Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie

Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie

Skomentuj artykuł

Prymulka, inaczej nazywana pierwiosnkiem pochodzi z rejonów Europy i Azji o klimacie umiarkowanym. Jak sama nazwa wskazuje, pierwiosnek jest uważany za pierwszego zwiastuna wiosny, chociaż nie wszystkie gatunki odznaczają się wczesnym kwitnieniem. Niektóre prymulki zakwitają już wiosną (pierwiosnek bezłodygowy, wyniosły, lekarski, gruziński, omszony, omączony, łyszczak), natomiast inne na początku lata (pierwiosnek Beesa, japoński, kwiecisty, przyprószony). Delikatne kwiaty prymulki najczęściej występują w kolorze błękitnym, żółtym, różowym i czerwonym. Ozdobą prymulki są również mięsiste, szorstkie, ciemnozielone liście. Co ciekawe, istnieje ponad 400 gatunków prymulki i każda z nich ma inny pokrój i różne upodobania co do gleby i stanowiska. Dzięki dużej różnorodności tego pięknego kwiatu, prymulka nadaję się do tworzenia różnokolorowych kompozycji i można ją obsadzać na rabatach, skalnikach, murkach, oczkach wodnych oraz w towarzystwie roślin cebulowych, na tle roślin iglastych i bluszczy.

Stanowisko

Prymulki preferują stanowiska lekko zacienione, ponieważ w pełnym słońcu szybko obumierają. Warto je zasadzać w towarzystwie większych roślinnych, które dają cień,  na przykład pod drzewkami liściastymi, iglakami albo na tle bluszczy. Na stanowisku słonecznym dobrze rosną tylko pierwiastek gruziński, bezłodygowy, lekarski i kwiecisty, chociaż wymagają częstszego podlewania. W zależności od preferencji, pierwiosnki są polecane do obsadzania różnych stanowisk, np. odmiany, które lubią dobrze nawodnioną glebę, czyli pierwiosnek omączony, kwiecisty, japoński najlepiej jest zasadzać przy oczku wodnym; natomiast na skalnikach świetnie sprawdzają się pierwiosnek bezłodygowy, gruziński, łyszczak, ząbkowany, zarzyczkowaty.Gleba

Przy uprawie pierwiosnków wymagana jest gleba żyzna, próchnicza ciężka, gliniasta. Wybór odpowiedniego podłoża jest dość ważny, jeżeli chcemy, żeby pierwiosnek długo i obficie kwitł. Warto wiedzieć, że niektóre odmiany prymulki, takie jak pierwiosnek japoński, omączony i kwiecisty lepiej rosną na glebach żyznych i torfowych, natomiast pierwiosnek łyszczak i omoszny – na glebach wapiennych.

Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie

Prymulka

Rozmnażanie i zimowanie

Istnieją dwa sposoby rozmnażania prymulek: pierwszy - przez podział kęp w maju lub czerwcu, drugi - przez wysiew nasion. Pierwszy sposób jest łatwy i skuteczny i stosuje się go najczęściej w przypadku pierwiastka lekarskiego i omszonego. Drugi sposób jest mniej popularny, chociaż coraz częściej stosowany. Nasiona należy wysiać do pojemnika na początku maja i pozostawić w temperaturze pokojowej na kilka tygodni. Po upływie tego czasu powinny się pojawić pierwsze wschody. Latem, w lipcu lub sierpniu można przenieść sadzonki do gruntu. Najlepszą odmianą do rozmnażania z nasion jest pierwiosnek ząbkowany. Inne odmiany, takie jak gruziński, wyniosły i bezłodygowy również nadaję się do tego typu rozmnażania, jednak poleca się wcześniej przemrozić wysiane nasiona. Pojemnik z nasionami należy umieść na jakiś czas na zewnątrz, przy temperaturze wyższej niż 0 C.

Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie

Prymulka

Po przekwitnięciu roślin, można je zostawić w gruncie, jednak będą one wymagały okrycia. Pierwiosnki można przysypać torfem, korą lub liśćmi drzew iglastych. Gatunki mniej odporne na mróz należy uprawiać w doniczce albo wysadzić je zimą z gruntu do pojemnika i postawić w chłodnym, widnym miejscu.

Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie

Prymulka

Choroby i szkodniki

Najczęściej spotykaną chorobą pierwiosnków jest szara pleśń, rodzaj choroby grzybiczej. Na zainfekowanych liściach pojawia się szarawy nalot. Aby zapobiec chorobie należy spryskać rośliny środkami grzybobójczymi. Jeżeli pierwiosnek już została zainfekowany, powinno się jak najszybciej usunąć chore liście, a następnie spryskać preparatem grzybobójczym.

Prymulka może być również zaatakowana przez przędziorki i mszyce. Pojawienie się przędziorków jest najczęściej wynikiem przesuszenia rośliny. Częste i regularne podlewanie oraz zwiększenie wilgotności powietrza powinno zapobiec rozprzestrzenianiu się tego szkodnika. Jeżeli chodzi o mszyce, najlepiej się ich pozbyć specjalnymi preparatami. Na rynku jest dostępnych wiele skutecznych preparatów przeciwko mszycom.

Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie

Prymulka

Pierwiosnki, najczęściej uprawiane odmiany

Pierwiosnek bezłodygowy – Pochodzi z południowych i zachodnich rejonów Europy i występuje w kolorze czerwonym, fiołkowym, niebieskim lub białym. Kwitnie w czerwcu i najlepiej wygląda zasadzany na rabatach lub w doniczkach.

Pierwiosnek chiński – Kwiaty w różnych kolorach w zależności od odmiany. Pierwiosnek chiński wyróżnia się okrągłymi, ząbkowanymi liśćmi, które mają wysokie walory dekoracyjne. Kwitnie w marcu i kwietniu. Jest mniej odporny na mróz niż inne odmiany.

Pierwiosnek gruziński -  odmiana niska (dorasta do 10 cm), która pochodzi z Kaukazu. Kwiaty występują w odcieniach fioletu i są mocno karbowane. Polecana do uprawy na stanowiskach wilgotnych, na skalnikach i rabatach. Kwitnie w marcu i kwietniu.

Pierwiosnek japoński -  odmiana wysoka (dorasta do 50 cm). Ozdobą pierwiosnka są ciemnoczerwone kwiatostany i podłużne, ciemnozielone liście. Pierwiosnek japoński najczęściej wykorzystywany do obsadzania rabat i oczek wodnych. Kwitnie w kwietniu.

Pierwiosnek kwiecisty – odmiana wysoka (dorasta nawet do 1 m wysokości). Wyróżnia się aromatycznymi, jasnożółtymi kwiatami. Preferuje stanowiska w pełni słoneczne, w pobliżu oczek wodnych. Kwitnie w lipcu.


Pierwiosnek lekarski – odmiana występująca przede wszystkim w Europie i dość popularna w Polsce. Wyrasta do 20 cm wysokości i ma kwiaty o barwie jasnożółtej. Wymaga gleby bogatej w wapń. Kwitnie pod koniec kwietnia. Jak sama nazwa wskazuje, pierwiosnek lekarski znalazł swoje zastosowanie w lecznictwie. Wspomaga leczenie przeziębień, oczyszcza organizm z toksyn, ma działanie wykrztuśne i moczopędne. Stosuje się go również przy gojeniu ran i w celu łagodzeniu objawów zapalenia gardła i oskrzeli.

Pierwiosnek łyszczak – najczęściej można go spotkać na skałach wapiennych w  Pieninach i Tatrach. Wyróżnia się  omączonymi liśćmi, zebranymi w rozety i kwiatami o barwie żółtej. Pierwiosnek łyszczak poleca się do obsadzania ogródka skalnego. Wymaga podłoża wapiennego. Kwietnie w maju i kwietniu.

Pierwiosnek omszony – Charakteryzuje się dwubarwnymi, ciemnoczerwonymi, fioletowymi lub brązowymi kwiatami z jasnym środkiem. Wymaga zacienionego, wapiennego podłoża. Bardzo często wykorzystywany do uprawy doniczkowej oraz na rabaty. Kwitnie w kwietniu.

Pierwiosnek ząbkowany  - ma ciekawe, kuliste kwiatostany, występujące najczęściej w kolorze purpurowym, fioletowym lub białym oraz grube, skórzaste, ciemnozielone liście. Jest to odmiana średnia, która wyrasta do 20 cm wysokości. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia. Polecany do obsadzania rabat na stanowiskach półcienistych.

Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie

Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie

Aneta Malinowska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie