Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 47

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Ogórecznik, ogórecznik lekarski

Ogórecznik, ogórecznik lekarski

2 komentarzy

Opis:

Naturalnie pochodząca z terenów Europy południowej, bardzo ciekawa i oryginalna roślina, należąca do rodziny szorstkolistnych. Dorasta nawet do 70cm wysokości. Na pustych w środku i pokrytych drobniutkimi kolcami łodyżkach wyrastają grube, szorstkie, zielone liście, o owalnym, ale lekko spiczasto zakończonym kształcie. Kwiaty bardzo piękne, pomimo ich niewielkich rozmiarów. Mogą mieć kolor niebieski, fioletowy lub różowy z białym środkiem i czarnymi wydłużonymi pręcikami i słupkiem. Po przekwitnięciu tworzą się małe torebki z nasionkami. Korzenie dość długie, pionowe, palowe.

Uprawa:

Nasiona możemy pozyskać z przekwitłych roślin. Pod koniec wiosny, kiedy temperatury nie spadają już zbyt mocno, wysiewamy je bezpośrednio do gleby. Po kilkunastu dniach ogórecznik wschodzi. Najodpowiedniejszym stanowiskiem jest miejsce o dobrym, całodniowym nasłonecznieniu i glebie przepuszczalnej i lekkiej. Wysokie okazy roślin należy palikować, gdyż są narażone na łatwe połamanie ze względu na słabość łodygi.

Zbiór i Konserwacja:

Do celów leczniczych wykorzystywane są głównie kwiaty ogórecznika. Zbieramy tylko młode okazy, które nie rozwinęły się jeszcze do końca. Bardzo łatwo można je zamrozić, dlatego to jest jeden ze sposobów ich przechowywania. Liście nie wszystkich gatunków są jadalne, dlatego należy uważać przy ich zbieraniu. Pomyłka może przynieść wiele szkód dla organizmu. Zbieramy tylko młode i jasnozielone liście ogórecznika lekarskiego.

Właściwości i działanie lecznicze:

Olejki tych roślina mają właściwości redukujące cholesterol. Stosowany jest do zmniejszania napięcia przedmiesiączkowego i bólów reumatycznych. Leczy egzemę. Nadmierna ilość zioła może prowadzić do zaburzenia pracy wątroby!

Uwagi:

Dotknięcie liści ogórecznika u niektórych osób może powodować uczulenia. Angielskie przysłowie mówi: „Ogórecznik dodaje odwagi”

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Furtki ogrodowe HIT
  Furtki ogrodowe

      Wielu z nas poświęca dużo czasu na dbanie o swój ogród. Starannie pielęgnujemy kwiaty, przycinamy drzewka, wyszukujemy najpiękniejsze i najoryginalniejsze gatunki roślin po to, by móc czuć się dobrze w tym zielonym zakątku oraz wzbudzić zachwy

  Przeczytaj więcej...
 • Hortensja pnąca
  Hortensja pnąca

      Wciąż jeszcze hortensja pnąca- Hydrangea petiolaris nie zyskała tak dużej popularności jak jej kuzynki w formie krzewu np. hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa, hortensja krzewiasta. W ostatnim czasie coraz więcej osób podejmuje się jej uprawy ze względu

  Przeczytaj więcej...
 • Fontanna w ogrodzie
  Fontanna w ogrodzie

      Każdy ogród zyska nowe oblicze w momencie pojawienia się w nim wody. Zależnie od wielkości ogrodu i naszych możliwości możemy stworzyć w ogrodzie staw, oczko wodne, niewielką sadzawkę. Nawet małe poidełko wiele wniesie do ogrodowych kompozycji. Przedstawion

  Przeczytaj więcej...

2 komentarzy

 1. Dodał: agata, Tytuł: ogórecznik

  przypomina mi ciocie miała wielki krzak był piękny.

 2. Dodał: Dawid, Tytuł: Ogórecznik

  Młode listki tej rośliny pachną ogórkami.

Dodaj swój komentarz

Captcha