Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana

Skomentuj artykuł

Każde dziecko lubi bawić się w piaskownicy – stawiać babki i budować zamki z piasku. Wybór gotowych piaskownic w sklepach jest bardzo duży, niestety często są one bardzo drogie. Na szczęście drewnianą piaskownicę można bardzo łatwo zrobić samemu. Wystarczy jedynie dobry plan, narzędzia i materiały oraz odrobina cierpliwość.

Materiały i narzędzia

Piaskownica wykonana z drewna będzie wyglądać naturalnie i dobrze komponować się z otoczeniem. Drewno może być świerkowe, sosnowe lub inne (wszystko zależy od naszych upodobań i zasobności portfela). Jednak nie wygląd piaskownicy jest najważniejszy, a bezpieczeństwo bawiących się w niej dzieci. Wszystkie deski muszą być oheblowane i oszlifowane na krawędziach – przecież nie chcemy aby dziecku wbiła się uciążliwa drzazga. Ponadto powinniśmy zrezygnować z gwoździ, a do łączenia drewnianych elementów użyć metalowych wkrętów z płaskimi główkami. Wkręty wytrzymają znacznie dłużej niż gwoździe, a co najważniejsze nie będą „wychodzić” z desek i na dłużej utrzymają konstrukcję. 

Co będzie potrzebne?

•   deski i kantówki o odpowiedniej długości i szerokości (zależne od kształtu i wielkości piaskownicy);
•    metalowe wkręty i kątowniki do łączenia drewnianych elementów;
•    materiał na spód piaskownicy – agrowłóknina, czarna folia ogrodowa, itd.;
•    środek do impregnacji i/lub koloryzacji drewna;
•    narzędzia: łopata, taczka, wkrętarka, piła, pędzle;
•    piasek rzeczny.Wymiary i kształt

Piaskownica musi być na tyle duża aby mogło się w niej bawić kilkoro dzieci. Nie popadajmy jednak w skrajności i nie budujmy jej na 20m2, gdyż zmontowanie drewnianego szkieletu to dopiero początek – później będziemy musieli wypełnić go piaskiem. Przyjmując wymiary 1,5m x 1,5m (kwadrat) będziemy potrzebowali około 600kg piasku – t.j. 12 worków 25 kg każdy. Jednak taka piaskownica jest za mała dla kilku dzieci. Aby mogło się w niej bezproblemowo bawić kilka szkrabów musi mieć wymiary około 2 m x 3 m (prostokąt). Należy przyjąć, że na każdy m2 piaskownicy będziemy potrzebowali około 130 kg piasku. Oprócz powierzchni ważna jest również wysokość piaskownicy – przyjmuje się że idealną wysokością (głębokością) piasku jest 20 cm.

Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana

Miejsce

Dzieci szybko dorastają i piaskownica nie będzie stałym elementem ogrodu, co nie oznacza że po jej zbudowaniu i wypełnieniu piaskiem będzie można łatwo ją przenieść.

Nad jej odpowiednią lokalizacją powinniśmy się dobrze zastanowić. Piaskownica powinna być blisko domu lub tarasu tak aby bawiące się w niej dzieci były zawsze „na oku”. Ponadto musi być oddalona od trujących roślin oraz innych elementów ogrodu mogących stanowić zagrożenie (siatka, oczko wodne, droga). Wayne jest również nasłonecznienie – piaskownica nie może stać w miejscu gdzie przez cały dzień silnie operuje słońce, idealnie gdyby to było miejsce lekko zacienione, gdzie słońce operuje około 6 godzin dziennie.

Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie