Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa

5 komentarzy

Hortensja bukietowa jest odporniejsza na mrozy, aniżeli hortensja ogrodowa. Nawet jeżeli przemarznie nie pozbawia jej to kwiatów, gdyż jak już zostało wspomniane kwitnie na pędach tegorocznych. Możemy ją rozmnożyć za pomocą sadzonek zielnych w czerwcu, sadzonek korzeniowych w sierpniu oraz poprzez odkłady w okresie wiosennym. Przy rozmnażaniu za pomocą sadzonek zielnych należy przygotować odpowiednie podłoże, będące mieszanką torfu z piaskiem. Sadzonki zielne ukorzeniają się do czterech tygodni.
   

Hortensja bukietowa najczęściej uprawiana jest w odmianach. Najpopularniejszą z nich jest ‘Grandiflora’ osiągająca około półtora metra wysokości. Jej kwiaty osiągają nawet 30 cm długości i zachwycają swą bielą- z czasem różowieją. Zaliczana jest do najbardziej odpornych ze wszystkich hortensji. Z innych odmian warto wymienić odmianę ‘Pink Diamond’ o różowych kwiatach, ‘Pinky Winky o kwiatach białoróżowych, ‘Tardiva’ o kwiatach białych.

Hydrangea paniculata nadaje się do wszystkich ogrodów. Może być sadzona pojedynczo bądź w grupie. Doskonale będzie prezentować się także w pojemniku.        

Najczęstsze choroby atakujące hortensje to m.in. mączniak prawdziwy, który ma postać białego nalotu na liściach, pędach oraz kwiatostanach, powodujący ich zamieranie. Usuwamy go chemicznie odpowiednimi preparatami. Gnijące kwiatostany są oznaką wystąpienia szarej pleśni, z którą również walczymy za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Żółknięcie liści jest najczęściej objawem chlorozy, która jest konsekwencją małej kwasowości podłoża.

5 komentarzy

 1. Dodał: janusz, Tytuł: hortensia bukietowa

  witam ja mam hortensie biala z fioletem kwitnie jak piana dopiero zakwitla raz bo piesek ja nie podlewa cz jak rozsadze nie stanie sie nic i kiedy to zrobic

 2. Dodał: Janek 2013-07-07 22;28, Tytuł: hortęsja bukietowa

  mam hortensje już drugi rok w ubiegłym roku kwitły bardzo ładnie w tym roku już mają pąki i mam nadzieje że też pięknie zakwitną. Podlewam je deszczówką i zakwaszam siarczanem amonu,łyżka stołowa na 10 litrów wody. Mają 100 centymetrów wysokości.Są to odmiany Pinky Winky i Wanili frejsse.

 3. Dodał: Teresaela, Tytuł: Moja hortensja

  Witam, ja mam hortensję już szósty rok i ani razu mi nie zakwitła,przesadzałam ją już dwukrotnie, podlewam nawożę i nic z tego. Dlaczego nie kwitnie.

 4. Dodał: anna, Tytuł: hortensja bukietowa

  posiadam dwie cytrynowa i rózowa mają dopiero dwa lata pięknie kwitną

 5. Dodał: GRAZYNA, Tytuł: Hortensja bukietowa

  Witam MAM HORTENSJE BUKIETOWA,I CHCIALABYM POPOROWADZIC JA W FORMIE DRZEWKA.kIEDY I JAK MAM TO ZROBIC.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: