Trawy ozdobne - kilka uwag o projektowaniu

Trawy ozdobne - kilka uwag o projektowaniu

1 komentarzy

Trawy ozdobne dają nam olbrzymie możliwości przy projektowaniu rabat oraz  całych ogrodów. Drzemie w nich potencjał, który warto w pełni wykorzystać. Bogactwo gatunkowe oraz odmianowe roślin trawiastych sprawia, że znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie i zaspokoją głód piękna nawet najwybredniejszych.
   
W punktach handlowych dostępny jest coraz bogatszy asortyment roślin trawiastych, które systematycznie trafiają do otaczających nas ogrodów. Tak jak każda roślina ozdobna, również i trawa powinna zostać trafnie dobrana na przewidziane dla niej stanowisko. Nie zawsze jednak kierujemy się dobrem rośliny, a jej zakup jest często spontaniczny i nieprzemyślany.

Stylistyka

Bogactwo gatunkowe i odmianowe sprawia, że trawy możemy stosować w zróżnicowanej stylistyce od ogrodów inspirowanych naturą po ogrody nowoczesne. Szczególnie pięknie prezentują się w kompozycjach swobodnych, ale przy odpowiednim doborze będą  atrakcją ogrodów opartych na kompozycjach geometrycznych. W ogrodach naturalistycznych stawia się na liczne nasadzenia łącznie ze zbliżonymi stylistycznie bylinami. Rośliny mają łagodnie się przenikać i tworzyć spójną całość jaką możemy podziwiać w przyrodzie np. roślinność wokół rzek, jezior, stawów. W drugim przypadku należy zwrócić uwagę głównie na trawy o ładnym pokroju, kolorystyce oraz kwiatostanach. 

Zróżnicowanie traw ze względu na wysokość

•    Bardzo wysokie (m.in. miskant olbrzymi, lasecznica trzcinowata)
•    Wysokie (m.in. miskant chiński, spartyna grzebieniasta, miskant cukrowy, mozga trzcinowata)
•    Średnie (m.in. trzęślica, rozplenica japońska, wydmuchrzyca piaskowa, manna mielec)
•    Niskie (m.in. kostrzewa sina, kostrzewa niedźwiedzie futro, turzyca japońska, turzyca żelazna)

Pomysł na kompozycję

 

Inspiracji przy tworzeniu rabat, ogrodu pełnego traw, możemy szukać w naturze, jeżeli preferujemy stylistykę swobodną, luźną, naturalistyczną. Natomiast przy projektowaniu rabaty formalnej, geometrycznej, nowoczesnej, warto inspirować się dokonaniami innych. Przeglądajmy czasopisma ogrodnicze, fachową literaturę, albumy. Wiele wniosą także podróże do najpiękniejszych ogrodów świata, charakterystycznych dla danej stylistyki.

Trawy ozdobne

 

Trawy ozdobne

O czym należy pamiętać ?

Trawy ozdobne mogą być podstawowymi nasadzeniami bądź też stanowić uzupełnienie kompozycji. W obydwu rolach doskonale się sprawdzą. Należy podkreślić, że trawy bardzo urozmaicają rabaty. W zależności od zastosowanego gatunku i ilości nasadzeń mogą stanowić element łagodzący, uspokajający, a w innym znów przypadku mogą wprowadzić więcej dramaturgii. Jeżeli jesteśmy zwolennikami tzw. ogrodów zmysłów to wraz z trawami wprowadzimy nie tylko piękno barw, ale także ruch oraz dźwięk. Szumiące, a zarazem falujące na wietrze łany traw to przepiękny, a zarazem niezwykle wyciszający widok.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Joanna, Tytuł: Mam pytanie

    Interesuje mnie preparat przeciw gzom. Może ktoś, coś poradzi.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie