Stawy rekreacyjne i ozdobne

Stawy rekreacyjne i ozdobne

Skomentuj artykuł

Woda to bez wątpienia jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów w ogrodzie. Fascynacja wodą wynika z odmienności środowiska, pełnego zróżnicowanej roślinności oraz zwierząt. Wraz z nią do ogrodu wkradnie się specyficzny klimat. Szum wody wycisza oraz uspokaja. Poza tym woda nawilża powietrze powodując, że w letnie upały rośliny lepiej znoszą dokuczliwy skwar.

W zależności od powierzchni, w ogrodzie może powstać niewielkie oczko, albo bardziej pojemny staw. Dla tych wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na powyższe rozwiązania polecam fontanny w formie rzeźby albo niewielkie poidełka.
   

Woda w ogrodzie może mieć charakter wyłącznie dekoracyjny albo w ramach kompromisu może pełnić funkcje zarówno rekreacyjne jak i ozdobne. W każdym wypadku można sprawić, że będzie wyjątkowym elementem ogrodu.
   

Stawy rekreacyjne poza swoją dekoracyjnością służą także do kąpieli. Orzeźwiająca kąpiel w letnie upały to marzenie wielu. Nie ma konieczności korzystania z basenów z uzdatnianą wodą. Staw do pływania można tak zaplanować, aby był funkcjonalny o odpowiednim poziomie estetyki. Bogata roślinność zapewni naturalne oczyszczanie wody, jednak trzeba dokładnie zaplanować wygląd stawu oraz wydzielić część do pływania. Przy stawach rekreacyjnych konieczna jest odpowiednia powierzchnia, która zapewni wydzielenie miejsca na kąpiel oraz na roślinność filtrującą. Obie części powinny być zbliżone, aby zachować proporcje, niezbędne do utrzymania wody w należytej czystości. Sytuacja się zmienia, kiedy uwzględnimy techniczne możliwości oczyszczania wody. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, nawet niewielkie zbiorniki można utrzymać w odpowiedniej czystości, ale związane jest to z dodatkowymi i nie małymi kosztami.

Budowa stawu nie jest tania, nawet wówczas kiedy sami podejmiemy się realizacji tego przedsięwzięcia. Warto przy budowie skorzystać z porad specjalisty, aby uniknąć błędów ! Stawy najlepiej uszczelnić dobrej jakości folią kauczukową. Nie jest ona tania i w zależności od grubości cena za m2 przekracza nawet 30 zł. Pamiętajmy jednak, że jest ona bardzo elastyczna i wykazująca wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest także odporna na ujemną temperaturę oraz promieniowanie UV.  Przy budowie stawu kąpielowego pamiętajmy, że jego głębokość powinna być zróżnicowana i dostosowana do naszych potrzeb. Poza miejscem do zabaw w wodzie płytkiej, warto zapewnić głębokość dochodzącą do około 1,5 m. Część roślinną można oddzielić od kąpielowej za pomocą samodzielnie wykonanych przegród z tworzywa sztucznego, betonu, drewna oraz kamienia. Wykonuje się je po zakończeniu wykopu przed założeniem folii. Po założeniu folii w miejscu przeznaczonym dla roślin rozprowadza się kilkanaście centymetrów substratu w którym będą posadzone rośliny. Do tego celu można wykorzystać mieszankę gliny z piaskiem. Dla zapewnienia dłuższej trwałości folii rozkładamy ją na specjalnej włóknienie, którą można zakupić w markecie budowlanym oraz kilkunastocentymetrowej warstwie drobnego piasku. Nad stawem warto zamontować drewniany pomost, który z pewnością ułatwi korzystanie ze zbiornika. Tak wykonany staw zapewni bezpieczne korzystanie z wody pozbawionej chloru w towarzystwie pięknych grzybieni, tataraku, pałek wodnych i innych roślin charakterystycznych dla tego środowiska. Z pewnością wielką atrakcją będzie staw kąpielowy przylegający do kącika wypoczynkowego np. do tarasu. Nie dość, że przez cały rok będzie stanowił ciekawy akcent wpływający na nasze dobre samopoczucie to w okresie letnim stanie się doskonałym miejscem na rodzinne kąpiele. Jeżeli posiadamy dzieci, to trzeba zabezpieczyć zbiornik przed ewentualnym wpadnięciem dziecka do wody !
   

Stawy ozdobne

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: