Patison uprawa, pielęgnacja i przetwory

Patison uprawa, pielęgnacja i przetwory

Skomentuj artykuł

Patison, zwany często dynią talerzową lub dyskokształtną, to warzywo z rodziny dyniowatych będące jedną z odmian botanicznych dyni zwyczajnej. Częścią jadalną tej rośliny jest owoc, o fantazyjnym kształcie. Przypomina kształtem dysk lub dzwon z promieniście rozchodzącymi się karbami; dorasta do 20-30 cm średnicy i masy 1,5 kg. Poszczególne odmiany patisona różnią się barwą skórki – od białej, przez kremową do żółtej i zielonej oraz fioletowej. Z owoców tych można sporządzać wiele smacznych przetworów o wysokiej wartości odżywczej. Patison, tak jak pozostałe dyniowate ma wysokie wymagania odnośnie podłoża i stanowiska, lecz mimo to warto uprawiać to warzywo w przydomowym ogrodzie.

Wymagania uprawowe

Patisony, tak jak inne dyniowate są wrażliwe na najlżejsze nawet przymrozki. Najlepiej rosną na stanowisku zacisznym i dobrze nasłonecznionym, gdzie gleba szybko się nagrzewa. Podłoże powinno być niezbyt ciężkie i niepodmokłe, próchniczne, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,0). Korzystnie jest zastosować obornik (30-50 kg/10 m2) lub kompost (50-70 kg/m2). Warto również zastosować nawożenie mineralne nawozem wieloskładnikowym w dawce 1 kg/10 m2). W okresie wegetacji rośliny zasilamy dwukrotnie saletrą amonową – po 3 tygodniach od sadzenia i po pierwszym zbiorze – w dawce 10-15 g nawozu na roślinę.

Zakładanie uprawy

Uprawa patisona może być zakładana z siewu nasion do gruntu lub z rozsady. Uprawa z rozsady jest mniej zawodna. Nasiona wysiewa się po 2 sztuki do doniczek o średnicy 6-8 cm, wypełnionych substratem torfowym. Termin siewu przypada na drugą połowę kwietnia. Po wschodach pozostawiamy silniejsza siewkę. Zahartowane rośliny, wysokości 15-25 cm sadzimy na miejsce stałe w drugiej połowie maja, w ciepłe, pochmurne dni. Rozstawa dla patisona wynosi 80 x 100 cm. Do założenia plantacji wystarczy kilka sadzonek, gdyż roślina ta jest bardzo plenna (nawet 50 owoców z jednej rośliny). Bezpośrednio do gruntu nasiona wysiewamy po ostatnich wiosennych przymrozkach (w drugiej połowie maja), gdy gleba ogrzeje się do temperatury co najmniej 10 st. C. Wysiewamy po 2-3 nasiona, a po wytworzeniu przez rośliny 2 liści właściwych dokonujemy przerywki, pozostawiając najsilniejszą siewkę. Aby przedłużyć okres zbioru, nasiona można wysiewać od połowy maja do połowy czerwca.

Patison

Patison

Patison

Patison

Zabiegi pielęgnacyjne

Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać wodą o temperaturze otoczenia. Duże zapotrzebowanie na wodę patisony wykazują również w okresie zawiązywania i dojrzewania owoców. Dla ochrony przed chłodami grządki okrywamy włókniną, którą usuwamy po ok. 3 tygodniach od posadzenia roślin.

Patison

Patison

Odmiany polecane do uprawy

Do uprawy polecane są odmiany patisona o ciemnozielonej skórce takie jak: Polo i Gagat. Dostępne są również formy o skórce białej lub kremowej – Disco oraz żółtej – Sunny Delight i Yellow Scallopini, a także fioletowej – Dark Green Scallopini.

Patison

Patison

Przetwory z patisona

Patison zawiera w swym składzie witaminy – C, B1 i B2 oraz składniki mineralne – wapń, fosfor, żelazo i magnez, a także znaczne ilości beta-karotenu. To niskokaloryczne (17 kcal) i smaczne warzywo jest doskonałe dla osób z nadwagą i nadciśnieniem. Posiada wysoką wartość dietetyczną i idealnie nadaje się do przegryzania na surowo między posiłkami. Owoce patisona najlepiej przetwarzać gdy są młode. Okazy o średnicy 4-6 cm konserwowane są w całości. Natomiast większe o średnicy 6-12 cm można faszerować, panierować lub gotować, po obraniu i pokrojeniu na części. Patisony marynowane możemy stosować jako element sałatek, a także podawać jako oryginalny dodatek do mięsa i ziemniaków.

Marynowane patisony - przepis

składniki:

    2 kg małych patisonów (o średnicy do 4 cm)
    liście selera
    cebula
    główka czosnku
    ziarna gorczycy, pieprzu, ziela angielskiego
    liście laurowe

zalewa:

    1 litr wody
    1,5 szklanki octu (10%)
    1,5 łyżki soli
    1,5 szklanki cukru
    50 g przyprawy curry

sposób przygotowania:

Patisony myjemy, ścinamy ogonek, a składniki zalewy zagotowujemy w garnku. Patisony umieszczamy ściśle w słoiku, dodajemy po 1/3 łyżeczki przypraw, plaster cebuli, listek laurowy i ząbek czosnku. Do słoików wlewamy gorącą zalewę do poziomu 1 cm od wieczka, zakręcamy szczelnie i ustawiamy słoiki do góry nogami; następnie przeprowadzamy pasteryzację umieszczając słoiki w garnku z gotującą się wodą na 15 minut (marynata jest gotowa do spożycia już po tygodniu)

Anna Jędrzejewska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: