Skrętniki

Skrętniki

1 komentarzy

Chodź w naszym kraju nie spotkamy ich jeszcze w każdym domu, to ich uroda sprawia, że coraz częściej po nie sięgamy. Nie są wymagające i bez problemu mogą być uprawiane przez laików. Skrętniki, bo o nich mowa, przywędrowały do nas aż z południowej części Afryki i chodź bliżej im do fiołków afrykańskich, przez niewprawione oko mogą być mylone ze storczykiem. Różnorodność kwiatów oraz ich kolorów sprawiają, że coraz to nowi miłośnicy roślin pragną je mieć w swoim zielonym zakątku.

Nazwa skrętnik pochodzi od kształtu torebek nasiennych. Są one spiralnie zakręcone, co dodaje oryginalności poszczególnym okazom. Kwiaty mogą mieć bardzo różne kolory, ale są mieszanką odcieni oraz bajkowych kompozycji utworzonych z bieli, czerwieni, fioletu oraz niebieskiego. Pojawiają się w różnych terminach, w zależności od odmiany. Od wiosny, czasami aż do połowy jesieni. W naszych kwiaciarniach spotykamy odmiany, których okres kwitnienia przeważnie przypada na miesiące wiosenne. Cała roślina średnio osiąga wysokość około 25 centymetrów, jednak możemy spotkać gatunki zarówno wyższe, jak i niższe.

Poniżej kępki kwiatów, pojawiających się na wydłużonych szypułkach, znajduje się rozeta zielonych liści i podobnie jak to jest w przypadku kwiatów, tak również i ich kształt jest zależny od odmiany. Mogą być większe lub mniejsze, owalne lub lekko wydłużone, czasami pokryte drobnymi włoskami.

Dobór odpowiedniego stanowiska dla naszych skrętników jest niezwykle istotny, jeżeli pragniemy, by długo i obficie cieszył nas swoimi kwiatami oraz zdrowo rósł. Przede wszystkim światło, które jest wymagane w dużych ilościach, ale unikamy bezpośredniego promieniowania słonecznego (chociaż skrętniki skalne wcale nie narzekają, a nawet dobrze się czują w słonecznych miejscach). Od razu odpada strona północna, która może okazać się zbyt ciemna oraz parapety przy oknach południowych, gdzie latem mamy do czynienia z prażącym słońcem. Dodatkowo miejsce uprawy naszych skrętników nie powinno być narażone na przeciągi, czy gwałtowne ruchy powietrza. Ciekawostką jest, iż rośliny dużo słabiej sprawują się w uprawie przez osoby palące, gdyż wrażliwe są na dym papierosowy. Temperatura latem nie powinna być wyższa niż 20-26 stopni, natomiast zimą nie powinna spadać poniżej 15 stopni. Raczej unikamy uprawy bezpośrednio w ogrodzie.

Przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże dla tej rośliny powinno być idealne. Skrętniki bardzo dobrze czują się, kiedy otaczające je powietrze zachowuje odpowiednio wysoką wilgotność, lecz unikamy bezpośredniego zraszania, gdyż osadzająca się na liściach woda w czasie parowania powoduje powstawanie brązowych plam. Podlewamy bezpośrednio do ziemi, nie po rozetach, wodą w temperaturze pokojowej, latem dość obficie, ale nadmiar wody powinien być zabierany. Co około 10 dni, oprócz podlewania, dodajemy wieloskładnikowy nawóz do kwiatów w stężeniu około 0,1%.

Skrętniki
Skrętniki

Rozmnażanie skrętników może odbywać się na trzy sposoby. Pierwszym i chyba najłatwiejszym jest pobranie około 3-centymetrowej sadzonki bezpośrednio z rośliny macierzystej, z wierzchołka pędu. W temperaturze około 22 stopni i w glebie sporządzonej z mieszanki torfu i piasku, po około 20 dniach powinny pojawić się już korzenie. Drugim sposobem na uzyskanie młodych okazów jest wykorzystanie sadzonek liściowych. Pojemniki z mieszanką piasku i torfu umieszczamy w miejscu bardzo wilgotnym, o temperaturze około 18 stopni.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: olka, Tytuł: skrętnik odmiana

    ten ostatni w kropki jaka to jest odmiana? macie państwo takie nasionka?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie