Murowane grille ogrodowe

Murowane grille ogrodowe

1 komentarzy

Grillowanie stało się na tyle modnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, że coraz częściej rezygnujemy z przenośnych grilli węglowych na rzecz trwałych, a zarazem estetycznych grilli murowanych. Ponieważ są to prostej budowy konstrukcje,  przy odrobinie chęci, każdy miłośnik grillowania powinien poradzić sobie z ich budową.

W ofercie marketów budowlanych można nabyć gotowe grille ogrodowe z prefabrykatów. Ceny takiego rozwiązania wahają się od kilkuset do dwóch tysięcy złotych. Bez wątpienia są estetyczne, ale przy własnoręcznej bądź zleconej budowie grilla mamy możliwość uzyskania oczekiwanego efektu końcowego, zgodnego z własnymi potrzebami i wpisującego się w całościową stylistykę ogrodu, domu i całej posesji.        

Czy wiesz że …

Murowane grille ogrodowe należą do małej architektury ogrodu i nie wymagają uzyskania stosownych pozwoleń na ich budowę.
   

Stacjonarne grille murowane o dużym ciężarze, to  bez wątpienia najpiękniejsze  i najbardziej oryginalne rozwiązania, których wygląd zależy przede wszystkim od wyobraźni konstruktora. Różnorodność budulca sprawia, że mamy wiele możliwości przy tworzeniu tego typu budowli. Pamiętajmy, aby do wybudowania grilla, wykorzystać materiały trwałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Grill murowany przez cały rok narażony jest na niszczycielską siłę deszczu, wiatru, oraz zmienną temperaturę.

Jaki budulec zastosować przy budowie grilla murowanego ?

Przy budowie grilla najlepiej stosować materiały wykazujące wyższą trwałość i odporność na działanie niekorzystnych czynników. Podstawowy i najczęściej stosowany budulec to:

Cegła klinkierowa- trwała, dostępna w zróżnicowanej kolorystyce, dzięki czemu nie będzie problemu z dopasowaniem nowego elementu do całościowej stylistyki posesji i domu.

Kamień naturalny

Bloczki betonowe


Lokalizacja

Wybór miejsca pod budowę grilla nie jest  łatwy i powinien być poprzedzony dokładną analizą. Należy podkreślić, że murowane grille ogrodowe to trwałe konstrukcje, stawiane na fundamencie, a więc nie ma mowy o późniejszych zmianach lokalizacji. Zmiana jest możliwa, ale zbyt pracochłonna i lepiej sobie oszczędzić takich doświadczeń. Z pewnością przy wyborze, należy pamiętać o najbliższych sąsiadach, którym nie powinny przeszkadzać późniejsze spotkania przy grillu. Odgłosy grillujących i bawiących się osób mogą spotkać się z dezaprobatą z ich strony. W dużych ogrodach na zakątek z grillem warto przeznaczyć dużo większą powierzchnię. Dobrą lokalizacją z pewnością będzie najbliższe otoczenie tarasu. Budowa grilla przy samym domu pozwoli na oszczędność czasu przy obsłudze grilla i gości. Osoby,  preferujące relaks wśród bujnej roślinności, powinny pomyśleć o wymurowaniu grilla w głębi ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem będzie grill skryty za wyższymi krzewami. Rośliny jednak nie powinny znajdować się w najbliższym otoczeniu grilla- należy zachować dla nich więcej przestrzeni. Oddalony grill to utrudnienie przy organizacji spotkań. Z pewnością ułatwieniem będzie stabilna ścieżka, prowadząca z domu do grillowego zakątka. Zakątek grillowy powinien być jasny, ciepły oraz osłonięty od wiatru.

Murowane grille ogrodowe
Murowane grille ogrodowe

Zalety i wady murowanych grilli ogrodowych

Zalety

• estetyka (kolejny dekoracyjny element małej architektury w ogrodzie)
• trwałość ( wykonanie grilla z trwałych materiałów, sprawi że budowla posłuży nam przez wiele lat)
• możliwość organizacji licznych spotkań rodzinnych i towarzyskich
• wielofunkcyjność (grill przy rozbudowaniu, może pełnić także funkcje kominka oraz wędzarni)
 

Wady

• stacjonarność
• ciężar
• pracochłonność
• wyższe koszty

Stacjonarność tego rozwiązania sprawia, że , nie mamy możliwości, tak jak w przypadku lekkich i przenośnych grilli stalowych, spakowania grilla do bagażnika i grillowania  w zupełnie zróżnicowanych miejscach.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: b, Tytuł: a

    Właśnie się dowiedziałem, że w mieście grill ogrodowy murowany nie jest obiektem małej architektury i trzeba odpowiednich uzgodnień.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: