Jak prawidłowo pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie

Jak prawidłowo pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie

5 komentarzy

Gdzie kupować ?

Sadzonki najlepiej kupować w cieszących się dobrą opinią szkółkach oraz centrach ogrodniczych. Kupujemy rośliny oznaczone, ponieważ znajomość gatunku i odmiany wiele nam powie,  nawet jeśli nie mamy podstawowej wiedzy z pomocą przyjdzie odpowiednia literatura oraz Internet. Przy trawach, szczególnie istotna jest ich mrozoodporność. Mimo niewielkich wymagań przy braku podstawowej wiedzy, można stracić nawet mało wymagające gatunki.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Kiedy sadzić ?

W sprzedaży dostępne są sadzonki roślin trawiastych, uprawiane w pojemnikach. Taka uprawa pozwala sadzić te rośliny przez większą część roku. Nie mniej jednak, korzystniejszym terminem sadzenia traw jest wiosna. Rośliny mają dużo czasu na dostosowanie się do panujących warunków oraz rozbudowę sytemu korzeniowego. Młode rośliny ciężej znoszą okres zimy, tak więc lepiej rozrośnięte, będą silniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Po posadzeniu …

Po posadzeniu młode sadzonki należy otoczyć szczególną opieką. Nim się ukorzenią zwróćmy szczególną uwagę na wilgotność podłoża, uzupełniając niedobory wody poprzez podlewanie. Jest to konieczne zwłaszcza przy ograniczonych opadach oraz suszy. Starsze okazy nie są już na tej płaszczyźnie aż tak wymagające.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Pielęgnacja 

Duże okazy, rosnące w ogrodzie przez kilka lat,  nie są już tak absorbujące w uprawie jak świeżo posadzone rośliny, jednak pamiętajmy o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Ściółkowanie – możliwe w przypadku większości traw ozdobnych. Ściółkowania unikajmy w przypadku gatunków traw, które nie znoszą nadmiernej wilgotności, zwłaszcza zimą.

Podlewanie – w zależności od potrzeby, młode rośliny systematycznie, starsze okazy rzadziej, ale obficie przy jednoczesnym unikaniu moczenia liści.

Nawożenie – najlepiej nawozami organicznymi przy zasobnym podłożu zbędne. Nadmierna zasobność podłoża w składniki pokarmowe prowadzi do pokładania się roślin, a także ogranicza ich żywotność. Przy braku np. kompostu, można zastosować nawóz mineralny, wieloskładnikowy np. Azofoskę. Niewielką dawką można przyśpieszyć wzrost roślin. W razie potrzeby nawożenie można powtórzyć wczesnym latem.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Cięcie – przeprowadzane w okresie wiosennym  nie jest obligatoryjne, dlatego też jeżeli preferujemy naturalistyczne klimaty, możemy pozostawić suche liście, które będą podkreślać naturalistyczny charakter kompozycji oraz ogrodu.

W przypadku traw zimozielonych wystarczy usunąć pożółkłe i zeschnięte fragmenty roślin. Poza tym warto je przeczesać, aby usunąć wszystkie, całkowicie zeschnięte liście.

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: , Tytuł:

  Śliczne trawy. Aż chciałoby się mieć takie okazy w swoim ogrodzie. Do koszenia zwykłych traw polecam kosiarki od Hortmasz z silnikiem Subaru EA190V został zaprojektowany i wykonany do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologi OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą. Polecam

 2. Dodał: Ania1985, Tytuł: Dobry artykuł

  Bardzo fajny artykuł, oby więcej takich. Również w poprzednim roku robiłam ogród od podstaw, nasionka zamawiałam w sklepie świat kwiatów.

 3. Dodał: eliza, Tytuł: trawy ozd

  Niestety w naszym klimacie trawy pampasowe nie przetrwaja uwierzcie mi. Stracilam cierpliwosc mimo solidnego okrycia na zime. Jedynym rozwiazaniem jest posadzenie w doniczce i na zime sprowadzac do domu,ale tez nie za bardzo sie trzyma. Poniewaz mam duzy ogrod i mnostwo roznych traw ktore sa bardzo piekne wiec zrezygnowal z pampasow.

 4. Dodał: gosc1234349, Tytuł: trawa

  Bardzo fajny i przydatny artykuł, na pewno skorzystam. Sama posiadam duży ogród na działce, trawę gazonową którą niedawno kupiłam i zastanawiałam się właśnie jak go w tym okresie pielęgnować.

 5. Dodał: michal123, Tytuł: poradadlaogrodnika

  Najlepiej kupić automatyczne zraszacze i często ją kosić. Choć z drugiej strony są różne mieszanki i każda się od siebie czymś różni.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik