Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
14 z 14

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Figowiec Lirolistny Fikus - Ficus lyrata

Figowiec Lirolistny Fikus - Ficus lyrata

11 komentarzy

Opis:

Fikus lyrata jest uznawany za najpiękniejszą odmianę tej rośliny. Liście, które kształtem przypominają skrzypce osiągają długość 30 cm i szerokości 25 cm. Fikus ten pochodzi z Afryki Wschodniej, od jakiegoś czasu znalazł zastosowanie jako roślina ozdobna ( preferuje duże pomieszczenia ).

Uprawa:

Ficus lyrata dobrze rośnie w miejscach oświetlonych, lubi ciepłą temperaturę ok. 20 st. C. Zimą nie powinno być chłodniej niż 18 st. C. Preferuje wilgotne powietrze, zimą, gdy w mieszkaniach jest sucho od ogrzewania, dobrze jest roślinę zraszać. Fikusa w okresie młodości przesadzamy raz w roku, następnie w zależności od potrzeby. Roślinę w warunkach domowych najlepiej rozmnażać przez sadzonki pobrane od grudnia do lutego. Po ścięciu sadzonki ( wierzchołkowe powinny mieć ok. 4 liści, pędowe 1 liść ) umieszczamy ją w wodzie, by pozbyć się soku mlecznego. Aby zmniejszyć parawanie, liście zawijamy w rulon, przewiązujemy np. gumką i sadzimy do doniczek z torfem. Sadzonki wymagają dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury ( 25 – 30 st. C ). Pielęgnacja: Fukus lyrata jest wymagającą odmianą, rośnie dość wolno, młode okazy należy palikować. W okresie wzrostu raz na tydzień nawozimy gotowym środkiem ( do roślin doniczkowych ). Podlewamy średnio obficie utrzymując wilgoć. Liście wymagają mycia i zraszania.

Uwagi:

Fikus traci liście wskutek braku światła, brązowieją natomiast z powodu nadmiernego podlewania.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Grille ogrodowe HIT
  Grille ogrodowe

      W ostatnich latach można zauważyć w Polsce znaczący wzrost popularności grillowania. Jest to sztuka łatwa, przyjemna i przede wszystkim smaczna. Książka kucharska potraw grillowanych z roku na rok powiększa się. Coraz częściej letnie spotkania ze znajomymi odbywaj

  Przeczytaj więcej...
 • Taras ogrodowy
  Taras ogrodowy

      W dzisiejszym artykule zajmiemy się kolejnym elementem ogrodu, który służyć nam będzie przede wszystkim do wypoczynku, a także do organizowania letnich spotkać ze znajomymi lub nawet niedużych imprez w ogrodzie. Chodzi tutaj mianowicie o taras ogrodowy, kt&

  Przeczytaj więcej...
 • Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd
  Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd

      Jedne z najbardziej popularnych roślin iglastych, które możemy spotkać w większości ogrodów są Thuje, inaczej żywotniki. Ich naturalne siedliska znajdują się w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, gdzie występują najczęściej w formie drzew, rz

  Przeczytaj więcej...

11 komentarzy

 1. Dodał: Karina, Tytuł: chory fikus

  Mam w pracy fikusa dębolistnego i dotychczas rósł sobie bez problemu. Gdy 3 dni temu wróciłam z urlopu okazało się że trzonki tych liści pokryte są białym nalotem, liście żółkną i odpadają. Co robić? :( Jeszcze jedno pytanie... roslinka ma długi łysy pień. Czy mogę obciąć szczyt i go ukorzenić tak aby roślinka była niska i gęsta? Pozdrawiam

 2. Dodał: Iwona, Tytuł: Co dalej? kiedy przyciąć?

  W tekście jest napisane, że rośnie wolno. Mój fikus czwarty raz w tym roku wypuścił liście. Za każdym razem wypuszcza po 3 licie. Jest wysoki na 2,30 m. Musze ściąć liście bo jest do sufitu i ma tylko jeden konar, ale boje się, że zacznie marnieć. Nie wiem czy zrobić to teraz właśnie wypuścił nowe 3 liście, czy czekać do grudnia. Proszę o radę

 3. Dodał: aneta, Tytuł: mam problem

  odcięłam fikusowi wierzchołek z czterema liśćmi,umieściłam w ukorzeniaczu i do ziemi.cz roślina przyjmie sie i czy stara sie nie zmarnuje?

 4. Dodał: dodała ELA 2010-10-27, Tytuł: mam problem

  mój fikus stracił liście co robić, czy odbije i zacznie puszczać nowe listki

 5. Dodał: ania, Tytuł: mam problem

  mój fikus lirolistny stanął w miejscu i nie rośnie co robić

 6. Dodał: Ewa, Tytuł: brązowieja liście

  Wynika z tego że go przelałam Martwię się bo nie wiem czy w ogóle zostana mu jakieś liście Teraz zimno a zapewne powinnam go przesuszyc. z 3,5 metrowych od samego dołu pięknych kwiatów mam teraz tylko "czuprynke i to zz brązowiejącymi na brzegach (ok 4 cm) liśćmi.. szkoda.. Poradźcie co zrobić. Może zrobic świerze zozsady..ale czy teraz można?

 7. Dodał: IZUNIA, Tytuł: Fikus

  nie dawno dostałam fikusa i mój pies zaczoł go jeść przypadkiem postawiłam talerz z sałatką na stole a pies wskoczył i wrzucił do sałatki kawałek fikusa. Co mam robić?? POMOCY!!

 8. Dodał: jarek, Tytuł: moje fikusy

  mam te rośliny od 6 lat ,zakupiłem je jako 40cm kwiaty .Rosną w dużym salonie jasnym z knami na południe.Dziś te drzewa mają ok. 4m i mnóstwo konarów(efekt przycinania wierzchołków)nigdy na nic nie chorowały i nie dbam o nie jakoś przesadnie-nawożę 1 w miesiącu a pdlewam 1 w tygodniu ale obficie.

 9. Dodał: MILA, Tytuł: Figowiec

  Witam! Zakupiłam niedawno tę roślinkę i przyznaje, ze do tej pory nie mam z nią najmniejszych problemów. Myślę o zakupie jeszcze jednej, bo jak zauważyłam chyba należy do tych mało wymagających. Polecam serdecznie!

 10. Dodał: Krzysiek, Tytuł: Uprawa

  Moje doświadczenia z uprawą tej rośliny wykazują, że jest ona generalnie mało wymagająca. Trzymam ją w pokoju, którego okna wychodzą na południe. Wogóle nie przejmuję się wilgotnością powietrza ani nawożeniem ziemi. Podlewam w miarę często ale niezbyt obficie. Kidyś w lecie "zapomniałem" podlewać go przez około 2 tygodnie i pomimo upałów nie usechł mu nawet jeden liść (okaz był jednak duży - prawie do sufitu, nie wiem jak zachowała by się w takiej sytuacji mała roślina). Rozsadzam podobnie jak "kamaro73". Odcięte pędy wsadzam do dość dużych doniczek, później już nie przesadzam. Rośnie pięknie, starsze okazy zrzucają dolne liście.

 11. Dodał: kamaro73, Tytuł: rozsadzanie

  mozna tez rozsadzac ta odmiane poprzez pociecie lodygi na kilka kawalkow ( karzdy kawalek powinien miec dwa slady po lisciach) tak pocieta lodyge nalezy zanurzyc do polowy we wodzie . tak by jeden z koncow ulegl wysuszeniu. po pewnym czasie pokaza sie korzenie . nastepnie nalerzy przesadzic do doniczek z bardzo rzyzna gleba. powodzenia.

Dodaj swój komentarz

Captcha