Ogórek biały, cytrynowy, melonowy i kiwano

Ogórek biały, cytrynowy, melonowy i kiwano

Skomentuj artykuł

Wielu z nas posiada swój własny ogródek warzywny, a w nim przeróżne odmiany warzyw. Jednak od czasu do czasu, aby przerwać monotonię klasycznych gatunków, sięgamy po coś oryginalnego, czego nie spotkamy w innych ogrodach i wzbudzać będzie ciekawość nie tylko odwiedzających nas znajomych, ale również i naszą. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem są mało spotykane, egzotyczne odmiany ogórka i roślin do niego podobnych. Kształtem przypominają bardzo pospolite warzywo, natomiast kolorem oraz smakiem zaskoczą nawet największego znawcę i miłośnika warzyw.

Ogórek biały

W naszym kraju uprawianych jest kilka odmian ogórka o białej skórce. Są to między innymi White Wonder, Long White, czy Miniature Wonder. Wytwarzane owoce mają kształt bardzo podobny do zwykłych ogórków i osiągają nawet do 20 centymetrów długości. Różnią się jedynie kolorem skórki. Zastosowanie również jest identyczne jak przy tradycyjnych odmianach.

Są to rośliny jednoroczne, których płożące się pędy dorastają do około 1,5 metra długości. Dzięki wytworzeniu tak zwanych wąsów czepnych, są w stanie wspinać się po niedużych konstrukcjach. Kwiaty w kolorze żółtym, o gwiazdkowatym kształcie, po przekwitnięciu których pojawiają się czysto białe ogórki. Liście jasnozielone, dość duże i miękkie.

Uprawa jest bardzo podobna jak w przypadku naszych rodzimych odmian. Wysiew nasion na wiosnę. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, z żyzną, przepuszczalną i zasobną w wodę glebą.


Ogórek cytrynowy

Odmiana ogórków, która wytwarza odrobinę przypominające cytrynę owoce. Są nieduże i kuliste. Mają żółto-cytrynowy kolor skórki. Podobnie jak wszystkie inne warzywa z tej rodziny, tak również ogórek cytrynowy nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak również do konserwowania na zimę. Jest lekkostrawny. Do tej grupy należą odmiany takie jak: Crystal Apple, Citron, Sunsweet.

Jednoroczna roślina, która osiąga około 1,5 - 2 metry długości. Jest płożąca się i swoim charakterem przypomina zwykłe odmiany ogórków.

Uprawa nie jest trudna i bez problemu możemy wysiewać go w naszych warunkach klimatycznych. Najlepiej sprawuje się na glebach przepuszczalnych, żyznych, zasobnych w wodę oraz dość silnie nawożonych. Stanowisko słoneczne. Bezpośrednio do gruntu wysiewamy w drugiej połowie maja i w czerwcu. Kiełkowanie następuje już po 4 - 6 dniach. Rozsada 15cm x 80-120cm.

Ogórek cytrynowy

Ogórek cytrynowy

Ogórek melonowy

Chociaż owoce bardziej przypominają ogórka, nie jest to odmiana tej rośliny, lecz botaniczna odmiana melona. Owoce bardzo wydłużone i żebrowane. Skórka gładka, ale pokryta delikatnym omszeniem. Kolor jasnozielony. W smaku są bardzo podobne do tradycyjnego ogórka, więc identyczne też mają zastosowanie.

Uprawa jest dość łatwa. Nasiona wysiewamy bezpośrednio do gleby, w drugiej połowie maja lub na początku czerwca, kiedy mamy już pewność, że nie będzie przymrozków. Rozstawa 15cm x 80-120cm. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, o żyznej, próchniczej glebie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: