Huśtawki ogrodowe - drewniane, czy metalowe?

Huśtawki ogrodowe - drewniane, czy metalowe?

1 komentarzy

Ogród to nie tylko miejsce, w którym sadzimy czy siejemy różne rodzaje roślin, ale przede wszystkim miejsce przeznaczone do naszego wypoczynku. W tym celu budujemy tam altany, stawiamy stoły, ławki, grille ogrodowe i inne wyposażenia przydatne w naszej rekreacji. Nie możemy jednak zapominać o naszych najmłodszych pociechach. One lubią odpoczywać w zupełnie inny sposób - aktywny. Przydają się tutaj piaskownice, ślizgawki, huśtawki. Właśnie tymi ostatnimi będziemy się dziś zajmować.

Huśtawki nie tylko dla dzieci

Pomimo, iż huśtawki kojarzą się nam raczej z zabawami naszych pociech, nie tylko dla nich są przeznaczone. Wiele osób uwielbia spędzać miło czas powoli pohuśtując się nad zieloną trawką, czując delikatny powiew wiatru we włosach, szczególnie przyjemny w okresie letnim. Dlatego też stawiając taki obiekt w naszym ogrodzie, nie zapominajmy o nas samych i wybierzmy wersję, która wytrzyma większe obciążenia osób dorosłych lub bardziej popularne modele, wyposażone w ruchomą ławkę kilkuosobową.


Huśtawki ogrodowe drewniane - wykonanie

Na samym początku warto napomnieć, że jeżeli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu konstrukcji drewnianych, może warto wydać trochę więcej pieniędzy i kupić gotową huśtawkę. Źle wykonana może zagrażać bezpieczeństwu naszemu oraz naszych bliskich.

Huśtawki ogrodowe drewniane składają się z trzech podstawowych elementów. Po pierwsze elementy ruchome wraz z siedziskiem. Do tego celu możemy wykorzystać ławkę z desek, którą montujemy za pomocą grubych lin lub łańcuchów. Ważne jest, aby wykonywane w tym celu węzły i mocowania zrobić solidne, by nie były narażone na rozwiązywanie lub urwanie w czasie eksploatacji.

Kolejnym bardzo ważnym elementem huśtawek jest ustrój nośny. Wykonujemy go z grubych elementów drewnianych. Do tego celu bardzo dobrze nadają się bale, deski są zbyt cienkie i mogą się łamać na skutek obciążeń dynamicznych i drgań. Najczęstszym spotykanym rozwiązaniem są dwa słupki wykonane z dwóch, skrzyżowanych ze sobą bali każdy. Muszą one mieć po ponad 2,5 metra długości i krzyżować się w takim miejscu, by w górnej części można było wklinować poziomo kolejny bal, do którego mocowana będzie część ruchoma. Wszystkie te drewniane elementy powinno łączyć się grubymi śrubami, z zastosowaniem połączeń ciesielskich.

Ostatnia część huśtawki to fundament. Nie jest on konieczny, jeżeli potrafimy w jakikolwiek inny sposób zapewnić stabilność całej konstrukcji. Fundament może być wylany z betonu i za pomocą metalowych elementów połączony z konstrukcją nośną.

Huśtawki ogrodowe drewniane narażone są na działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego też konieczne jest impregnowanie wszystkich drewnianych elementów.

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

czytaj dalej...

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: Majeczka, Tytuł: coś nowego

    Chcieliśmy mieć z mężem coś innowacyjnego więc zamówiliśmy huśtawkę z technorattanu. Materiał jest bardzo wytrzymały, nie chowaliśmy jej nawet na zimę, wystarczy przetrzeć szmatką i wygląda jak nowa, znajomi są zachwyceni a i huśtawka jest ozdobą ogrodu. Polecamy Serdecznie:)

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: