Palmy doniczkowe

Palmy doniczkowe

13 komentarzy

O tym, iż nadszedł czas na zmianę podłoża, stanowi widok przerośniętej bryły korzeniowej, sprawiającej wrażenie, że za chwilę rozsadzi donicę. Zła kondycja korzeni rośliny również jest sygnałem na zmiany. W sprzedaży dostępne są specjalne mieszanki dostosowane dla palm, tak więc na tej płaszczyźnie nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów. Odpowiednie podłoże winno stanowić mieszankę ziemi ogrodowej, próchniczej i piasku w takich samych proporcjach. Donice dla palm winny być wysokie, co uwarunkowane jest budową systemu korzeniowego tych roślin. Wymieniając donicę, pamiętajmy, że powinna być o jeden-dwa rozmiary większa niż dotychczasowa. Możemy skusić się na bardziej dekoracyjne- gliniane donice, albo tańsze z tworzyw sztucznych. Jedne i drugie mają swoje zalety, choć stosując pierwszą trzeba więcej podlewać i przy kolejnym przesadzaniu może pojawić się problem z przytwierdzeniem korzeni do ścianek naczynia. W takim wypadku przesadzanie najlepiej wykonać po podlaniu. Donice z tworzywa sztucznego dłużej utrzymują wilgoć więc podlewanie powinno być bardziej ograniczone. Najlepszym okresem na przesadzanie jest wiosna. Przesadzając, pamiętajmy, aby w nowej donicy na dnie umieścić warstwę drenażu, za który mogą posłużyć kawałki glinianych naczyń. Roślinę sadzimy nie głębiej niż rosła w poprzednim pojemniku. Po posadzeniu roślinę podlewamy. Przez najbliższe kilka tygodni nie nawozimy, zawarte w nowym podłożu składniki odżywcze w okresie adaptacyjnym będą wystarczające.
   

Jeżeli chcemy sami wyhodować palmę,  możemy to uczynić przede wszystkim poprzez nasiona. Nasiona powinny być świeże, im starsze, tym mniejsza siła kiełkowania. Pamiętajmy, że kiełkowanie jest bardzo zróżnicowane, tak więc na efekty trzeba czasami długo czekać. Nasiona wysiewamy w okresie wiosennym.
    

Palmy należą do najbardziej odpornych i bezproblemowych roślin, jeżeli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki bytowe, nie będziemy popełniać zbyt wielu błędów w ich uprawie. Wszelkie nieuzasadnione zabiegi bądź niedostateczna pielęgnacja sprawi, że rośliny będą słabsze, bardziej narażone na choroby i szkodniki, których nie brakuje  w naszym otoczeniu. Mogą pojawić się choroby grzybowe a wśród nich najpopularniejsze- zgnilizna twardzikowa oraz głownia palmowa. Zła pielęgnacja może doprowadzić do zniekształceń rośliny, poparzeń słonecznych, pojawienia się brodawek bądź też zasychania liści. Szkodniki jakie mogą zaatakować słabe rośliny to m.in. mączliki, opuchlaki, ziemiórki, mszyce, przędziorki, wciornastki, miseczniki, wełnowce.
   

Warto zauważyć, że palmy stały się jednymi z bardziej popularnych roślin w naszych mieszkaniach oraz miejscach pracy. Tęskniąc za egzotyką mamy możliwość jej zasmakowania poprzez tropikalne rośliny. Ich bogactwo i różnorodność sprawia, że mamy spore możliwości doboru, a łatwość uprawy sprawi, że staną się stałym elementem naszego życia. 

 

13 komentarzy

  1. Dodał: Halina, Tytuł: Palma królewska

    Mam palmę królewską. Od jakiegoś czasu pojawiły się na liściach jaśniejsze plamy. Chciałam zapytać od czego te plamy i jak im zapobiec.

  2. Dodał: Dorota, Tytuł: palma - pielegnacja

    witam.pare dni temu kupilismy palme phoenix.Mam pytanie odnosnie podlewania.Nasza palma stoi w ogrodzie ,mieszkamy na poludniu francji.Wymiary to 65*65 oraz wysokos doniczki to 50 cm.Ile razy w tygodniu i ile litrow wody w ciagu jednego podlewania nalezy nalac tak aby jej nie przelac.Dziekuje za odpowiedzi :)

  3. Dodał: Tony, Tytuł: Czy to palma?

    Kiedyś dostałem małą, roślinkę, która teraz się rozrosła. Niestety nie wiem czy to palma czy inna roślina. Czy ktoś by pomógł przy jej identyfikacji? Coś złego się z nią dzieje i nie wiedząc co to za roślinka, nie wiem jak jej pomóc:

  4. Dodał: Urszula, Tytuł: chora palma

    Mam od wielu lat palmę. Ostatnio na liściach pojawiają się owalne, brązowe plamy - jak by wypalone. Nie wiem dlaczego powstają i jak je zlikwidować?

  5. Dodał: ogrodnik, Tytuł: przesadzanie palm

    malom palme nie sadzi sie do duzej doniczki bo rosnie w korzenie przesac ja do doniczki o dwa numery wiekszej pozdrawiam

  6. Dodał: krystyna, Tytuł: mała palma.

    czy małą palmę można przesadzić do dużej doniczki?

  7. Dodał: Elżbieta, Tytuł: palma daktylowa

    podzielę się informacją że palma daktylowa ma zdolność do ;odbicia; z korzenia .Moja córka tak zasuszyla że nia miala ani jednego liścia,wszystkie uschly .Zaczęlam ją podlewać stoi w widnym miejscu i w ciągu roku wyroslo jej 5 ladnych mlodych liści .Pozdrawiam

  8. Dodał: gosia, Tytuł: co mam zrobic

    mam palmę i zaczęły usychać liście i robią się brązowe niedawno ją przesadziłam i wystawiłam do ogrodu

  9. Dodał: Monika, Tytuł: Uschnięta palma

    Przesadziłam palmę i uschła, nie wiem czy jeszcze z niej coś wyrośnie bo od korzenia łodyga jest zielona, nie wiem jaki to jest gatunek palmy ale raz do roku kwitła białym kwiatem oraz sypała żółtymi nasionkami.

  10. Dodał: jznkz, Tytuł: palma nieznana - @wiolka

    to palma daktylowa, owoce to daktyle :) smacznego!

  11. Dodał: Malgorzata, Tytuł: szkodniki w doniczce

    dzis odkrylam w doniczce mojej palmy cos dziwnego.Wyglada to jak sinoniebieskie jajeczka wielkosci kilku milimetrow.Nie wiec co to jest ale jest tego bardzo duzo w doniczce.Szukalam w internecie ale nic nie znalazlam.Czy ktos wie co to moze byc?Mam bardzo duzo kwiatow w domu i boje sie ze jezeli to jakies robactwo to zaraze sobie reszte roslin.Prosze o pomoc

  12. Dodał: wiolka, Tytuł: palma nieznana

    chyba wiem o co Ci chodzi, taka palma, z której wychodzi cienka łodyżka z kilkoma gałązkami a na nich najpierw zielone owoce, które później dojrzewają i robią się żółte. Też bym chciała wiedzieć co to za palma i będę wdzięczna za informacje.

  13. Dodał: kasia, Tytuł: palma nieznana

    mam palme ktora ma galazki zykwiatkami niewiem jak sie nazywa

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie