Huśtawki ogrodowe - drewniane, czy metalowe?

Huśtawki ogrodowe - drewniane, czy metalowe?

1 komentarzy

Ogród to nie tylko miejsce, w którym sadzimy czy siejemy różne rodzaje roślin, ale przede wszystkim miejsce przeznaczone do naszego wypoczynku. W tym celu budujemy tam altany, stawiamy stoły, ławki, grille ogrodowe i inne wyposażenia przydatne w naszej rekreacji. Nie możemy jednak zapominać o naszych najmłodszych pociechach. One lubią odpoczywać w zupełnie inny sposób - aktywny. Przydają się tutaj piaskownice, ślizgawki, huśtawki. Właśnie tymi ostatnimi będziemy się dziś zajmować.

Huśtawki nie tylko dla dzieci

Pomimo, iż huśtawki kojarzą się nam raczej z zabawami naszych pociech, nie tylko dla nich są przeznaczone. Wiele osób uwielbia spędzać miło czas powoli pohuśtując się nad zieloną trawką, czując delikatny powiew wiatru we włosach, szczególnie przyjemny w okresie letnim. Dlatego też stawiając taki obiekt w naszym ogrodzie, nie zapominajmy o nas samych i wybierzmy wersję, która wytrzyma większe obciążenia osób dorosłych lub bardziej popularne modele, wyposażone w ruchomą ławkę kilkuosobową.


Huśtawki ogrodowe drewniane - wykonanie

Na samym początku warto napomnieć, że jeżeli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu konstrukcji drewnianych, może warto wydać trochę więcej pieniędzy i kupić gotową huśtawkę. Źle wykonana może zagrażać bezpieczeństwu naszemu oraz naszych bliskich.

Huśtawki ogrodowe drewniane składają się z trzech podstawowych elementów. Po pierwsze elementy ruchome wraz z siedziskiem. Do tego celu możemy wykorzystać ławkę z desek, którą montujemy za pomocą grubych lin lub łańcuchów. Ważne jest, aby wykonywane w tym celu węzły i mocowania zrobić solidne, by nie były narażone na rozwiązywanie lub urwanie w czasie eksploatacji.

Kolejnym bardzo ważnym elementem huśtawek jest ustrój nośny. Wykonujemy go z grubych elementów drewnianych. Do tego celu bardzo dobrze nadają się bale, deski są zbyt cienkie i mogą się łamać na skutek obciążeń dynamicznych i drgań. Najczęstszym spotykanym rozwiązaniem są dwa słupki wykonane z dwóch, skrzyżowanych ze sobą bali każdy. Muszą one mieć po ponad 2,5 metra długości i krzyżować się w takim miejscu, by w górnej części można było wklinować poziomo kolejny bal, do którego mocowana będzie część ruchoma. Wszystkie te drewniane elementy powinno łączyć się grubymi śrubami, z zastosowaniem połączeń ciesielskich.

Ostatnia część huśtawki to fundament. Nie jest on konieczny, jeżeli potrafimy w jakikolwiek inny sposób zapewnić stabilność całej konstrukcji. Fundament może być wylany z betonu i za pomocą metalowych elementów połączony z konstrukcją nośną.

Huśtawki ogrodowe drewniane narażone są na działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego też konieczne jest impregnowanie wszystkich drewnianych elementów.

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe metalowe - wykonanie

Wykonanie huśtawki ogrodowej ze stali jest znacznie trudniejsze, niż jej odpowiedniczki z drewna. Przede wszystkim są dwa rodzaje konstrukcji stalowych: łączone za pomocą śrub oraz spawane. Jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia ze spawarką, ten drugi rodzaj od razu możemy sobie odpuścić. Huśtawki wykonane z metalu są na stałe przymocowane do fundamentu, bardzo często po prostu wbetonowane. Dzięki takiemu sztywnemu łączeniu, wystarczą dwa pionowe słupy oraz jedna poprzeczka, a zasadniczą konstrukcję mamy już rozwiązaną. Elementy ruchome mogą być identyczne jak w przypadku huśtawki drewnianej.

