Grille kamienne

Grille kamienne

2 komentarzy

Wypoczywając w ogrodzie czy na działce, bardzo często delektujemy się potrawami, przyrządzanymi na grillu. Smaczne jedzenie to dopełnienie chwili relaksu na świeżym powietrzu. Warto zadbać, aby poza smakiem, grillowanie kojarzyło się z przyjemną i estetyczną oprawą.

Grill ogrodowy- zróżnicowana oferta

Zapoznając się z ofertą grilli, z pewnością zauważymy, że w marketach i hipermarketach, przeważają grille przenośne węglowe. Najtańsze modele, można nabyć za niespełna 50 zł. Nie są to trwałe rozwiązania i przy częstym użytkowaniu, bardzo szybko trafią na śmietnik. Najtańsze grille węglowe to proste konstrukcje, ale sprawdzające się. Niestety nie ma mowy o wielosezonowym użytkowaniu tych urządzeń. Jeżeli zwrócimy uwagę na nieco droższe, przenośne grille węglowe zauważymy, że w grupie grilli przenośnych, można nabyć także solidniejsze i trwalsze modele. W ofercie dostępne są grille z pokrywą, dodatkowymi półkami, uchwytami. Nie brakuje form ruchomych, na kółkach, ułatwiających przemieszczanie grilla. Przy zakupie grilla węglowego przenośnego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość i funkcjonalność. Warto dodać, że z czyszczeniem tych prostych konstrukcji, również nie powinno być problemów.

Do rzadziej wykorzystywanych w ogrodzie należą grille gazowe i elektryczne. Jedne i drugie nie zapewnią nam potraw o charakterystycznym smaku i zapachu , jednak nawet one zyskały wielu zwolenników ze względu na liczne zalety. To urządzenia łatwe w użytkowaniu, pozwalające na szybkie przygotowywanie potraw, a także kontrolę temperatury grillowania, dzięki czemu łatwiej przygotować np. idealnie wypieczoną karkówkę.  Czyste grillowanie, zdrowsze potrawy, to kolejne zalety. Do wad tego typu rozwiązań, możemy zaliczyć wyższą cenę, znaczącą wagę, a w przypadku grilli elektrycznych konieczność dostępu do energii elektrycznej. Poza tym grille elektryczne, znajdują uznanie przede wszystkim u osób nie posiadających ogrodu, ani działki.
W marketach budowlanych uwagę zwracają także grille ogrodowe, wykonane z betonowych prefabrykatów, przeznaczone do samodzielnego montażu. Ceny betonowych grilli wynoszą od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.Grille kamienne nie tylko do grillowania …

Ze względu na estetykę, a także funkcjonalność do najbardziej oryginalnych i wyjątkowych grilli, należą grille murowane, a wśród nich na najwyższe uznanie zasługują kamienne grille ogrodowe. Warto skorzystać z form kamiennych, zaliczanych do małej architektury. Budowa kamiennego grilla, nie  wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Grille kamienne

Grille kamienne

Wady i zalety kamiennych grilli ogrodowych

Przed wyborem grilla, warto zwrócić uwagę na zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Poniżej przedstawiam wybrane wady i zalety kamiennych grilli ogrodowych.

Zalety

Estetyka- zależnie od projektu, zastosowanego materiału i wykonania, grille kamienne mogą stanowić także dekorację ogrodu, bardzo funkcjonalną i oryginalną.

Trwałość- grille kamienne, przy zastosowaniu trwałych materiałów np. kamienia polnego, mogą być użytkowane przez wiele, wiele lat.

Funkcjonalność- grille kamienne to uniwersalne i funkcjonalne rozwiązania, które poprzez indywidualny projekt, mogą spełnić oczekiwania nawet najwybredniejszych miłośników grillowania.

Wady

Ciężar konstrukcji- wymusza stacjonarność konstrukcji, a więc grillowanie może odbywać się wyłącznie w miejscu, gdzie znajduje się wymurowany grill. Niewielkie grille przenośne węglowe, pozwalają na zorganizowanie spotkania przy grillu w różnych miejscach, także na łonie natury.

Wyższe koszty- zależnie od wykorzystanych materiałów, a także przy uwzględnieniu robocizny, koszt budowy grilla kamiennego, może być znaczący. Nie mniej jednak przy samodzielnej budowie, a także wykorzystaniu łatwo dostępnych materiałów np. polnych kamieni, koszt kamiennego grilla, znacząco się obniży.

Czas wykonania- grill kamienny wymaga budowy, a więc w przypadku własnoręcznego wykonania należy poświęcić sporo czasu, tym bardziej, że ciężkie konstrukcje zazwyczaj wymagają wykonania stabilnych fundamentów.

Grille kamienne

Grille kamienne

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: A, Tytuł: Pozwolenie

    To się chyba tylko tak wydaje, że grill murowany jest obiektem "małej architektury". Jego konstrukcja zdecydowanie odpowiada "wolnostojącemu piecowi", który to według Prawa Budowlanego nie jest obiektem "małej architektury", lecz jest budowlą. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej zgłosić taki zamiar do wydziały architektury i do wydziału ochrony środowiska, szczególnie w terenie miejskim. Pomijając fakt , że jest to budowla,w Prawie Budowlanym wyraźnie jest zaznaczone, że nawet jeśli jakiś obiekt jest zwolniony z reglamentacji (zgłoszeń, pozwoleń), to tylko pod warunkiem, że projektant wziął pod uwagę także inne przepisy, stojące obok prawa budowlanego.

  2. Dodał: jasinina, Tytuł: Grill

    Piękne są takie grille - kominki. Nadają charakteru każdemu ogrodowi. Ja teraz planuję sobie kupić znalazłam w świetnej cenie więc długo się nie zastanawiałam :D

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: