Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe

Skomentuj artykuł

Wspólne ze znajomymi organizowanie ognisk to jeden z ciekawszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Możemy posiedzieć w cieple płomieni i dźwięku trzaskającego drewna, jednocześnie mając możliwość zajadania się kiełbaskami, upieczonymi w prawdziwym ogniu. Atmosfera wtedy jest zawsze miła i często w swoich opowieściach wracamy do tych przyjemnych momentów. Jednak by móc zorganizować takie ognisko, musimy dysponować odpowiednim miejscem, które nie tylko będzie bezpiecznie zlokalizowane, ale również będzie dawało odpowiednią przestrzeń zaproszonym gościom. Właśnie w tym celu ustawiamy palenisko ogrodowe, z którego możemy korzystać kiedy tylko nam się zamarzy, a zwykłe kolacje przy stole mamy okazję zamienić w fascynujące, szczególnie dla najmłodszych, pieczenie ziemniaków w żywym ogniu.

Najprostsze palenisko ogrodowe

Najprostszym rodzajem paleniska ogrodowego jest zwykły krąg ułożony z kamieni, które mają ograniczać miejsce wydobywania się płomieni. Warto w środku wykopać delikatne zagłębienie, dzięki któremu łatwiej będzie nam zapanować nad żywiołem. Niewątpliwie dużą zaletą w tym przypadku jest brak jakichkolwiek kosztów. Podstawową wadą tego rozwiązania jest konieczność przeznaczenia miejsca specjalnie na palenisko. Wszelka roślinność zostanie tam wypalona, a pusty placek ziemi nie zawsze wygląda atrakcyjnie. Dodatkowo przy zbyt słabej kontroli płomienia, jesteśmy narażeni na łatwe rozprzestrzenienie się ognia na inne okazy rosnące w naszym ogrodzie, a nawet różnego rodzaju przedmioty, dlatego tez organizator takiego przedsięwzięcia zobowiązany jest do zachowania szczególnej czujności.



Palenisko ogrodowe murowane

Kolejnym rozwiązaniem jest wymurowanie naszego paleniska. Ponownie jesteśmy zmuszeni do przeznaczenia specjalnie wydzielonego miejsca w ogrodzie, ale w tym przypadku obiekt ten jest dużo bardziej atrakcyjny wizualnie i nie szpeci naszego podwórka. Dodatkowo kontrolowanie ogniska rozpalonego w środku takiej konstrukcji jest o niebo łatwiejsze niż przy tych najprostszych paleniskach ogrodowych. Zarówno kształt jak i forma są dowolne, zależą tylko i wyłącznie od naszej inwencji twórczej. Najczęściej jednak spotykane są wersje okrągłe, murowane z cegieł.

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe

Prace murarskie możemy zlecić wykwalifikowanym osobom lub spróbować się zabrać za to samemu. Całość zamyka się w kilku podstawowych krokach:

1. Wyznaczamy miejsce pod nasze palenisko ogrodowe.

2. Z zaznaczonego okręgu wykopujemy ziemię na głębokość około 15 cm.

3. Do dołka wlewamy beton, który równomiernie rozprowadzamy, zachowując grubość około 10 cm oraz bardzo delikatny (około 1%), jednostronny spadek.

4. Na jeszcze mokrej wylewce rysujemy mniejszy okrąg, który będzie wewnętrznym obwodem paleniska.

5. Rozpoczynamy murowanie, układając cegły krótszym bokiem do środka, pozostawiając nieduży otwór w najniższym miejscu (zgodnie ze spadkiem), przez który będzie wypływała woda opadowa.

6. Poszczególne rzędy cegieł wmurowujemy z przesunięciem o 1/3 szerokości.

7. Ostatnie piętro układamy prostopadle do pozostałych, tworząc swego rodzaju kołnierz.

8. Dokładnie wyrównujemy szczeliny i przez kilka dni polewamy mur wodą.

9. Jeżeli od zewnątrz podsypujemy konstrukcję ziemią, pamiętajmy, aby zachować możliwość odpływu wody ze środka. W przeciwnym razie zrobi nam się małe oczko wodne.

Dobrze wymurowane palenisko będzie nam służyło przez wiele lat, a pierwszy ogień możemy rozpalić już w ciągu kilkunastu dni od rozpoczęcia robót. Zamiast cegieł możemy użyć kamienia lub innych materiałów, ale poziom trudności wykonania zaczyna wtedy rosnąć i może się okazać, że będziemy potrzebowali pomocy. Wysokość zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb, ale najwygodniejsze ze względów użytkowych konstrukcje mają do 40 cm.

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe żeliwne

Ostatnim z rozwiązań palenisk ogrodowych, z którym warto się zapoznać, jest wersja żeliwna. Tego typu konstrukcji nie wykonujemy sami, lecz kupujemy gotowe w hipermarketach ogrodniczych. Mnogość i różnorodność tych urządzeń jest bardzo duża i tylko od nas zależy na co się zdecydujemy. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim wielkość, która uzależniona jest od miejsca, gdzie będzie ono ustawione, a także tego, gdzie będzie przechowywane w czasie nieużywania, np. zimą. Niektóre dają się rozłożyć na kilka części, dzięki czemu możliwości magazynowania są dużo większe. Kolejnym ważnym czynnikiem jest opcja rozszerzenia funkcjonalności o grill. Niektóre modele posiadają specjalny ruszt, który zawieszany lub montowany od góry pozwala nam na upieczenie kiełbasek bez nabijania ich na patyk. Dopiero trzecim czynnikiem jest cena, która może wahać się od około 80 zł w przypadku najmniejszych i najprostszych palenisk, czasami z wyglądu przypominających nawet nieduży koksownik, do ponad 800 zł, jeżeli marzy nam się duże palenisko z funkcją grilla oraz specjalną pokrywą. Te ostatnie mogą stanowić nawet ciekawą ozdobę naszego zielonego zakątka i nie będziemy się musieli ich wstydzić przed nikim.


Zasady bezpieczeństwa

Rozpalając ogień w palenisku ogrodowym należy bezwzględnie zachowywać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

1. Ogniska nie powinny być rozpalane bliżej niż 5 - 6 metrów od istniejącej roślinności, szczególnie drzew, a ich wysokość nie powinna przekraczać 2 metrów. Sami również zachowujemy bezpieczną odległość od płomieni.

2. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać ognia samego sobie i opuszczać takiego miejsce przed dokładnym jego ugaszeniem. Zawsze ktoś musi czuwać, by ogień nie zaczął rozprzestrzeniać się dalej.

3. Gasząc ognisko bardzo dokładnie zalewamy je wodą, nie pozostawiając nawet słabo tlących się gałązek.

4. Warto w pobliżu mieć gaśnice lub inny sprzęt do gaszenia ognia.

5. Nie pozostawiamy dzieci bez opieki przy palącym się ogniu, a także bezpośrednio po jego ugaszeniu. Nie wolno im również samodzielnie rozpalać płomieni.

6. Jeżeli ognisko zaczyna wymykać nam się spod kontroli, należy przystąpić do jego gaszenia, przynajmniej częściowego.

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: