Krzewy ogrodowe

Krzewy ogrodowe

Skomentuj artykuł

Pielęgnacja krzewów w przeciwieństwie do uprawy innych mieszkańców ogrodu nie jest trudna, a tym bardziej pracochłonna. Zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do następujących czynności:

- cięcie;
- ściółkowanie;
- odchwaszczanie;
- podlewanie;
- nawożenie;
- ochrona;
- zabezpieczenie krzewów na zimę.

Zabieg cięcia należy do podstawowych i najbardziej kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest niezbędne, aby nadać roślinie zwartego i harmonijnego pokroju. Poza tym gatunki kwitnące będą obficiej kwitnąć i owocować. Cięcie pozwala również panować nad wielkością danego krzewu. Cięcie wydaje się dość skomplikowaną czynnością, aczkolwiek jeśli poznamy kilka podstawowych zasad wówczas zrozumiemy, że jest to błędne myślenie i każdy da sobie radę. Pierwsze przycięcie wykonuje się zaraz po posadzeniu i przede wszystkim dotyczy krzewów liściastych sadzonych wiosną. Krzewy sadzone jesienią tniemy wczesną wiosną. Należy pamiętać, że cięcie jest uzależnione od okresu kwitnienia. Kwitnące na tegorocznych pędach tniemy wiosną na tzw. jeża. Późnym latem przycinamy krzewy kwitnące wczesną wiosną u których pąki kwiatowe tworzą się w roku poprzedzającym kwitnienie. Krzewy liściaste zimozielone w zasadzie nie wymagają cięcia, pomijając regulujące i odmładzające zabiegi, przeprowadzane co kilka lat. Cięcie iglaków sprowadza się jedynie do regulacji i usunięcia suchych oraz naruszających harmonijny pokrój pędów. Najczęściej wykonujemy je wczesną wiosną oraz późnym latem. Jeżeli chodzi o krzewy sadzone jako żywopłoty, to tniemy je zaraz po posadzeniu na wysokość około 20 cm. Następnie każdego roku tniemy wczesną wiosną zostawiając do 30 cm nowych przyrostów. Gdy żywopłot osiągnie oczekiwaną wysokość wówczas zostawiamy do 3 cm nowych przyrostów. W zasadzie cięcia po posadzeniu nie wymagają krzewy iglaste, które tniemy dopiero jak osiągną wymagane rozmiary. Może pojawić się konieczność wcześniejszego cięcia mającego na celu zagęszczenie krzewu. Tniemy je dwa razy do roku na przełomie marca i kwietnia zanim pojawią się nowe przyrosty. W razie konieczności zabieg powtarzamy w okresie letnim.
   

Ściółkowanie podłoża wokół krzewu pełni funkcje estetyczne, ułatwia pielęgnacje oraz sprzyja prawidłowemu wzrostowi (ogranicza parowanie, chroni korzenie przed silnym mrozem, kora użyźnia glebę i wpływa na jej kwasowość). Do ściółkowania możemy wykorzystać korę, wióry, jak również kamienie.  Aby ściółkowanie było skuteczne w walce z chwastami, jego warstwa winna wynosić ponad 5 cm grubości. Pojawiające się pojedyncze chwasty trzeba na bieżąco usuwać.
   

Krzewy do prawidłowego rozwoju potrzebują również uzupełniania w składniki pokarmowe. Do nazwożenia stosujemy nawozy mineralne, organiczne, jak również niezawodny kompost. Wiosną przede wszystkim stosujemy nawozy azotowe a jesienią fosforowe i potasowe, mające wpływ na ograniczenie podatności roślin na przemarzanie.
 

Z nawożeniem nie ma co przesadzać. Chodzi głównie o chemiczne nawozy, które stosujemy według zaleceń, ale analizując również zasobność w składniki pokarmowe podłoża, gdyż często dawki podawane na etykietach mogą być za wysokie. Pod tym względem należy być ostrożnym. 
   

Niektóre krzewy wymagają okrycia na okres zimy. Jedne wystarczy zabezpieczyć poprzez kopczykowanie a więc obsypanie roślin kompostem, torfem, wiórami. Inne znowu potrzebują dokładniejszego okrycia stroiszem iglastym, workiem lnianym, czy też  jutą.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: