Wiesiołek - Oenothera

Wiesiołek - Oenothera

Skomentuj artykuł

Wiesiołek należy do roślin dość często spotykanych w ogrodach przydomowych. Zazwyczaj kojarzymy go z roślinami o złocistożółtych kwiatach, które ciekawie prezentują się na bylinowych rabatach, stanowiąc słoneczny akcent letnich kompozycji. W ogrodach można spotkać kilka gatunków wiesiołka.

Wiesiołek  (Oenothera) obejmuje dziesiątki gatunków roślin, których walory dekoracyjne to przede wszystkim kwiaty, charakteryzujące się ciepłą kolorystyką. Mało wymagające pozwalają rozjaśnić niejedną rabatę. W naszych ogrodach uprawiamy  zaledwie kilka gatunków rodzaju, pochodzących z Ameryki, ale świetnie radzących sobie w naszym klimacie.

Wybrane gatunki rodzaju

Oenothera acaulis
Oenothera biennia
Oenothera caespitosa
Oenothera elata
Oenothera deltoides
Oenothera fruticosa
Oenothere macrocarpa
Oenothere perennis
Oenothere pubescens

Oenothera zaliczany jest do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae).

Wiesiołki to rośliny zielne, zazwyczaj byliny, które uprawiamy ze względu na dekoracyjność, którą warto wykorzystać na letniej rabacie. Barwa kwiatów zazwyczaj żółta, choć można się spotkać z barwą różową czy też pomarańczową, zależnie od gatunku oraz odmiany. Wybrane gatunki  w stanie dzikim występują także w otaczającym nas krajobrazie.


Wybrane gatunki rodzaju uprawiane w ogrodach

 

W ogrodzie najczęściej uprawiane gatunki wiesiołka to wiesiołek krzewiasty (Oenothere fruticosa), wiesiołek missouryjski- ozdobny (Oenothere macrocarpa), wiesiołek czworokątny (Oenothera tetragona). Poza tym warto wspomnieć także o wiesiołku powabnym (Oenothera speciosa).

Wiesiołki

 

Wiesiołki

Charakterystyka wybranych gatunków

Wiesiołek krzewiasty

Pochodzący z Ameryki Północnej gatunek, osiąga wysokość od 30 do 60 cm,
a największą jego dekoracją są żółte kwiaty, zebrane w grona po kilka sztuk. Kwitnienie przypada na okres letni. Liście lancetowate pędowe oraz odziomkowe. Odziomkowe tworzę rozetę, a ukazują się dopiero po kwitnieniu. Dzięki tym rozetkom bez problemu rozmnożymy roślinę. Mimo, że możliwy jest także wysiew nasion, podział jest najczęstszym sposobem rozmnażania wiesiołka krzewiastego. Najpiękniej będzie prezentował się na słonecznym stanowisku,  podłożu zasobnym, dość wilgotnym. Jego żółte kwiaty pięknie komponują się z roślinami o fioletowych kwiatach np. z kocimiętką. Możemy uprawiać go także  w pojemnikach, gdyż jest mało wymagający, a przy tym wart uprawy.

Wiesiołek czworokątny

Wysokość rośliny zależnie od warunków może sięgać nawet 50- 80 cm. Mało wymagający, doskonale radzi sobie na słonecznym stanowisku do lekko półcienistego. Jego czteropłatkowe, żółte kwiaty ukazują się od czerwca do sierpnia. Doskonały na rabaty, naturalistyczne zestawienia w towarzystwie m.in. roślin o fioletowych kwiatach. Daje samosiew, ale bardzo łatwo rozmnożyć go poprzez podział, oddzielając małe rozetki, które wytwarza roślina mateczna.

Wiesiołki

 

Wiesiołki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik