Żmija w ogrodzie - jak wygląda oraz co robić w razie ukąszenia

Żmija w ogrodzie - jak wygląda oraz co robić w razie ukąszenia

2 komentarzy

O żmijach powstało wiele legend i przesądów. Bez wątpienia węże te cieszą się złą sławą  i napawają nas lękiem. I nic dziwnego, sam ich wygląd oraz zachowanie powoduje przyspieszone bicie serca. Mimo to warto lepiej poznać żmije, aby wiedzieć jak się zachować, gdy spotkamy je w naszym ogrodzie.

Jak wygląda żmija?

Żmija zygzakowata (Vipera berus) to jeden z najczęściej spotkanych polskich węży. To jedyny przedstawiciel rodziny żmijowatych spotykany w Polsce, pozostałe gatunki zamieszkują Afrykę i Azję. Dorosłe osobniki dorastają zwykle do 75 cm długości jednak niektóre źródła podają nawet 100 cm długości. Głowa ma kształt sercowaty i jest wyraźnie oddzielona od krępego ciała. Na głowie widoczna jest plama w kształcie litery X, Y lub odwróconej V. Pysk jest krótki i tępo zaokrąglony. Ogon jest krótki i również wyraźnie wyodrębniony od ciała. Charakterystyczną cechą żmii zygzakowatej jest czarna wstęga (zygzak, nazywany wstęgą kainową) ciągnąca się od karku do końca ogona. Wstęga to nie jest jednak widoczna u osobników melanistycznych o jednolicie czarnym ubarwieniu, nazywanych żmijami piekielnymi. Znacznie częściej występują osobniki o ubarwieniu szarym, brązowym lub rdzawym. Brzuch pokryty tarczkami zawsze jest jaśniejszy od ciemnego grzbietu pokrytego łuskami. Jeśli nie mamy pewności czy wąż w naszym ogrodzie to żmija (w przypadku gdy nie widać zygzaka na grzbiecie) wystarczy spojrzeć mu prosto w oczy - żmija zygzakowata jako jedyny polski wąż ma pionową źrenice.
Żmija bywa często mylona z zaskrońcem zwyczajnym (Natrix natrix), jednak węże te łatwo od siebie odróżnić, gdyż zaskroniec posiada charakterystyczne żółte plamy „za skroniami” (stąd jego nazwa).



Gdzie chowają się żmije?

Mimo licznej populacji żmii zygzakowatej w Polsce nie jest łatwo ją spotkać. Gad nie jest agresywny, zwykle omija ludzi i rzadko można go zauważyć. Czasem ukrywa się w stertach liści, stosach kamieni lub pod tarasem. Lubi także opuszczone nory gryzoni i innych małych ssaków. Żmije najczęściej można spotkać w ogrodach sąsiadujących z lasem, na polach uprawnych, polanach i łąkach. Wygrzewa się na słońcu (rano i popołudniu) lub poluje na gryzonie (w nocy).

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Cykl rozwojowy żmii

Żmija przesypia połowę roku – od października, aż do marca. Jest wrażliwa na niskie temperatury dlatego też chowa się pod kamieniami lub pod ziemią często gromadnie z innymi żmijami, a nawet wężami innych gatunków. Wczesną wiosną opuszcza swoją kryjówkę. W kwietniu i maju ma okres godów (samce toczą rytualne walki przypominające zapasy), a w sierpniu i we wrześniu przychodzą na świat młode – nawet do 20 sztuk w jednym miocie. Żmije są jajożyworodne (stąd pochodzi nazwa łacińska Vipera), samice noszą jaja wewnątrz swojego ciała. Młode wykluwają się z jaj tuż po ich złożeniu albo rodzą się żywe. Należy na nie szczególnie uważać gdyż są bardzo ruchliwe, a ich jad jest równie niebezpieczny co osobników dorosłych. 

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Fajfus, Tytuł: Poprostu je olej.

    Nie szukaj guza a go nie znajdziesz :P

  2. Dodał: Jadzia, Tytuł: Żmije atakują

    W regionie w którym mieszkam na pomorzu jest dużo żmij zygzakowatych kture podchodzą bardzo często i wylegują się gdzie popadnie. Bardzo się ich boje jak można je zwalczyć żeby nie podchodziły koło domu.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: