Floksy uprawa i pielęgnacja

Floksy uprawa i pielęgnacja

Skomentuj artykuł

Floksy w naturze zamieszkują regiony Ameryki Północnej. Należą do rodziny wiesiołkowatych i są bylinami.

Rośliny dorastają do około stu dwudziestu centymetrów.
Nazwa kwiatów – Floks, wywodzi się z języka greckiego i znaczy płomień. Dlatego czasami floksy są nazywane płomykami.

Uprawa

Stanowisko –  Kwiaty najładniej rosną na miejscach słonecznych lub pół cienistych

Podlewanie –   Szczególnie w okresach, w których długo nie padają deszcze należy rośliny regularnie i obficie podlewać.

Podłoże – Kwiatom najbardziej odpowiada żyzna oraz  bogata w próchnicę ziemia. Podłoże musi być przepuszczalne. Zanim posadzimy rośliny  warto wzbogacić glebę kompostem.

Pielęgnacja –  Aby rośliny dobrze rosły muszą mieć wilgotne podłoże. Gdy kwiaty przekwitną to warto je mocno przyciąć, odwdzięczą nam się wypuszczeniem nowych pędów, które szybko zakwitną.

Rozmnażanie – Najprostszą metodą rozmnażania floksów jest podział roślin, który na ogół wykonuje się na jesieni lub na wiosnę. 

Kwiaty można też rozmnażać poprzez sadzonki korzeniowe oraz pędowe. Wykonuje się tę czynność, również na jesieni, albo wiosną.

Ogrodnicy zajmujący się masową produkcją kwiatów, rozmnażają je, także z nasion, jednak nie jest to zadanie dla amatorów.
Sadzenie floksów.

Najlepszym terminem sadzenia kwiatów są miesiące wrzesień, październik. Floksy sadzimy w rozstawie czterdzieści centymetrów na siedemdziesiąt.

Kwitnienie – Okres kwitnienia kwiatów przypada na czas od końca wiosny do końca lata. Są to miesiące kwiecień-sierpień. Floksy kwitną na: biało, żółto, niebiesko i różowo. 

 

Choroby kwiatów

Floksy najczęściej atakują przędziorki i mączniak prawdziwy.
Atak Przędziorków jest widoczny  na liściach kwiatów poprzez przebarwienia i plamy. Szkodniki niszczą roślinę  wysysając z niej sok. Dobrym rozwiązaniem w walce ze szkodnikami jest zastosowanie Talstara.

Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa. Dotknięte przez chorobę rośliny słabiej się rozwijają, między innymi gorzej kwitną. Nie leczone rośliny w końcowym efekcie giną. Dlatego warto zastosować na przykład  Amistar, żeby im pomóc.

Odmiany floksów

Wśród floksów wyróżniamy:

Floks Wiechowaty

Jest odmianą floksa najczęściej sadzoną w wiejskich ogródkach. Kwitnie w okresie lipiec-wrzesień. Bardzo łatwo się go uprawia.  Charakteryzuje go również ładny zapach oraz kolory kwiatów:  różowy, fioletowy i biały.

Floks Śnieżny

Roślina kwitnie w maju. Idealnie nadaje się do skalnych ogrodów.

Floks Szydlasty

Roślina kwitnie w kwietniu oraz maju, obdarzając nas kwiatami w kolorach białym, różowym i liliowym. Liście floksa są zimozielone.

Floks ogrodowy

Floks Rozłogowy

Floks ma piękne kwiaty w kolorze błękitnym, różowym lub liliowym. Roślina zakwita od kwietnia do czerwca. Jej łodygi dorastają do około dwudziestu pięciu centymetrów.

Floks Kanadyjski

Kwiaty rośliny mają ładny niebieski lub różowy kolor. Floks zakwita w maju.

Floks Drummonda

To gatunek jednoroczny. Kwitnie w czerwcu i rozmnażamy go z nasion.

Zakup rośliny

Często kupujemy gotowe sadzonki floksów i sadzimy je do ziemi. Na ogół jest to kwitnący pojedynczy pęd. Warto zwrócić uwagę przy zakupie, aby był on dobrze ukorzeniony i bez oznak choroby. Poza tym podłoże w doniczce nie może być przesuszone.

Zastosowanie

Kwiaty pięknie wyglądają rosnąc w ogrodzie. Posadzenie obok siebie floksów kwitnących na różne kolory stworzy ładną paletę barw.
Floksy idealnie nadają się też do wazonu, jako kwiaty cięte. Pomimo, że będą w nim krótko stały to ich niezwykły zapach wypełniający cały pokój, zrekompensuje nam tą niedogodność.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie