Jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

3 komentarzy

Jednym z milszych ogrodowych gości, jaki może się pojawić na naszej działce jest z pewnością jeż. To niezwykle sympatyczne, pożyteczne i płochliwe zwierzątko jest wspaniałym sprzymierzeńcem każdego ogrodnika, dlatego zasługuje na szczególną uwagę.

Żeby jeż poczuł się w naszym ogrodzie naprawdę dobrze, warto bliżej poznać jego naturę oraz zwyczaje. Dzięki temu będziemy mogli lepiej przygotować się na jego wizytę.

Zwyczaje jeży

Jeż z natury jest zwierzęciem płochliwym i zaniepokojony szybko zwija się w kulkę. Dlatego też nie podchodźmy do niego zbyt blisko, nawet jeśli chcemy się mu tylko przyjrzeć. Nie próbujmy też bez potrzeby go  podnosić ani głaskać, bo nastroszone kolce są naprawdę ostre i możemy się o nie solidnie pokłuć, a poza tym zwierze dodatkowo się zestresuje. Jednak spotkanie jeża w ciągu dnia, wcale nie jest takie proste jak by się mogło wydawać, ponieważ są to zwierzęta typowo nocne, które w dzień po prostu śpią. Ich ulubionym siedliskiem są tereny leśne (głównie lasy liściaste lub mieszane), łąki i parki, ale nierzadko zapuszczają się też dalej, docierając w rezultacie także do naszych ogrodów. Niestety, wędrówki te dla wielu z nich kończą się śmiercią pod kołami pędzących samochodów. Kiedy jednak uda im się dotrzeć na miejsce i znajdą dla siebie odpowiedni teren, chętnie korzystają ze wszelkiego „robactwa” jakie się na nim znajduje. Ich dieta obejmuje bowiem rozmaite chrabąszcze, larwy, pędraki, pająki, owady, młode myszy, ślimaki, gąsienice, płazy i dżdżownice. Nie pogardzą także znalezioną padliną, niewielkim gryzoniem czy leżącymi na ziemi opadłymi owocami. Co ciekawe, zasmakowały również w karmie podawanej naszym pupilom (psom i kotom), którą wieczorami nierzadko wyjadają z ich misek. Nie musimy się jednak niepokoić, gdyż z pewnością nie jest to dla nich podstawowe wyżywienie i jeśli w trakcie trwania sezonu letniego nie będziemy ich regularnie dokarmiać (przy okazji rozleniwiając), nadal będą poszukiwać rozmaitych owadów i bezkręgowców.



Środki ostrożności

Kiedy jeż wreszcie pojawi się w naszym ogrodzie, musimy być bardziej ostrożni podczas wykonywania niektórych prac pielęgnacyjnych. Szczególnie przy koszeniu trawy, powinniśmy zwracać baczną uwagę, czy gdzieś w pobliżu nie odpoczywa żaden jeż lub nawet cała jeżowa rodzina. Również opryski chemiczne powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum (najlepiej tylko do roślin użytkowych) lub zastąpić je preparatami naturalnymi, wykonanymi na bazie wyciągów roślinnych.

Jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: dizel, Tytuł: Rodzinka jeżyków

    Parę tygodni temu w moim ogrodzie pojawił się jeżyk - szedł powoli- potem spotkałam go za ogrodzeniem szedł powoli. Minęły ze trzy tygodnie i dzisiaj ku mojemu zdziwieniu wzdłuż żywopłotu w biały dzień patrzę a tu cała rodzinka tj jeż dorosły i czworo ''dziatków'' zasuwa na MOICH OCZACH! jest 25.06.2017, pełnia szczęścia. Ponieważ już mój piesek odszedł to chyba przygotuję jeżykom mieszkanko. Ciekawa jestem czy zamieszkają w budzie obłożonej gałązkami i liśćmi, wyściełaną siankiem. To nie pierwszy jeżyk u mnie. Widać polubiły mnie. Jednego uratowałam, miał wygryziony kawał karku. Siedziało na nim z 50 much. posmarowałam go gencjaną i schowałam w stercie liści. Pewnie opowiedział kolegom, że go uratowałam. I teraz polubiły mój ogród i mnie. Cieszę się , że wybrały mój ogródek.

  2. Dodał: Wojtek, Tytuł: Jeż w ogrodzie

    "moje" jeże chętnie posilaja się sucha karma, nie mają problemów z pogryzieniem ale może faktycznie warto kulki wcześniej namoczyć. Są super

  3. Dodał: Anna, Tytuł: Jeż w ogrodzie

    Bardzo wartościowy artykuł, chętnie go przeczytałam i jak mi się trafi taki gość w ogrodzie ... już wiem jak go traktować.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: