Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Skomentuj artykuł

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) jest krzewem należącym do rodziny dławiszowatych (Celastraceae), dorastającym do 2-3 m wysokości. Pochodzi ona z Azji, gdzie rośnie dziko na obszarze Japonii, Mandżurii oraz centralnych Chin. Należy do grupy trzmielin o liściach sezonowych, opadających na zimę. Walorem dekoracyjnym trzmieliny oskrzydlonej jest przede wszystkim jesienne zabarwienie liści – czerwone lub różowofioletowe. Z tego względu jest ona często nazywana płonącym krzewem. Poza tym oryginalne są jej pędy, pokryte listewkami korkowymi. Bardzo ciekawym elementem trzmieliny oskrzydlonej są również kanciaste owoce barwy czerwonej, pokryte pomarańczowymi osnówkami, które dojrzewają we wrześniu i październiku.

Charakterystyka gatunku

Trzmielina oskrzydlona jest gęsto rozgałęzionym, rozłożystym krzewem, prezentującym się niezwykle ciekawie, pomimo mrozów i w stanie bezlistnym. Wzdłuż pędów biegną nieregularnie 4 wyraźne korkowe listwy. Liście trzmieliny są eliptyczne, dwustronnie zaostrzone, brzegiem drobno piłkowane, do 3-5 cm długości.

Kwiaty są niepozorne, choć liczne, dojrzewają w V i VI. Wytwarzane przez nią owoce to 4-klapowe torebki zawierające wewnątrz 4 nasiona, które nie zawsze w pełni się rozwijają. Owoce chętnie zjadane są przez niektóre ptaki, np. rudzika. Po pięciu latach krzew osiąga wymiary 1,2 m szerokości × 1,5 m wysokości. Wszystkie części rośliny, a zwłaszcza nasiona są trujące dla człowieka, ze względu na obecność glikozydów o działaniu nasercowym.


Wymagania siedliskowe

Trzmielina oskrzydlona posiada wyjątkowo gęsty i płytki system korzeniowy, dzięki czemu  rośnie dobrze na każdej przepuszczalnej i nie za suchej glebie. Ze względu na swoje pochodzenie jest również odporna na wymarzanie. Natomiast zalecanym stanowiskiem jest miejsce słoneczne lub półcieniste, lecz znosi ona również zacienienie. W celu uzyskania licznych ozdobnych owoców trzmielinę należy sadzić w małych grupach, aby zapewnić zapylenie krzyżowe.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Cięcie

Trzmieliny można mocno przyciąć, aby wypuściły nowe pędy lub nie zarastały innych roślin. Zabieg wykonujemy w każdym terminie poza porą wiosenną. Żywopłoty przycinamy z końcem wiosny i późnym latem.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Odmiany

Dla posiadaczy mniejszych ogrodów polecana jest zwarta odmiana "Compactus", dorastająca do 1 m wysokości, posiadająca wszystkie zalety gatunku. Jej liście jeszcze intensywniej przebarwiają się niż u gatunku.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Rozmnażanie

Wszystkie gatunki trzmielin można rozmnażać przez wysiew nasion zaraz po zbiorze lub wiosną po stratyfikacji (głównie dla celów hodowlanych). Nasiona mogą kiełkować w okresie 18 miesięcy. Trzmielinę oskrzydloną rozmnaża się również z półzdrewniałych sadzonek z piętką, które pobiera się latem.

Choroby i szkodniki

Niekiedy krzewom zagrażać może wciornastek szklarniowiec lub gąsienice motyli z rodziny zwójek.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Zastosowanie

Trzmielina oskrzydlona nadaje się do sadzenia pojedynczo w eksponowanych miejscach, w grupach, a także w dużych pojemnikach. Krzew ten sadzony jest w parkach, zieleńcach i ogrodach. Odmiana karłowa polecana jest do małych ogrodów, pojemników i na niskie żywopłoty.

Anna Jędrzejewska
Źródła: Latocha P., 2006: Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu (cz. II), Działkowiec/1/2009, Ilustrowana encyklopedia roślin (wyd. Agora, 2008);

czytaj dalej...


Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: