Skuteczne zwalczanie szkodników glebowych

Skuteczne zwalczanie szkodników glebowych

4 komentarzy

W naszych ogrodach pojawia się coraz więcej szkodników glebowych. Sprzyjają  temu  coraz cieplejsze zimy oraz uprawianie przez kilka sezonów tych samych roślin na tym samym stanowisku.
Szkodniki glebowe.

Do najgroźniejszych, najbardziej dokuczliwych szkodników glebowych, należą : pędraki, drutowce, opuchlaki , gąsienice  rolnic, krocionogi oraz turkucie podjadki.

Pędraki  - larwy chrabąszcza majowego

Ciało pędraków jest wygięte w podkowę i jest miękkie oraz pękate, w ten sposób możemy je rozpoznać.
Szkodniki żerują w glebie uszkadzając  korzenie kwiatów, warzyw, krzewów oraz drzew. Pasożytowanie pędraków na roślinach w tym  ich korzeniach doprowadza do  zamierania roślin.  W przypadku drzew szkodniki jedzą wiosną, również młode liście. Jeżeli drzewom uda się przeżyć atak robaków  to są znacznie osłabione co utrudnia im normalny rozwój.

Pędraki w naturalny sposób można zwalczyć pozwalając na pobyt w naszym ogrodzie szczypawek, ptaków czy kretów  naturalnych wrogów szkodników oraz pozbywając  się nieużytków, wśród, których pasożyty żerują.

Poza tym dobrym sposobem na walkę z robakami jest, również  łapanie i zabijanie larw żyjących w ogrodzie.

Pozbędziemy się szkodników, także jeżeli będziemy wzruszać ziemię, w której one żyją. Przy wzruszaniu gleby pędraki będą wypadały na powierzchnię ziemi.  Przede wszystkim w dni ciepłe, suche oraz słoneczne robaki szybko zginą.

Jeżeli chcemy robaki zniszczyć chemicznie  to warto zastosować takie środki, jak:  Basudin 10G oraz Dursban 480 EC.

Drutowce

Robaki mają ciało pokryte tak zwanym „twardym pancerzykiem”  i są dość długie, stąd się wzięła ich nazwa drutowce.

Pasożyty  zamieszkują ziemię bardzo bogatą w próchnicę. Dokuczają one roślinom poprzez wgryzanie się w ich system korzeniowy. Drutowce to larwy chrząszczy, ich ciało ma żółty kolor i około trzech centymetrów długości.

Szkodniki będą omijać nasz ogród, jeżeli posadzimy w nim grykę. Poza tym, aby się ich pozbyć powinniśmy zlikwidować wszelkie nieużytki. Warto, również niszczyć perz, który drutowce uwielbiają.
Ptaki oraz krety pomogą nam zniszczyć robaki.
Chemicznie możemy zniszczyć pasożyty używając Basudinu 10G lub Diazinonu 10G.

Rolnice

Robaki szczególnie dokuczają takim warzywom, jak marchew czy buraki.  Potrafią one poprzez swoje działanie zniszczyć rośliny. Na roślinach żerują głównie gąsienice rolnic. Zaczynają one od atakowania liści a kończą na korzeniach.
Szkodników pozbędziemy się stosując opryskiwanie roślin preparatami z ostróżki.
Chemicznie rolnice  można zniszczyć stosując Decis 2,5 EC lub Bulldock 025 EC.

Skuteczne zwalczanie szkodników glebowych - Pędraki

Skuteczne zwalczanie szkodników glebowych - Pędraki

Ziemiórki

Ziemiórki niszczą korzenie młodych roślinek, podgryzając je. Niebezpieczne są przede wszystkim białe larwy ziemiórek, które mają około ośmiu milimetrów długości. 
W sposób naturalny ziemiórki zwalcza się przy pomocy zółtych tabliczek lepnych, kttóre najlepsze rezultaty dają w przypadku kwiatów i  warzyw uprawianych w donicach oraz w przypadku małych grządek roślinnych.
Poza tym warto zastosować środek chemiczny Nomolt 150 SC.

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Olga, Tytuł: Robak owadowi nierówny

  Wije nie są owadami. Nie są też robakami jak ktoś słusznie napisał. Jeśli mamy wątpliwości określajmy takie osobniki szkodnikami.

 2. Dodał: Mateusz, Tytuł: nicienie

  Witam, czy ktoś próbował walczyć pędrakami nicieniami?? podobno są skuteczne kiedy stosuje się je kilka razy. nie uśmiecha mi się mieć rozkopanego ogrodu przez krety i ptaki!

 3. Dodał: luxperpetua, Tytuł: Określenie robaki

  Błagam, nie używajcie nazwy ROBAKI ponieważ, robak to pasożyt typu tasiemiec, nicień itp. Właściwym określeniem jest nazwa owad.

 4. Dodał: tadek, Tytuł: szkodniki czy może nic groźnego

  Czy może mi ktoś powiedzieć co to jest; w ziemi są kulki zółte srednicy 2mm po rozgnieceniu w skorupce jest jakaś zawartość? Czy to może jajka szkodników?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: