Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana

Skomentuj artykuł

Budowa piaskownicy

Pierwszym etapem jest zaznaczenie kształtu piaskownicy i wykonanie wykopu. Najłatwiej zrobić to przy pomocy 4 palików wbitych na rogach (do każdego wymiaru dodajmy 5 cm) i łączącego je sznurka. Ziemię wykopujemy łopatą na głębokość około 10 cm (nie głębiej!). Z dna usuwamy wszystkie kamienie i korzenie, a po jego oczyszczeniu układamy agrowłókninę lub czarna folię ogrodniczą. Są to materiały przepuszczalne dla wody, jednak utrzymają nam piasek przed wymywaniem oraz nie dopuszczą do przerastania korzeni od spodu i utrudnią dostęp owadom mieszkającym w glebie.

Konstrukcja najprostszej piaskownicy to nic innego jak budowa drewnianej ramy. Łączenie drewnianych elementów zaczynamy od przycięcia ich do odpowiednich wymiarów (patrz drugi akapit). Najlepsze są deski o grubości około 2,5 cm oraz szerokości 20-30 cm. Łączymy je za pomocą metalowych kątowników i wkrętów z uprzednio przyciętymi elementami kantówek, które będą tworzyć wsporniki (są umieszczone wewnątrz na rogach). Jeśli deski są wąskie (10cm) i dłuższe niż 1,5 metra wymagają dodatkowego wzmocnienia i połączenia pionową listwą w połowie swojej długości. Każdy bok zbudowany jest z jednej lub dwóch desek takiej samej długości. Wysokość ściany bocznej (oraz wspornika) powinna wynosić około 20-30 cm. Tak wykonaną piaskownicę możemy „wykończyć” montując dodatkowe elementy – np. ławeczki na rogach, ranty (szerokości 10 cm deski) lub pokrywę. Zamiast drewnianej pokrywy piaskownice można zabezpieczać brezentem. Jest to bardzo ważne gdyż zabezpiecza to piasek nie tylko przed deszczem i liśćmi ale także bezpańskimi psami i kotami, które mogłyby go zanieczyścić.

Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana

Wykończenie i konserwacja

Drewno nie jest wieczne, dlatego po zbudowaniu piaskownicy musimy ją odpowiednio zabezpieczyć. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów do impregnacji drewna. Jeśli chcemy jedynie zabezpieczyć drewno zachowując jego naturalny kolor wybierzmy olej impregnacyjny lub bezbarwną bejcę, a jeśli chcemy nadać jej więcej barw zdecydujmy się na preparat dekoracyjno-impregnujący w naszym ulubionym kolorze. Preparaty schną nie dłużej niż 24 godziny. Po tym czasie wkładamy do dołka i wypełniamy piaskiem.


Piasek

Nie bez znaczenie jest rodzaj piasku, którym wypełnimy naszą piaskownicę. Wiele osób uważa, że doskonale sprawdzi się piasek, który często zalega po budowie domu. To duży błąd! gdyż jest on brudny, często ma ostre krawędzie i pozostałości innych frakcji np. żwiru. Piasek powinien być drobnoziarnisty i miękki, można taki kupić w sklepach ogrodniczych lub marketach typu Dom i Ogród. Dostępny jest najczęściej w workach 25 kg (koszt jednego worka to około 20zł) lub sprzedawany jest luzem. Pamiętajmy także, że piasek wymaga wymiany – głównie ze względów higienicznych. Powinniśmy górną warstwę wymieniać raz na dwa lata.

Paweł Romanowski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie