Pierwiosnek lekarski Primula veris

Pierwiosnek lekarski Primula veris

Skomentuj artykuł

Pierwiosnek lekarski, jest gatunkiem występującym w stanie dzikim także w Polsce  i objęty jest częściową ochroną gatunkową. Cenny ze względu na walory dekoracyjne,  jak również ze względu na liczne właściwości lecznicze.

Pierwiosnki to popularne rośliny ozdobne, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie, na działce oraz na balkonie i tarasie. Większość uprawianych w ogrodach pierwiosnków kwitnie w okresie wiosennym, jednak zdarzają się gatunki, które kwitną w okresie letnim.

Rodzaj Primula obejmuje setki gatunków roślin, z których część mamy okazję uprawiać w naszych ogrodach. Wiele z uprawianych pierwiosnków to mieszańce. Poniżej prezentujemy zestawienie gatunków pierwiosnków wraz z informacją o okresie kwitnienia.

Nazwa gatunku
Kwitnienie
Pierwiosnek zarzyczkowaty
IV-V
Pierwiosnek różowy
III-IV
Pierwiosnek Siebolda
V-VI
Pierwiosnek japoński
V-VII
Pierwiosnek Viala
VI-VII
Pierwiosnek pospolity
IV-V
Pierwiosnek pruhonicki
IV-V
Pierwiosnek pomarańczowy
VII
Pierwiosnek ząbkowany

III- IV

Pierwiosnek wyniosły
IV-V
Pierwiosnek łyszczak
IV-V
Pierwiosnek gruziński
V-VII
Pierwiosnek omączony
V-VI
Pierwiosnek Beesa
VI-VII

Reprezentantem rodzaju jest także pierwiosnka lekarska, często określana jako Primula officinalis. Jej naturalne siedliska występują w Eurazji, a także w Polsce. Wyglądem zbliżona jest do pierwiosnka wyniosłego.


Kilka uwag o budowie

Pierwiosnek lekarski osiąga do około 30 cm wysokości. Charakteryzuje się rozetą podłużnych, karbowanych, pomarszczonych liści. Pęd kwiatostanowy (głąbik) owłosiony,  zakończony wieloma jaskrawożółtymi kwiatami z pomarańczowymi plamkami. Kwiatostan baldachokształtny. Kwiaty ukazują się od kwietnia do maja. Po przekwitnięciu roślina wytwarza owoce w formie torebki, zawierającej ciemne, drobne nasiona.  Część podziemną rośliny stanowi kłącze.

Pierwiosnek lekarski

Pierwiosnek lekarski

Czy wiesz że …

Głąbik to inaczej bezlistny pęd, zakończony kwiatostanem, charakterystyczny dla pierwiosnków, a takie konwalii majowej, czosnku …

Stanowisko

W stanie dzikim pierwiosnek lekarski występuje na polanach, łąkach, w zaroślach itp., tak więc nie należy do zbyt wymagających roślin. Aby na długo zagościł w ogrodzie, należy zapewnić mu stanowisko słoneczne do półcienistego, podłoże wilgotne, piaszczysto- gliniaste, przepuszczalne, żyzne.

Pierwiosnek lekarski

Pierwiosnek lekarski

Uprawa i pielęgnacja

Pierwiosnek traktowany jako roślina ozdobna nie jest wymagający.  W pełni mrozoodporny,  doskonale sobie radzi nawet w gorszych  warunkach. Należy unikać pełnego słońca, gdyż pod jego wpływem często dochodzi do zasychania liści. Na bardziej słonecznych stanowiskach, należy zapewnić roślinie wyższą wilgotność podłoża.

Podłoże można wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. W razie potrzeby pierwiosnki podlewamy. Aby ograniczyć nadmierne parowanie podłoża warto skorzystać ze ściółkowania. Nie obędzie się także bez odchwaszczania roślin, ale przy ściółkowaniu, nie będzie to zbytnim problemem.

Rozmnażanie

Gatunek możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona, wysiewając je zaraz po zbiorze. Innym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne poprzez podział rośliny. Rozrośniętą kępę dzielimy wczesną wiosną.

Pierwiosnek lekarski - ziele

Pierwiosnek lekarski - ziele

Właściwości lecznicze

Jako ziele można wykorzystać całą roślinę, zazwyczaj jednak wykorzystuje się  korzenie. Surowiec  nie może być pozyskiwany z naturalnych stanowisk, ponieważ jak już wspomniano jest gatunkiem chronionym. Pierwiosnek lekarski zawiera: liście (witamina C), kwiaty (saponiny, flawonoidy), korzenie (saponiny, garbniki, olejek eteryczny).

W okresie wiosennym pozyskuje się kwiaty i  liście pierwiosnka lekarskiego, a jesienią korzenie. Ziele należy suszyć, kwiaty i liście w zacienionym, przewiewnym miejscu w temperaturze do około 35°C, a korzenie w suszarni.

Ze względu na zawartość substancji biologicznie czynnych, roślina wykazuje działanie, moczopędne, napotne, przeciwzapalne, wykrztuśne, uspokajające. Co możemy wykorzystać przy zwalczaniu przeziębienia, zapaleniu gardła oskrzeli.

Pierwiosnek lekarski

Pierwiosnek lekarski - zdjęcie passa12

Uwaga

Ziele pierwiosnka nie może być stosowane przy problemach żołądkowo jelitowych, a stosowanie zbyt dużych dawek, ma negatywny wpływ na organizm człowieka- m.in. wymioty.

Ze względu na zawartość witaminy C, liście rośliny wykorzystywane były do sałatek.

Walory dekoracyjne

Ze względu na dekoracyjne, wyraziste kwiaty, liście, a także małe wymagania, pierwiosnek lekarski, można traktować jako roślinę ozdobną. Wczesne kwitnienie, jest dodatkową zaletą rośliny. Możemy ją wykorzystać w założeniach naturalistycznych, w półcienistych zakątkach, na rabatach,  a także w ogrodach skalnych, jednak w miejscach nie w pełni nasłonecznionych.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz