Budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu drewnianego

1 komentarzy

Drewniane tarasy nie tylko dobrze się prezentują i wspaniale współgrają z większością domów jednorodzinnych, ale stanowią również jedno z popularniejszych miejsc letniego wypoczynku. Możemy tam spokojnie rozsiąść się w fotelu, zorganizować rodzinny obiad lub nieduże przyjęcie z grillem. Bliskość ogrodu i znajdującej się w nim roślinności sprawia, iż w miejscu takim zawsze przebywa się przyjemniej, niż wewnątrz domu. Niektóre restauracje proponują również swoim klientom miejsca na drewnianych tarasach, które z resztą cieszą się dużą popularnością. Obiad lub kolacja w ciepły dzień, spożywana na świeżym powietrzu są dużo bardziej atrakcyjne, niż restauracyjne wnętrze. Jeżeli nie przewidzieliśmy projektu naszego tarasu w czasie budowy domu, zawsze możemy dobudować go później, co nie będzie wymagało od nas dużo więcej roboty.

Zaplanowanie tarasu

Jak zawsze w przypadku takich przedsięwzięć, przed przystąpieniem do budowy naszego tarasu drewnianego, powinniśmy go bardzo dokładnie zaplanować. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim takie czynniki jak: łatwy dostęp do tarasu z domu, jak również z ogrodu, atrakcyjne usytuowanie, którym będzie bliskość ogrodu oraz schowanie od ciągów pieszych, a także inne użyteczności, takie jak bliskość murowanego grilla, miejsca na ognisko, czy stawu ogrodowego. Sama powierzchnia oraz kształt powinny być dobrane tak, aby współgrały z pozostałą częścią podwórka i nie utrudniały poruszania się po nim.

Na etapie planowania zajmujemy się również technicznymi aspektami naszego tarasu drewnianego. Przede wszystkim rozmieszczenie i rodzaj fundamentów, a także materiały, które będą wykorzystywane.


Fundamenty tarasu drewnianego

Fundamenty są bardzo ważnym elementem każdego tarasu drewnianego, ponieważ to właśnie za ich pośrednictwem rozkładane są obciążenia, a działające siły przekazywane na grunt. Mogą być wykonywane na kilka sposobów, ale najpopularniejsze z nich to:

Płyta betonowa - jest fundamentem ciągłym, wylewanym pod całą powierzchnią tarasu. Stosowana jest głównie tam, gdzie nie będą używane słupy, a legary będą leżały bezpośrednio na betonie. Ma to zarówno swoje zalety, jak również wady. Po pierwsze konstrukcja taka charakteryzuje się zwiększoną sztywnością i mniejszą podatnością na odkształcenia pionowe. Wylewając ją możemy od razu zadbać o kilkuprocentowy spadek, dzięki czemu późniejsze zagwarantowanie odpływu wody nie narobi nam kłopotów. Jeżeli powierzchnia jest bardzo duża, płyta fundamentowa powinna być wyposażona w szczeliny dylatacyjne. Są to przerwy w jej ciągłości, dzięki którym znacznie zmniejszamy ryzyko pękania betonu przy odkształceniach termicznych. Wadą budowy takiego fundamentu pod tarasem drewnianym jest jego kosztowność, gdyż ilość użytego betonu znacznie przewyższa ilości w przypadku innych rozwiązań.

Budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu drewnianego

Stopy fundamentowe - są to prostopadłościenne fundamenty, które wylewane są najczęściej pod pojedynczymi słupami lub ich grupami (po dwa - trzy). Stosowane są głównie pod tarasami drewnianymi budowanymi na większej wysokości, gdzie legary nie znajdują się już bezpośrednio na betonie, lecz na owych słupach. Główne zalety takiego rozwiązania to dostęp do zakamarków pod powierzchnią użytkową konstrukcji, gdzie można ulokować różnego rodzaju schowki, a także mniejsza objętość użytego betonu. Wadą jest zwiększona trudność wykonania, gdyż stopa fundamentowa pod każdym słupem wymaga oddzielnego deskowania. Legary mogą być też ustawione bezpośrednio na nich, z pominięciem słupów.

Stopy fundamentowe mogą być też kupione jako gotowe bloki betonowe. Wtedy nasza praca ogranicza się do robót ziemnych i odpowiedniego ich ustawiania.

Niezależnie od tego, na którą formę się zdecydujemy, pamiętajmy o umieszczeniu w zastygającym betonie kotew lub kątowników, które posłużą nam do przymocowania słupów lub legarów.

Budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu drewnianego

Konstrukcja nośna tarasu drewnianego

Od wylania naszych fundamentów musi minąć jeszcze kilka dni, zanim beton uzyska odpowiednią twardość. Po tym czasie zajmujemy się ustawieniem konstrukcji nośnej tarasu. Najpierw mocujemy ewentualne słupy, a następnie na nich legary lub same legary, z pominięciem słupów. Zależy to głównie od tego, na jakiej wysokości znajduje się wyjście na nasz nowobudowany obiekt. Słupy powinny być wykonane z elementów drewnianych o przekroju minimum 20 cm x 20 cm, natomiast legary 18 cm x 12 cm, a jeżeli ustawione są bezpośrednio płycie betonowej - mniejsze. Ich rozstaw nie powinien być większy niż około 1 metr, a w przypadku, gdy konstrukcja ma przenosić duże obciążenia, prostopadle do nich montujemy dodatkowo co pół metra belki o przekroju prostokątnym, gdzie dłuższy wymiar będzie na wysokość.

Budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu drewnianego

Nawierzchnia tarasu z drewna

Nawierzchnię tego typu tarasów stanowią deski. Jeżeli są równych długości, najlepiej jest przybić je na zakładkę, czyli tak, aby nie licząc brzegów, każde dwie deski obok siebie kończyły się w innym miejscu. Dodatkowo pamiętajmy o zasadzie, iż zawsze montujemy je prostopadle do belek, które znajdują się bezpośrednio pod nimi. Pozwala to na optymalne przenoszenie obciążeń i rozkład naprężeń we włóknach drewna. Między kolejnymi sztukami, a także przy samym budynku zachowujemy odstęp około 0,5 cm, dzięki czemu pozostawiamy im pole do pracy (np. zwiększanie objętości, gdy namokną). Stosujemy drewno gładkie, najlepiej ryflowane, dzięki czemu poza estetyką, zmniejszamy ryzyko poślizgu. Używamy tylko i wyłącznie łączników wykonanych z materiałów nierdzewnych.


Zabezpieczanie tarasu przed czynnikami zewnętrznymi

Jeżeli już wybudowaliśmy nasz taras drewniany, koniecznie musimy zająć się jego zabezpieczeniem przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, głównie atmosferycznymi, takimi jak deszcz i śnieg. Konieczne jest pomalowanie wszystkich jego elementów specjalnymi impregnatami, które pomogą utrzymać ochronę na odpowiednim poziomie. Zawsze stosujemy przynajmniej dwie warstwy, a sam środek dobieramy zgodnie z naszymi potrzebami, kierując się takimi czynnikami jak rodzaj drewna, trwałość, kolor, zapach, cena.
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Reeve, Tytuł: Bangkirai

    Ja mam taras z bangkirai i nie musieliśmy już impregnować jego powierzchni, tylko balustrady i inne elementy drewniane. Nawet nie wyszło tak drogo, znaleźliśmy fajną ofertę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: