Ogrody japońskie

Ogrody japońskie

Skomentuj artykuł

Wraz z rozwojem ogrodnictwa, zaczęły się wykształcać na świecie różne style prowadzenia oraz stylizowania ogrodu. Wiele z nich jest bardzo oryginalnych i zachwycających zwiedzającego od samego wejścia. Jednym z najpiękniejszych wystrojów naszych działek są ogrody w stylu japońskim, których tradycja sięga nawet IX wieku.

Ogrody japońskie charakteryzują się przede wszystkim harmonią z naturą. Mają one na celu naśladować fragment przyrody, nienaruszonej przez człowieka. Bardzo często w tym celu wykorzystywane są miniaturyzacje, dzięki którym, na niewielkim obszarowo terenie, można zmieścić spory kawałek krajobrazu. Cechami charakterystycznymi dla tych ogrodów są także asymetria, gdyż w naturze rzadko kiedy mamy do czynienia z symetrią, prostota, ponieważ w przyrodzie nie spotkamy wyrafinowanych kompozycji i skomplikowanych połączeń roślin. Wszystkie japońskie ogrody muszą być niezwykle zadbane, a przy ich prowadzeniu mamy do czynienia z ogromnym wkładem pracy. Bez tego nie uzyskamy tej elegancji i niezwykłej estetyki, z którą mamy do czynienia w czasie podziwiania oryginalnych ogrodów przy japońskich parkach, klasztorach, czy zabytkach. Wyróżniamy kilka stylizacji, ale najbardziej znane to Tsukiyama oraz Karesansui.

 

 

Tsukiyama to chyba najpiękniejszy styl wśród ogrodów japońskich. Próbując opisać go jednym zdaniem, brzmiało by ono mniej więcej tak: obszerny krajobraz, zmieszczony na niewielkiej powierzchni. I tak właśnie jest. Cechami charakterystycznymi tego stylu są: głazy, kamienie, pagórki oraz wzniesienia, które symbolizują góry; woda, w formie obszernych oczek wodnych oraz stawów o nieregularnych kształtach, a także strumyków, które naśladują morza, jeziora oraz rzeki. Rośliny przeważnie używane w tym stylu są nieduże i zielone, kwiaty spotykane są sporadycznie. Wszystkie te elementy muszą wyglądać jak najbardziej naturalnie. Sposób zwiedzania takiego ogrodu zależny jest od jego wielkości. Przy małych obszarach, podziwiamy go z jednego stanowiska widokowego, jeżeli natomiast jego powierzchnia jest spora, wyznaczone są specjalne szlaki, dlatego też czasami mamy do czynienia ze ścieżkami wyłożonymi płaskimi kamieniami lub mostkami ustawionymi nad strumykami i oczkami.

 

Ogrody japońskie

 

Ogrody japońskie


Ogrody japońskie

Drugim rodzajem ogrodów japońskich jest Karesansui. Jego inne nazwy to Sekitei, lub częściej używane w naszym kraju: ogród kamienny lub ogród Zen. Wygląd tego ogrodu jest całkowicie inny niż ogrodu Tsukiyama. Przede wszystkim w tym styli nie występuje woda (dlatego właśnie cześto nazywane są również ogrodami suchymi), a jej funkcję mają zastąpić drobne, jasne kamienie, które są specjalnie grabione tak, by pozostawione ślady naśladowały falującą wodę. Roślinność również jest tutaj bardzo rzadko spotykana. Głównymi elementami są głazy, umieszczone na niewielkich wysepkach, które muszą mieć jak najbardziej naturalną postać. Głównymi cechami takich ogrodów japońskich są wysublimowany styl, spokój oraz pewna tajemniczość. Karesansui wykorzystywane były i są, jako wspaniałe miejsce do medytacji.

 

Ogrody japońskie

Ogrody japońskie

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: