Żmija w ogrodzie - jak wygląda oraz co robić w razie ukąszenia

Żmija w ogrodzie - jak wygląda oraz co robić w razie ukąszenia

2 komentarzy

Ukąszenie żmii – objawy i leczenie

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Kąsa jedynie wtedy gdy czuje się zagrożona (zwykle wtedy kiedy zostanie przypadkowo nadepnięta), a nawet wtedy rzadko wprowadza jad (zwykle 50% ukąszeń jest „suchych”). Po ukąszeniu na skórze widoczne są dwie niewielkie rany, oddalone od siebie o około 1 cm. Jad może być toksyczny dla dzieci oraz osób osłabionych, a szczególnie wtedy gdy ukąszenie nastąpiło w głowę lub w okolice klatki piersiowej. Każde ukąszenie należy traktować jako bardzo niebezpieczne i zagrażające życiu (mimo że śmiertelne przypadki zdarzają się bardzo rzadko). Jad żmii powoduje miejscowe krwawienia i opuchnięcia oraz silny ból, w cięższych przypadkach wymioty, biegunkę, obrzęk języka i warg oraz kwasicę i leukocytozę. W przypadku ukąszenia należy bezzwłocznie wezwać pogotowie i poinformować o zdarzeniu. Jedynym lekarstwem jest zastosowanie surowicy przeciwjadowej! Rozcinanie rany i wysysanie jadu nie jest skuteczne! Ta metoda działa jedynie w amerykańskich filmach.


Jak i na co poluje żmija?

Żmije wykorzystują swój jad do zdobywania pokarmu. Polują z zasadzki, tkwiąc nieruchomo i czekając na swoją ofiarę. Nagle zadają cios – gryzą ofiarę zębami jadowymi i wpuszczają do rany śmiercionośną truciznę. Ofiara ucieka jednak po chwili jad zaczyna porażać całe jej ciało. Kierując się zmysłem węchu (wyczuwanym przy pomocy rozdwojonego języka) żmija znajduje ofiarę i zjada ją w całości. Górna szczęka żmii jest zredukowana, to w niej tkwią zęby jadowe. Mogą się one składać w kierunku gardła, dzięki czemu wąż bez problemu połyka swoją ofiarę. Dodatkowo połączenie szczęki z żuchwą jest bardzo elastyczne i przesunięte w głąb pyska, co pozwala wężowi połknąć ofiarę dużo większą od jego głowy.

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Żmije są pożyteczne gdyż zjadają bardzo dużo gryzoni – myszy, nornice, chomiki (rzadziej gady - jaszczurki i płazy - żaby), które mogłyby wyrządzać szkody w naszych domach i ogrodach. Poza rezerwatami i parkami narodowymi żmije nie podlegają ochronie jednak nie powinniśmy ich zabijać!

Paweł Romanowski

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Fajfus, Tytuł: Poprostu je olej.

    Nie szukaj guza a go nie znajdziesz :P

  2. Dodał: Jadzia, Tytuł: Żmije atakują

    W regionie w którym mieszkam na pomorzu jest dużo żmij zygzakowatych kture podchodzą bardzo często i wylegują się gdzie popadnie. Bardzo się ich boje jak można je zwalczyć żeby nie podchodziły koło domu.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: