Jak prawidłowo pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie

Jak prawidłowo pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie

5 komentarzy

Okrycie zimowe- gatunki wrażliwe na wilgoć oraz niskie temperatury należy okrywać na zimę. Bardzo wymagająca jest pod tym względem trawa pampasowa, a i tak nie ma gwarancji, że okrycie pozwoli jej przetrwać. W przypadku niskich traw mogą wystarczyć suche liście oraz gałązki z drzew iglastych.

Ochrona przez patogenami oraz szkodnikami – należące do roślin trawiastych gatunki nie wykazują podatności na choroby i szkodniki oraz uważane są za jedne z najbardziej odpornych i mało problematycznych roślin ozdobnych, uprawianych w ogrodach.

Odmładzanie – rozrośnięte kępy należy odmłodzić poprzez podział. Jest to dobra okazja na rozmnożenie rośliny. W przypadku mocno rozrośniętych i wysokich traw np. miskantów, nie obędzie się bez ostrego szpadla, a nawet siekiery.

Ograniczanie roślin- wiele z traw jest bardzo ekspansywnych. Pod tym względem słynny jest miskant cukrowy, który potrafił całkowicie opanować niewielkie ogrody. Rośliny charakteryzujące się zbytnią ekspansywnością należy ograniczać poprzez uprawę w pojemnikach oraz wkopanie specjalnych barier ograniczających.

Uwagi końcowe
   
Prawidłowa pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku. Warto zadbać o te rośliny, odpłacą się naprawdę pięknym wyglądem, a często także kwitnieniem. Pamiętajmy, aby kupować oznaczone rośliny. Znajomość nazwy gatunku i odmiany pozwoli uniknąć błędów w uprawie i zapewni spokojny wypoczynek wśród szumiących na wietrze traw.

Tekst: Grzegorz Bogucki
czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: , Tytuł:

  Śliczne trawy. Aż chciałoby się mieć takie okazy w swoim ogrodzie. Do koszenia zwykłych traw polecam kosiarki od Hortmasz z silnikiem Subaru EA190V został zaprojektowany i wykonany do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologi OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą. Polecam

 2. Dodał: Ania1985, Tytuł: Dobry artykuł

  Bardzo fajny artykuł, oby więcej takich. Również w poprzednim roku robiłam ogród od podstaw, nasionka zamawiałam w sklepie świat kwiatów.

 3. Dodał: eliza, Tytuł: trawy ozd

  Niestety w naszym klimacie trawy pampasowe nie przetrwaja uwierzcie mi. Stracilam cierpliwosc mimo solidnego okrycia na zime. Jedynym rozwiazaniem jest posadzenie w doniczce i na zime sprowadzac do domu,ale tez nie za bardzo sie trzyma. Poniewaz mam duzy ogrod i mnostwo roznych traw ktore sa bardzo piekne wiec zrezygnowal z pampasow.

 4. Dodał: gosc1234349, Tytuł: trawa

  Bardzo fajny i przydatny artykuł, na pewno skorzystam. Sama posiadam duży ogród na działce, trawę gazonową którą niedawno kupiłam i zastanawiałam się właśnie jak go w tym okresie pielęgnować.

 5. Dodał: michal123, Tytuł: poradadlaogrodnika

  Najlepiej kupić automatyczne zraszacze i często ją kosić. Choć z drugiej strony są różne mieszanki i każda się od siebie czymś różni.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik