Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 385

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Funkia, Funkie - Hosta sp

Funkia, Funkie - Hosta sp

17 komentarzy

Opis:

Funkie to rośliny wieloletnie, krzewiaste, wys. 25 - 50 cm uprawiane dla okazałego ulistnienia. Liście mogą być różnego kształtu i barwy: jajowate, sercowate, lancetowate, żółtawe, sinozielone lub pstre. Niektóre gatunki uprawnie są również dla pięknych chodź niepozornych kwiatów. Lejkowate białe lub lawendowe pachnące kwiaty zebrane w grona ukazują się latem. Najbardziej rozpowszechnioną i znaną odmianą jest hosta sieboldiana.

Uprawa:

Siew nasion funkii w marcu - maju pod osłonami. Nasiona należy przykryć cienką warstwą ziemi. Dla skiełkowania potrzebują temperatury 20-22º C i przez cały okres do wschodów równomiernej wilgotności podłoża. Wschody równomierne i w temperaturze 16 -20º C trwają 3-5 tygodni. Siewki rozpikować do doniczek lub palet. Na miejsca stałe wysadzać w fazie 5-6 liści w odległości 30-35 cm. Lubią podłoże żyzne, wilgotne, ale przepuszczalne, stanowisko słoneczne lub półcień. Nie tolerują suszy. Funkie lubi od czasu do czasu być nawożona. Funkie można rozmnażać również przez podział dorosłej rośliny.

Zastosowanie:

Do obsadzania klombów, obrzeży strumyków wodnych, ogródków skalnych, pojemników. Roślina dobrze prezentuje się pod drzewami i w dość dużych grupach, wygląda wówczas bardziej naturalnie, doskonale nadaje się do obsadzania oczek wodnych i stawów ogrodowych.

Kwitnienie:

Funkie kwitną najczęściej od lipca do września.

Uwagi:

Funkie to kwiaty które należą do urobionych roślin tzw. "kolekcjonerów". Najcenniejsze są odmiany o różnokolorowych liściach.

Zobacz więcej zdjęć: funkia - hosta

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Byliny
 • Róże - królewskie piękno w każdym ogrodzie
  Róże - królewskie piękno w każdym ogrodzie

  Róże zalicza się do najstarszych roślin ozdobnych, które towarzyszą człowiekowi w jego codziennym życiu. Nie ma, co się temu dziwić, ponieważ ich dekoracyjność jest widoczna i bezdyskusyjna. Róża zaznaczyła swój ślad w wielu dziedzinach życia, a najbar

  Przeczytaj więcej...
 • Strumień i kaskada wodna w ogrodzie
  Strumień i kaskada wodna w ogrodzie

      Strumień lub kaskada dodaje każdemu ogrodowi mnóstwo życia. Woda i jej charakterystyczny szum uspokaja nas, pozwala nam szybciej się zrelaksować oraz przyspiesza odpoczynek. Dodatkowo strumień i parująca z niego woda nawilżają powietrze oraz zatrzymują cześ

  Przeczytaj więcej...
 • Skalniaki ogrodowe
  Skalniaki ogrodowe

      Wielu z nas planując swoje ogrody, zaczyna od wybrania pięknych niezwykle ozdobnych i dużych roślin, których kwiaty zajmują większą część terenu. Jednak szukając urozmaicenia, a także chcąc zaskoczyć wszystkich znajomych i odwiedzających, warto jest zastano

  Przeczytaj więcej...

17 komentarzy

 1. Dodał: Ewa., Tytuł: Tytuł fumkie

  Jestem zakochana w funkiach.Mam 34odmiany,ale to jeszcze za mało.Szukam niebiesko-białej.Jeśli ktoś wie gdzie można taką dostać bardzo proszę o informację.

 2. Dodał: gocha, Tytuł: Ślimaki i funkie

  Ślimaki nie tolerują żurawki i przywrotnika.Odkąd moim funkiom towarzyszą te dwie rośliny mogę cieszyć się ich urodą.Sposób sprawdzony,polecam.

 3. Dodał: Nina, Tytuł: Funkie w ogrodzie

  zobaczyłam tę roślinkę w ogródku znajomej i zakochałam się w niej,jest piękna i bardzo ozdobna

 4. Dodał: Ania, Tytuł: dziury w liściach !

  Witam wszystkich. Mam pytanie w sprawie dziur w liściach. Czy mogą być spowodowane czymś innym niż ślimaki? Nie ma przy roślinach ślimaków, przynajmniej w ciągu dnia, nie wiem jak nocą. Nie są to duże dziury ale za to występują w dużej ilości.

 5. Dodał: TeKa, Tytuł: nawożenie i dzielenie funkii

  Do Kasi i Gospochy. Ja dzielę funkie na wiosnę, zawsze się wówczas zdążą pięknie rozrosnąć. Dzielę je, rozrywając kępę widłami, żeby za dużo nie uszkodzić. Ale nawet z jednego - dwóch listków po paru latach jest olbrzym. M. zd. wielkość / wysokość / funkii zależy od ich odmiany. I w Wojsławicach i w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu są najrozmaitsze - od miniaturek, do olbrzymów. Tak, że spójrz, jaką masz odmianę i nie martw się. Ja - ponieważ mam bardzo gliniastą glebę, z którą trudno sobie poradzić, mimo podsypywania kompostu, piachu i kory, praktycznie bardzo rzadko nawożę moje funkie, a rosą wspaniale. :)

 6. Dodał: kasia, Tytuł: funkia

  kiedy można funkię dzielić,wiosną czy jesienią?

 7. Dodał: Gospocha, Tytuł: Nawożenie.

  Widziałam w Wojsławicach olbrzymie funkie! Czym zasilać funkie, jak? Żeby stały sie bujnymi i dorodnymi roslinami.Moje są troszkę...małe! Może ktoś podpowie? Dziękuję!

 8. Dodał: anna, Tytuł:

  obsypac wkolo piaskiem lub popiolem obsadzic szalwia tego nie lubia

 9. Dodał: Kornel, Tytuł: Ślimaki na funkii

  Najlepiej zrobić pułapkę z piwem. Wymieszać wodę z piwem w proporcji 1:1 i wkopać kubek z mieszaniną w ziemię (tak by góra wystawała) ślimaki kusi zapach i topią się w substracie.

 10. Dodał: magda, Tytuł:

  ja po prostu dzielę korzenie rozrywając je i mam gotowych kilka roślinek. wydaje mi się, że ta metoda jest pewniejsza niż ukorzenianie liści

 11. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Alicja czy Ty tez ukorzeniasz loiscie funkii i wyrosla Ci roslinka ?

 12. Dodał: Alicja, Tytuł:

  tak urośnie roślina, ponieważ mi dzięki temu rozrosła się funkia i teraz pięknie wygląda.

 13. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Jako ciekawostke musze powiedziec ze na innym forum przeczytalam i zobaczylam ukorzenionego liscia funki,ale czy z niego urosnie roslina ?

 14. Dodał: Matelka, Tytuł:

  A ja poprostu bardzo wczesna wiosna podsypuje wszystkie skalniaki i funkie preparatem przeciwko slimakom i mam swiety spokoj.To kosztuje ale warto bo nawet bardzo dokladnie zbierajac slimaki to i tak one beda sprytniejsze od nas.Pozdrawiam

 15. Dodał: Alina, Tytuł:

  Co roku wiosną ściółkuję glebę wokół funkii korą. W pewnym stopniu utrudnia to dotarcie ślimaków do moich funkii i ich liście dzięki temu wyglądają o wiele ładniej.

 16. Dodał: Aga, Tytuł: dziury na funkii

  na pewno od ślimaków, nie podlewaj funkii wieczorem - to sprzyja ich żerowaniu, tylko rano!! Postaraj się je jakoś zwalczyć!

 17. Dodał: krzysztof, Tytuł: Tajemnicze dziury na liściach funkii

  Skąd biora się dziury na liściach funkii, co robić ?

Dodaj swój komentarz

Captcha