Huśtawki metalowe mogą być również wolnostojące, czyli takie, które zamiast fundamentu mają stojaki w kształcie trójkątów, nadające stabilność. Oczywiście w takim przypadku nie jest możliwe wysokie huśtanie, gdyż może to powodować przewrócenie się całości.

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Huśtawki to urządzenia, na których spędzamy czas nie tylko my, ale przede wszystkim nasze dzieci, a upadki z niej są nie tylko bolesne, lecz również kontuzjogenne. Dlatego właśnie bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Budując samemu taką konstrukcję, dokładnie sprawdzamy wszystkie łączenia, a także materiały, z których je wykonujemy. Nic nie może być prowizorycznie. Dbamy o ty, by nie wystawały z niej żadne gwoździe, śruby, czy sworznie, a przy wykorzystaniu drewna, aby nie narażało ono na wbijanie się drzazg w nasze ciało. Całość ustawiona musi być stabilnie, a jeżeli przy huśtaniu czujemy podrygiwanie któregoś z przytwierdzeń, oznacza to złe połączenie z fundamentem lub słabe jego wykonanie.

Po drugie, szukając miejsca na huśtawkę ogrodową, musimy zapewnić odpowiednio dużo miejsca dla osoby huśtającej się, jak również bezkolizyjne przejście obok niej. Kolejnym ważnym elementem jest siedzisko. Musi być nie tylko wygodne i bezpieczne, gwarantować stabilne siedzenie, a jeżeli korzystać z niego będą małe dzieci, powinno być wyposażone w pasy bezpieczeństwa lub być wyprofilowane tak, aby nie narażało naszej pociechy na wypadnięcie.

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Ile kosztuje gotowa huśtawka ogrodowa?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zbudować sobie huśtawki ogrodowej, a koniecznie chcemy ją mieć, możemy po prostu dokonać zakupu w sklepie. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od dopuszczalnych obciążeń, ilości siedzisk oraz materiału z jakiego jest wykonana. Dostępne są również tak zwane wersje gondolowe, czyli przeznaczone do huśtania się jednoczesnego kilu osób, siedzących naprzeciw siebie.

Koszt metalowej, rekreacyjnej huśtawki, nieprzeznaczonej do dużych amplitud ruchu zaczyna się już od około 200 - 250 zł. Podobna wersja, ale drewniana to ceny od 250 - 300 zł. Modele przystosowane do większych obciążeń lub z możliwym bardziej energicznym huśtaniem są droższe o około 200 - 300 zł. Najdroższe wersje kosztują grubo ponad 1000 zł.


Hamak - również rodzaj huśtawki

Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, aby wstawić do naszego ogrodu całą konstrukcję huśtawki, a dysponujemy np. dwoma dużymi drzewami lub jednym drzewem oraz ścianą budynku, możemy pokusić się o zamontowanie hamaku, czyli wykonanego z materiału lub sznurka wiszącego łóżka. Ten wyjątkowy rodzaj niby-huśtawki pozwoli nam skutecznie zrelaksować się w ogrodzie w każdy ciepły, letni dzień.

Huśtawki ogrodowe to nie tylko zabawa dla naszych dzieci, ale również przyjemne wypoczywanie i spędzanie wolnego czasu dla nas samych. Któż z nas, po nerwowym lub ciężkim dniu w pracy nie marzy o delikatnym pohuśtywaniu się w otoczeniu zieleni z dobrą książką w ręku. Jeżeli mamy na to miejsce, możemy pokusić się o taką atrakcję, której pozazdrości nam niejeden znajomy.
czytaj dalej...

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: Majeczka, Tytuł: coś nowego

    Chcieliśmy mieć z mężem coś innowacyjnego więc zamówiliśmy huśtawkę z technorattanu. Materiał jest bardzo wytrzymały, nie chowaliśmy jej nawet na zimę, wystarczy przetrzeć szmatką i wygląda jak nowa, znajomi są zachwyceni a i huśtawka jest ozdobą ogrodu. Polecamy Serdecznie:)

Dodaj swój komentarz