Żmija w ogrodzie - jak wygląda oraz co robić w razie ukąszenia

Żmija w ogrodzie - jak wygląda oraz co robić w razie ukąszenia

2 komentarzy

O żmijach powstało wiele legend i przesądów. Bez wątpienia węże te cieszą się złą sławą  i napawają nas lękiem. I nic dziwnego, sam ich wygląd oraz zachowanie powoduje przyspieszone bicie serca. Mimo to warto lepiej poznać żmije, aby wiedzieć jak się zachować, gdy spotkamy je w naszym ogrodzie.

Jak wygląda żmija?

Żmija zygzakowata (Vipera berus) to jeden z najczęściej spotkanych polskich węży. To jedyny przedstawiciel rodziny żmijowatych spotykany w Polsce, pozostałe gatunki zamieszkują Afrykę i Azję. Dorosłe osobniki dorastają zwykle do 75 cm długości jednak niektóre źródła podają nawet 100 cm długości. Głowa ma kształt sercowaty i jest wyraźnie oddzielona od krępego ciała. Na głowie widoczna jest plama w kształcie litery X, Y lub odwróconej V. Pysk jest krótki i tępo zaokrąglony. Ogon jest krótki i również wyraźnie wyodrębniony od ciała. Charakterystyczną cechą żmii zygzakowatej jest czarna wstęga (zygzak, nazywany wstęgą kainową) ciągnąca się od karku do końca ogona. Wstęga to nie jest jednak widoczna u osobników melanistycznych o jednolicie czarnym ubarwieniu, nazywanych żmijami piekielnymi. Znacznie częściej występują osobniki o ubarwieniu szarym, brązowym lub rdzawym. Brzuch pokryty tarczkami zawsze jest jaśniejszy od ciemnego grzbietu pokrytego łuskami. Jeśli nie mamy pewności czy wąż w naszym ogrodzie to żmija (w przypadku gdy nie widać zygzaka na grzbiecie) wystarczy spojrzeć mu prosto w oczy - żmija zygzakowata jako jedyny polski wąż ma pionową źrenice.
Żmija bywa często mylona z zaskrońcem zwyczajnym (Natrix natrix), jednak węże te łatwo od siebie odróżnić, gdyż zaskroniec posiada charakterystyczne żółte plamy „za skroniami” (stąd jego nazwa).Gdzie chowają się żmije?

Mimo licznej populacji żmii zygzakowatej w Polsce nie jest łatwo ją spotkać. Gad nie jest agresywny, zwykle omija ludzi i rzadko można go zauważyć. Czasem ukrywa się w stertach liści, stosach kamieni lub pod tarasem. Lubi także opuszczone nory gryzoni i innych małych ssaków. Żmije najczęściej można spotkać w ogrodach sąsiadujących z lasem, na polach uprawnych, polanach i łąkach. Wygrzewa się na słońcu (rano i popołudniu) lub poluje na gryzonie (w nocy).

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Cykl rozwojowy żmii

Żmija przesypia połowę roku – od października, aż do marca. Jest wrażliwa na niskie temperatury dlatego też chowa się pod kamieniami lub pod ziemią często gromadnie z innymi żmijami, a nawet wężami innych gatunków. Wczesną wiosną opuszcza swoją kryjówkę. W kwietniu i maju ma okres godów (samce toczą rytualne walki przypominające zapasy), a w sierpniu i we wrześniu przychodzą na świat młode – nawet do 20 sztuk w jednym miocie. Żmije są jajożyworodne (stąd pochodzi nazwa łacińska Vipera), samice noszą jaja wewnątrz swojego ciała. Młode wykluwają się z jaj tuż po ich złożeniu albo rodzą się żywe. Należy na nie szczególnie uważać gdyż są bardzo ruchliwe, a ich jad jest równie niebezpieczny co osobników dorosłych. 

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Fajfus, Tytuł: Poprostu je olej.

    Nie szukaj guza a go nie znajdziesz :P

  2. Dodał: Jadzia, Tytuł: Żmije atakują

    W regionie w którym mieszkam na pomorzu jest dużo żmij zygzakowatych kture podchodzą bardzo często i wylegują się gdzie popadnie. Bardzo się ich boje jak można je zwalczyć żeby nie podchodziły koło domu.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: