Piaskownica dla dzieci

Piaskownica dla dzieci

Skomentuj artykuł

Piaskownica w ogrodzie

Niemal każde dziecko w pierwszych latach życia uwielbia bawić się w piasku. Budowanie zamków i robienie babeczek, to dla nich wielka frajda, dlatego jeśli tylko posiadamy ogród, warto pomyśleć o sprezentowaniu maluchowi osobistej piaskownicy. Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem byłby zakup gotowej konstrukcji, których duży wybór znajdziemy w marketach i centrach ogrodniczych, ale znacznie ciekawiej, a nierzadko również taniej będzie wykonać taką piaskownicę samodzielnie. I chociaż zadanie pozornie może wydawać się trudne, tak naprawdę nie jest zbyt skomplikowane.

Przygotowania

Zanim jednak wybierzemy się do tartaku lub składu budowlanego po deski na naszą piaskownicę, powinniśmy się najpierw nieco przygotować. Po pierwsze musimy znaleźć w ogrodzie miejsce, które najlepiej będzie nadawało się do umieszczenia konstrukcji. Pamiętamy, że to głównie małe dzieci bawią się w piasku, dlatego powierzchnia piaskownicy nie musi być zbyt duża (zwykle wystarcza kwadrat ok. 1,5 m. × 1,5 m. lub 2 m. × 2 m.). Kolejna ważna sprawa, to stanowisko. Miejsce, w którym będzie znajdować się piaskownica nie powinno być mocno nasłonecznione, dlatego najlepiej jeśli w pobliżu będą rosły wysokie rośliny, które częściowo osłonią  „piaskowy plac zabaw” przed palącymi promieniami. W razie potrzeby podobną rolę może spełnić ogrodowy parasol. Piaskownica nie powinna być jednak umieszczona w całkowitym cieniu, gdyż drewno tworzące konstrukcję będzie wtedy bardziej narażone na wilgoć i zagrzybienie. Warto jest również tak zaplanować ustawienie piaskownicy, aby była ona dobrze widoczna zarówno z domu jak i z ogrodu, co znacznie ułatwi kontrolowanie poczynań naszego malucha. Kiedy już wybraliśmy odpowiednie miejsce, oznaczmy je palikami i sznurkiem w podobny sposób, jak przy wytyczaniu rabaty, po czym na wyznaczonym stanowisku wybierzmy szpadlem nieco ziemi (mniej więcej warstwę ok. 20 cm.) i dokładnie wyrównajmy całe podłoże, usuwając nierówności i ewentualne korzenie.

Potrzebne materiały

Kiedy mamy już przygotowane miejsce pod piaskownicę, możemy je wymierzyć i wybrać się do sklepu po materiały niezbędne do wykonania konstrukcji. Podstawą będą oheblowane i oszlifowane na gładko deski, długości równej bokom piaskownicy oraz szerokości ok. 15 cm. i grubości ok. 2 cm. Grubsze byłyby zbyt masywne, a cieńsze mało stabilne. Niezbyt duża szerokość desek, pozwoli nam dopasować wysokość piaskownicy do potrzeb naszego dziecka. Jeśli wybierzemy drewno fabrycznie zaimpregnowane preparatami zabezpieczającymi przed wilgocią i zagrzybieniem, nie będziemy musieli wykonywać tej pracy samodzielnie, w przeciwnym wypadku deski musimy pokryć odpowiednim impregnatem. Można je również dodatkowo pomalować, wybierając nietoksyczne farby do drewna, które będą jednocześnie trwałe i odporne na wilgoć. Poza deskami będą nam jeszcze potrzebne cztery kantówki (które umieścimy w narożnikach), gwoździe lub śruby oraz materiał do wyłożenia dna piaskownicy. Takim materiałem mogą być deski, gruba agrowłóknina lub geowłóknina. Ważne, aby był on przepuszczalny dla wody (inaczej po ulewie piaskownica zmieni się w błotnistą kałużę), ale nie pozwalał na kiełkowanie chwastów. Miejsce wokół placyku warto obsiać trawą lub wyłożyć miękkimi, gumowanymi płytami, amortyzującymi upadki, aby dzieci mogły bezpiecznie biegać dookoła piaskownicy.

Piaskownica dla dzieci

Piaskownica dla dzieci

Piaskownica dla dzieci

Piaskownica dla dzieci

Piaskownica dla dzieci

Piaskownica dla dzieci

Własna piaskownica

Kiedy już posiadamy komplet materiałów, możemy przestąpić do skonstruowania piaskownicy. W pierwszej kolejności wykładamy przygotowany teren podłożem (np. agrowłókniną), pozostawiając z każdej strony niewielki zapas materiału, który posłuży do ustabilizowania całego podkładu. Następnie w rogach stanowiska umieszczamy kątowniki, wbijając je w podłoże na taką głębokość, aby były dostatecznie stabilne. Do kantówek mocujemy śrubami deski (najlepiej wzmacniając je metalowymi kątownikami), ustawiając jedną na drugiej (zwykle wystarczają 2-3 deski) w formie niewielkich ścianek. Wysokość musi być tak dobrana, aby dziecko mogło swobodnie wchodzić i wychodzić z piaskownicy, a piasek znajdujący się wewnątrz nie przesypywał się przez boki konstrukcji. Przy zbijaniu desek musimy zwrócić uwagę, aby żaden ostry element nie wystawał na zewnątrz, gdyż dziecko łatwo mogło by się o niego skaleczyć. Do zewnętrznej strony najniżej położonej deski, mocujemy zszywkami materiał tworzący podstawę piaskownicy, dzięki czemu podczas zabawy zawsze pozostanie na swoim miejscu. W tak przygotowanej piaskownicy można już umieścić piasek. Należy tylko pamiętać, aby nie zwierał on żadnych substancji szkodliwych oraz zanieczyszczeń, dlatego najlepiej kupić gotowy piasek przeznaczony do piaskownic, dostępny niemal w każdym centrum ogrodniczym.

Wyposażenie dodatkowe

Kiedy już piaskownica jest gotowa, warto pomyśleć o dodatkach uzupełniających całość. Przydadzą się z pewnością miejsca do siedzenia oraz pokrywa. Aby móc wygodnie bawić się z dzieckiem, wystarczy umieścić na brzegach piaskownicy poziome, gładko oszlifowane deski, które znakomicie spełnią rolę wygodnych ławek. Pokrywę, zabezpieczającą piaskownicę przed nieproszonymi gośćmi (psami, kotami, ptakami), ulewnym deszczem oraz zanieczyszczeniami, najprościej jest wykonać z grubej folii budowlanej lub z niezbyt grubych desek. Można się również pokusić, o zamontowanie nad piaskownicą materiałowego zadaszenia, rozpiętego na drewnianej konstrukcji. W tym wypadku należy jednak zachować dużą ostrożność, ponieważ źle wykonany stelaż mógłby w trakcie zabawy spaść na dziecko, co groziłoby poważnymi kłopotami.

Piaskownica dla dzieci

Piaskownica dla dzieci

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła: „Zrób to sam w ogrodzie” Tobias Pehle W-wa 2006r.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: