Wilczomlecz pstry, wilczomlecz złocisty uprawa, opis i rozmnażanie

Wilczomlecz pstry, wilczomlecz złocisty uprawa, opis i rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Wilczomlecz pstry, znany również jako wilczomlecz złocisty, należy do rodziny wilczomleczowatych. W warunkach naturalnych spotykany jest na terenie Europy, Azji i Afryki Północnej. W Polsce niezwykle rzadki, w stanie naturalnym rośnie jedynie na niewielkim obszarze Wyżyny Śląskiej, w okolicy Dąbrowy Górniczej. Gatunek ten został uznany za zagrożony wyginięciem i objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Ta lubiąca słońce bylina chętnie rośnie na suchych łąkach i pastwiskach, na obszarach kamienistych, a także na obrzeżach lasu i w pobliżu dróg. Prawdopodobnie powodem coraz rzadszego występowania tej rośliny jest zarastanie jej naturalnych siedlisk przez drzewa.

Charakterystyka

Ta piękna bylina tworzy gęste i zwarte, półkoliste kępy, które mogą osiągać do 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Na wiosnę z podziemnego kłącza wyrasta duża ilość wzniesionych, grubych pędów. Łodygi są lekko owłosione, a ich dolną część pokrywają czerwone łuski. Liście o ciemnozielonej, soczystej barwie ułożone są skrętolegle na łodydze. Podobnie jak pędy są one w całości owłosione. Dolne liście są wydłużone, lancetowate natomiast w górnej części pędu odwrotnie - jajowate o sercowatej nasadzie. Na jesieni przybierają ładną, czerwoną barwę. Niewielkie kwiaty o zredukowanym okwiecie wyrastają po 3-5 sztuk na szczytach pędów. Ozdobne są liście podkwiatowe o intensywnie żółtym, czasem pomarańczowym kolorze. Wilczomlecz ten kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty przywabiają owady i są przez nie chętnie odwiedzane i zapylane. Po przekwitnięciu kwiatów na szczytach pędów tworzą się torebki nasienne, z których wysypują się drobne 2,5 mm, brązowe nasiona. Podobnie jak większość roślin z tej rodziny zawiera trujący sok mleczny, a jego spożycie może powodować silne zatrucia, a nawet śmierć. Ma on silne działanie drażniące skórę, może powodować reakcje alergiczne. Należy szczególnie uważać, aby sok nie dostał się do oczu.


Zastosowanie

Wilczomlecz pstry polecany jest do ogrodów naturalistycznych i skalnych, a także jako roślina na rabaty i obwódki. Dobrze sprawdza się w kompozycjach z kwitnącymi bylinami. Regularnie przycinany szybo odrasta i jest dekoracyjny aż do jesieni. Często wykorzystywany jest na kwiat cięty jako element bukietów i kompozycji florystycznych. Przed umieszczeniem go w wazonie należy końcówki pędów włożyć na chwilę do wrzącej wody, aby zatrzymać wyciekanie soku mlecznego. Może on być toksyczny dla innych roślin użytych w kompozycji i znacznie skracać ich trwałość.

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Odmiany o barwnych liściach

First Blush’ - odmiana o białozielonych liściach z intensywnie różowymi brzegami.

Bonfire’ - odmiana o intensywnie czerwonych dolnych liściach i pędach, pięknie kontrastujących z żółto zielonymi liśćmi przykwiatowymi.

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Wymagania

Wilczomlecz pstry należy do roślin światłolubnych, odpowiednim dla niego stanowiskiem będzie pełne słońce lub lekki półcień. Ma niskie wymagania glebowe, rośnie dobrze na wszystkich rodzajach gleb, ważne jest żeby podłoże było przepuszczalne. Mogą to być gleby piaszczyste a nawet kamieniste, najlepiej wapienne o odczynie zbliżonym do obojętnego lub alkalicznym. Przed sadzeniem warto do dołka nasypać kompostu wraz z wapnem i dokładnie wymieszać z ziemią. Roślina nie jest wrażliwa na mróz, podziemne kłącza dobrze zimują w naszym klimacie, na wiosnę wybijają z nich liczne pędy.

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz pstry - wilczomlecz złocisty

Pielęgnacja

Wilczomlecz ten nie wymaga regularnego nawożenia ani nawadniania, dobrze znosi suszę. Pielęgnacja ogranicza się głównie do przycinania i usuwania niechcianych samosiewów i odrostów wyrastających z kłączy. Pędy najlepiej ścinać nisko przy ziemi zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Dzięki temu rośliny nie wytworzą nasion,  a my zapobiegniemy w ten sposób wyrastaniu licznych niechcianych siewek. Cięcie pobudza rośliny do tworzenia nowych pędów i ładnego zagęszczania się. Nie cięte rośliny z czasem tracą swój charakterystyczny zwarty pokrój i ogołacają się od spodu. Ze względu na zawarty w roślinach sok mleczy, podczas wykonywania przy nich wszelkich prac, zaleca się używanie rękawic ochronnych.

Rozmnażanie

Wilczomlecz pstry z dużą łatwością się rozrasta, tworząc liczne rozgałęzione kłącza. Na dobrych glebach roślina ta może być dość ekspansywna i z czasem ograniczać wzrost lub nawet wypierać sąsiadujące z nim rośliny. Wilczomlecz w łatwy sposób możemy rozmnażać przez podział kęp dzieląc go wczesną wiosną albo po przekwitnięciu. Rośliny dobrze się regenerują z fragmentów kłącza. Wilczomlecz wytwarza durzą ilość nasion, które wczesną wiosną z łatwością kiełkują. Samosiewy możemy przesadzać w dowolne miejsce. Na jesień możemy również zebrać nasiona i wysiać je w wybranym miejscu. Należy robić to późną jesienią, gdyż po przemrożeniu lepiej i równo kiełkują. Wilczomlecz można rozmnażać też przez sadzonki pędowe, które warto umieścić w letniej wodzie, aby wyciekł sok mleczny. Przed włożeniem do wody lub podłoża, miejsca cięcia można również podsuszyć, aby sok mleczny zasechł.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: