Zwalczanie szkodników

Zwalczanie szkodników

Skomentuj artykuł

Rośliny ozdobne i użytkowe uprawiane  w ogrodach, na działkach,  balkonie, a także w mieszkaniu narażone są na ataki szkodników. Możliwość pojawienia się intruzów wzrasta w momencie osłabienia roślin, będącego konsekwencją popełnionych błędów w uprawie. Oczywiście istnieje wiele szkodników, którym nie oprą się nawet najzdrowsze okazy roślin.
   
Szkodnikiem nazywamy, każdy organizm żywy, negatywnie oddziaływujący na roślinę. Zależnie od konkretnego gatunku szkodnika, zmiany mogą być bardzo zróżnicowane. Jedne będą uszkadzać roślinę zjadając liście, łodygi, korzenie m.in. gąsienice, opuchlaki, rolnice, ślimaki, inne znów ze względu na posiadanie aparatu gębowego kłująco- ssącego, wysysają soki roślinne, doprowadzając do deformacji, żółknięcia i opadania liści np. przędziorki i czerwce . Jedne i drugie są bardzo niebezpieczne, gdyż zakłócają  procesy fizjologiczne zachodzące w roślinach  i bez naszej interwencji mogą doprowadzić do ich zamierania.

Chcąc osiągnąć sukces w uprawie roślin ozdobnych i użytkowych, należy przede wszystkim dopasować stanowisko do potrzeb danego gatunku. A więc m.in. różaneczniki sadzić w półcienistych zakątkach, zapewniając przy tym podłoże o kwaśnym odczynie. Róże powinny być skąpane w słońcu, rojniki sadzimy w przepuszczalnym podłożu, na bardzo słonecznych zboczach skalniaka itd. Poza tym nie zapominamy o dalszej pielęgnacji posiadanych okazów. Zaangażowanie w opiekę (podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie, cięcie itp.) oraz wiedza na temat biologii danej rośliny pozwoli ograniczyć występowanie szkodników.

Jeżeli pojawi się szkodnik, należy natychmiast przystąpić do jego zwalczania. Szkodniki zazwyczaj szybko rozmnażają się i rozprzestrzeniają, tak więc podstawą jest trafne rozpoznanie i odpowiedni dobór metod zwalczania. Bez odpowiedniej, przynajmniej podstawowej wiedzy nie jesteśmy w stanie podjąć trafnych decyzji.

Do podstawowych szkodników zaliczymy:

Owady- Insecta- m.in. mączliki, miseczniki, tarczniki, wełnowce, mszyce, ziemiórki, pchełki, śmietki, pryszczarki, opuchlaki, chrząszcze, drutowce, miniarki, wciornastki, skoczki.
Roztocze- Acarina- m.in. przędziorki, szpeciele, roztoczki, rozkruszki.
Ślimaki- Gastroenapoda- m.in. pomrowik polny.
Nicienie- Nematoda- m.in. węgorki i mątwiki.
Ptaki- Aves- m.in. szpaki, wróble.
Ssaki – Mammalia- m.in. myszy, nornice, chomiki, zające, sarny .
     


Zapobieganie występowaniu szkodników

Profilaktyka to jeden z podstawowych sposobów na ograniczenie występowania szkodników. Nie od dziś wiadomo, że zapobieganie jest o wiele tańsze jak zwalczanie, tak więc jeżeli jeszcze nie podjęliśmy działań na tej płaszczyźnie pora to zmienić i wraz z wiosennym przebudzeniem, małymi kroczkami rozpocząć wprowadzanie stosowanych zmian w ogrodową rzeczywistość.

Wybrane sposoby na ograniczenie występowania szkodników w uprawie roślin ozdobnych i użytkowych:

Kwarantanna-  jest to jeden ze sposobów na ograniczenie występowania szkodników. Kilkutygodniowa izolacja „podejrzanej” rośliny od pozostałych roślin, będących częścią większej całości, jest szczególnie ważna  w przypadku uprawy roślin doniczkowych w mieszkaniach. Wiadomym jest, że w mieszkaniu bardzo ciężko zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju. Samo to, że rosną w niewielkich doniczkach,  z niewielką ilością podłoża jest dla nich pewnym obciążeniem. Bardzo często szkodniki dostają się do mieszkania wraz z nowo zakupionymi roślinami. W  niewielkim pomieszczeniu bardzo łatwo o ich ekspansję. Przetrzymanie nowego okazu w osobnym pomieszczeniu przez około 4 tygodnie, przy dokładniej jego obserwacji, pozwoli obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia szkodnika. Jeżeli zostanie wykryty, należy go natychmiast wyeliminować. Gdy okaże się,  że roślina jest „czysta”, możemy ją przenieść na jej docelowe stanowisko.

Zakup sprawdzonych odmian- jest kolejnym sposobem na ograniczenie występowania szkodników. W wyniku prac hodowlanych uzyskuje się coraz to nowsze odmiany, charakteryzujące się nie tylko wyższą odpornością na choroby, ale także mniejszą podatnością na ataki szkodników. Przed zakupieniem danej rośliny warto zapoznać się z ofertą wielu producentów i wybrać najbardziej odpowiadającą naszym wymaganiom roślinę.

Zwalczanie szkodników

Zwalczanie szkodników

Prawidłowa pielęgnacja - to podstawa w uprawie roślin. Nie od dziś wiadomo, że silne, zdrowe rośliny nie są tak często atakowane przez większość szkodników, tak więc warto i na tej płaszczyźnie wykazać więcej zaangażowania.

Zmianowanie upraw- wpływa na wyższą zdrowotność roślin, które lepiej rosną i są mniej narażone na choroby oraz kumulację szkodników, charakterystycznych dla danego gatunku. Zmianowanie upraw jest szczególnie ważne w przypadku warzyw.

Współrzędna uprawa roślin- polega na uprawie wielu gatunków roślin na zagonie, łącznie z tymi, które znane są z zawartości substancji aktywnie czynnych, nieprzychylnych szkodnikom np. aksamitka i nagietki zabijają nicienie w podłożu, czosnek odstrasza mszyce, a także przędziorki, cebula m.in. pędraki,  a gryka drutowce.

Równowaga biologiczna- dążenie do równowagi biologicznej, a więc stanu w którym ilość szkodników oraz ich naturalnych wrogów jest zbliżona bądź nieznacznie się waha, dzięki czemu szkody wyrządzanie przez szkodniki są na tyle ograniczone, że nie ma konieczności korzystania z chemicznych sposobów zwalczania szkodnika. W zupełności wystarczą biologiczne metody zwalczania szkodników.

Sprzyjanie organizmom pożytecznym- to jedno z podstawowych działań, które przybliży nas do stanu równowagi biologicznej. Organizmom pożytecznym, a więc naturalnym wrogom szkodników bądź zapylającym kwiaty, sprzyjamy poprzez sadzenie roślin nektarodajnych oraz innych zróżnicowanych gatunkowo (zimozielone, o sezonowym ulistnieniu, drzewa, krzewy, byliny, jednoroczne, z cierniami, owocujące itp.), budowaniem domków dla owadów, budek lęgowych dla ptaków, stworzenie w ogrodzie zróżnicowanych zakątków ( cienistych, kamienistych, wodnych, słonecznych itp.), sprowadzenie do ogrodu starych pni.

Zwalczanie szkodników

Działania wpisujące się w profilaktykę, nie są w stanie w pełni uchronić roślin przed bardziej zmasowanym atakiem. W takiej sytuacji należy podjąć konkretne działania mające na celu eliminację bądź odstraszenie intruza.

Wyróżniamy wiele metod zwalczania szkodników m.in.

•    Metoda mechaniczna
•    Metoda chemiczna
•    Metoda biologiczna

Wybór metody powinien być dostosowany po rozpoznaniu szkodnika i określeniu jego liczebności oraz istniejącego zagrożenia. Przy wyborze metody liczy się przede wszystkim skuteczność oraz możliwość zapobieżenia przyszłemu pojawieniu się zwalczanych szkodników.

Mimo, że szkodniki zwłaszcza w początkowej fazie, bardzo łatwo zlikwidować, stosując niechemiczne metody, niestety wciąż przy zwalczaniu szkodników dominuje metoda chemiczna. Polega ona na zastosowaniu środków chemicznych. Zastosowanie środka chemicznego wiąże się zazwyczaj z unicestwieniem większej liczby owadzich organizmów. Poza szkodnikami, zabijane są także owady pożyteczne. W przypadku konieczności zastosowania środka chemicznego, starajmy się wybierać środki ochrony roślin tzw. selektywne, a więc takie, które nie zabijają owadów pożytecznych.

Środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania szkodników pochodzenia zwierzęcego możemy podzielić na:

    insektycydy-  środki owadobójcze,
    akarycydy- środki roztoczobójcze,
    nematocydy- środki nicieniobójcze,
    rodentycydy- środki gryzoniobójcze,
    moluskocydy- środki ślimakobójcze.

Do mechanicznych metod zwalczania szkodników zaliczymy:

•  ręcznie zbieranie szkodników,
•  niszczenie mocno porażonych części roślin (pędów, liści),
•  stosowanie lepów oraz opasek,
•  pułapki feromonowe,
•  specjalne obręcze umieszczane na pniach,
• wybrane rośliny użytkowe np. warzywa, nakrywamy siatką, charakteryzującą się drobnymi oczkami.

Do biologicznych metod zwalczania szkodników zaliczymy wykorzystanie organizmów pożytecznych. Warto zadbać, aby w ogrodzie nie brakowało m.in. pająków, muchówek z rodziny bzygowatych, ropuch, jeży, drapieżnych pryszczarków, nietoperzy, skorków, biedronek, ptaków, złotooków itp.

Wybrane szkodniki i ich naturalni wrogowie

Nazwa szkodnika

Naturalni wrogowie

Mączlik szklarniowy

Dobrotnica szklarniowa

Mszyce

Złotooki, biedronki, skorki, dziubałek gajowy, pryszczarek mszycojad, mszycarz szklarniowy, osiec korówkowy.

Przędziorki

Dobroczynek szklarniowy

Gąsienice

Ptaki

Norniki

Łasice

Ślimaki

Ropuchy, jeże, jaszczurki, padalce, chrząszcze biegacze, ryjówki.

Gryzonie

Koty, drapieżne ptaki, łasica

Kolejnym przykładem biologicznego zwalczania szkodników jest stosowanie wywarów z roślin zawierających substancje zwalczające wybrane szkodniki. Opryskanie takim wywarem, gnojówką, wyciągiem, naparem sprawi, że pozbędziemy się niechcianego intruza.

Wybrane rośliny do sporządzenia oprysku przeciw szkodnikom

Nazwa rośliny

Nazwa zwalczanego szkodnika

Skrzyp

Przędziorki, czerwce, mszyce

Czosnek

Przędziorki, mszyce, miodówki

Cebula

Przędziorki, mszyce

Bylica piołun

Owocówki, zwójki

Pokrzywa zwyczajna

Przędziorki, mszyce

Mniszek lekarski

Przędziorki

Wrotycz

Opuchlaki, owocówki

Krwawnik

Zwójki

Uwagi końcowe

Stosowanie środków chemicznych wiąże się z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz stosowaniem zgodnie z zasadami BHP oraz dołączoną do preparatu instrukcją stosowania.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz