Grille kamienne

Grille kamienne

2 komentarzy

Etapy budowy grilla

Przystępując do realizacji projektu, postępujemy zgodnie z wcześniej opracowanymi założeniami. Budowę rozpoczyna się od przygotowania stabilnej podstawy, którą stanowi najczęściej solidny fundament bądź też płyta fundamentowa, osadzona na zagęszczonym żwirze. Grubość płyty może wynieść około 20 cm, a warstwa żwiru około 30 cm. Silna podstawa ma istotne znaczenie zwłaszcza w okresie zimy, kiedy istnieje zagrożenie pękania konstrukcji.

Rysunek 1 Płyta fundamentowa osadzona na zagęszczonym żwirze

Grille kamienne

Rysunek 2 Fundamenty
 

Grille kamienne

Po wykonu podstawy, przystępuje się do postawienia ścian bocznych. Nie jest to trudne. W przypadku nieregularnych kamieni polnych, zatapianych w zaprawie, należy skorzystać z szalunku. Do łączenia pojedynczych elementów, stosuje się zaprawę murarską- tradycyjną bądź gotową.

Następnie wykonuje się palenisko, dostosowując jego wielkość do posiadanego rusztu. W przypadku grilla znajdującego się pod zadaszeniem, można wyłożyć je cegłą szamotową. Za palenisko może posłużyć zbrojna płyta betonowa, na której umieścimy szufladę paleniska.
Do budowy okapu, można wykorzystać blaszaną formę.

Warto dodać, że powierzchnie robocze (np. blat) powinny znajdować się na wysokości około 70- 80 cm. 


Uwagi końcowe

Kamienny grill to jedna z prostszych konstrukcji, którą możemy urzeczywistnić własnoręcznie. Jeżeli nie posiadamy takich możliwości, zawsze można skorzystać z oferty osób- firm świadczących tego typu usługi.

Należy podkreślić, że wymurowana konstrukcja, nadaje się do użytku po upływie około dwóch tygodni od zakończenia prac. Jest to okres konieczny, który pozwala na całkowite zaschnięcie zaprawy i pełną stabilność budowli.

Grille z kamienia są dekoracją same w sobie, nie mniej jednak, nie zaszkodzi  uzupełnić zakątek dekoracjami, aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość miejsca. Przy częstym grillowaniu, należy zadbać o utwardzoną nawierzchnię, stylistycznie dopasowaną do grilla. Niech nie zabraknie roślinności. Ciekawie zaprezentują się rośliny uprawiane w pojemnikach. Grill kamienny może stać się częścią altany wypoczynkowej. Uwzględniając wygodne meble ogrodowe, a także bardziej rozbudowany grill np. z wędzarnią, stworzymy letnią kuchnię. Spędzanie wolnego czasu w takim miejscu to sama przyjemność i możliwość smakowania wybornych potraw z grilla w ładnej oprawie.
Nieodłączną częścią grilla jest nie tylko podpałka i brykiet, ważne są również narzędzia do grillowania np. widelec, łopatka, szczypce, szpikulec i inne.

Dokonując wyboru grilla do ogrodu, postawmy na naturalność, estetykę, oryginalność, funkcjonalność oraz trwałość, a więc na kamienne grille.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: A, Tytuł: Pozwolenie

    To się chyba tylko tak wydaje, że grill murowany jest obiektem "małej architektury". Jego konstrukcja zdecydowanie odpowiada "wolnostojącemu piecowi", który to według Prawa Budowlanego nie jest obiektem "małej architektury", lecz jest budowlą. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej zgłosić taki zamiar do wydziały architektury i do wydziału ochrony środowiska, szczególnie w terenie miejskim. Pomijając fakt , że jest to budowla,w Prawie Budowlanym wyraźnie jest zaznaczone, że nawet jeśli jakiś obiekt jest zwolniony z reglamentacji (zgłoszeń, pozwoleń), to tylko pod warunkiem, że projektant wziął pod uwagę także inne przepisy, stojące obok prawa budowlanego.

  2. Dodał: jasinina, Tytuł: Grill

    Piękne są takie grille - kominki. Nadają charakteru każdemu ogrodowi. Ja teraz planuję sobie kupić znalazłam w świetnej cenie więc długo się nie zastanawiałam :D

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: