Rdest - Polygonum

Rdest - Polygonum

Skomentuj artykuł

Wielu z nas rdest, kojarzy się z rdestem  ptasim Polygonum aviculare, który jest powszechnie występującym gatunkiem rdestu, także w Polsce. Przez jednych traktowany jako chwast przez innych znów jako roślina lecznicza, która pomaga m.in. przy dolegliwościach dróg moczowych. Rdest jest rodzajem licznym, a wiele gatunków ze względu na dekoracyjność, można wykorzystać przy aranżacji ogrodu.

Rdest (Polygonum) obejmuje wiele gatunków m.in. rośliny jednoroczne oraz byliny. W ogrodzie możemy uprawiać jedne i drugie.  Aby w pełni wykorzystać walory ozdobne wybranych gatunków rdestu, należy dokładnie zaplanować ich miejsce docelowe w ogrodzie.

Polygonum zaliczany jest do rodziny rdestowatych (Polygonaceae).

Wybrane gatunki rodzaju uprawiane w ogrodach

Gatunki roczne

o    Rdest główkowy
o    Rdest wschodni

Gatunki wieloletnie

o    Rdest pokrewny
o    Rdest wężownik
o    Rdest zwarty
o    Rdest himalajski
o    Rdest ostrokończysty
       


Kilka uwag o budowie

Rdest charakteryzuje się dużą zmiennością, a jego dekoracyjność zależna jest głównie od kwiatostanów, zazwyczaj przybierających kłosowaty kształt. Barwa kwiatów to odcienie bieli, różu i czerwieni. Szczególnie pięknie prezentują się ciemnoróżowe kwiatostany rdestu pokrewnego. Ciekawie prezentują się także kwiatostany rdestu himalajskiego oraz rdestu wężownika. Wspomniane gatunki to przykłady roślin wieloletnich. Z jednorocznych piękne zwisające kwiatostany posiada m.in. rdest wschodni. Liście zależnie od gatunku podłużne i sercowate.

Rdest

Rdest

Wybrane odmiany najciekawszych gatunków rdestu ozdobnego

Gatunek
Odmiana
Opis
Rdest pokrewny
‘Darjeeling red’
Odmiana o purpurowych kwiatach.
Rdest himalajski
‘Album’
Odmiana o białych kwiatach.
Rdest pokrewny
‘Superbum’
Piękna odmiana o różowoczerwonych kwiatach.
Rdest zwarty
‘Roseum’
Odmiana o białoczerwonych kwiatach.
Rdest pokrewny
‘Donald Lowndes’
Odmiana niska o różowawym kwiatostanie.
Rdest himalajski
‘Atropurpureum’
Odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach.
Rdest himalajski
‘Firetail’
Odmiana o szkarłatnoczerwonych kwiatach.
Rdest główkowy
‘Variegata’
Odmiana o pstrych liściach.

Charakterystyka wybranych gatunków

Rdest pokrewny

Jest to jeden z najpiękniejszych i najczęściej spotykanych gatunków rdestu ozdobnego. Osiąga do 20- 30 cm wysokości i już w czerwcu zachwyca długimi nawet do 8 cm, kłosowatymi kwiatostanami w odcieniach różu. Liście lancetowate, częściowo zimozielone. Warto pamiętać, że gatunek może przemarzać w czasie srogich zim, dlatego na wietrznych stanowiskach, warto go okrywać. Rdest pokrewny tworzy zwarte kobierce, tak więc nadaje się na roślinę okrywową, jednak należy mieć świadomość, że jest to gatunek ekspansywny. Odnajdzie się także na większych skalniakach. Aby nie mieć z nim problemów warto zapewnić mu zaciszne i słoneczne stanowisko oraz próchnicze i wilgotne podłoże.

Rdest

Rdest

Rdest wężownik

Ciekawy gatunek rdestu, występujący także w naszym rodzimym krajobrazie. Jest rośliną charakterystyczną dla krajobrazu europejskiego i azjatyckiego, gdyż właśnie na tym obszarze występują naturalne siedliska rośliny. Liście osadzone na ogonkach tworzą rozetę, pędy sięgają nawet do 90 cm wysokości i zakończone są jasnoróżowymi, kłosowatymi kwiatostanami. Kwitnienie przypada na koniec wiosny i początek lata. Wykazuje pełną mrozoodporność i radzi sobie na większości stanowisk, preferując półcieniste o odpowiedniej wilgotności podłoża.

Rdest wężownik jest przykładem rośliny leczniczej. Surowcem jest kłącze, zawierające duże ilości garbników, wykorzystywane m.in. przy ostrych biegunkach.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: