Jak prawidłowo pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie

Jak prawidłowo pielęgnować trawy ozdobne w ogrodzie

5 komentarzy

Piękne miskanty, zróżnicowane turzyce, majestatyczne trawy pampasowe to zaledwie niewielki wycinek różnorodności gatunkowej roślin trawiastych, które mamy możliwość uprawiać na działce, a także  w ogrodach przydomowych. Mimo, że zazwyczaj nie są one wymagające, warto zwrócić uwagę na podstawowe zagadnienia związane z ich uprawą, aby cieszyć się pięknem tych roślin przez długie lata.    

Moda na trawy dotarła do nas z opóźnieniem, a szkoda, bo to piękne rośliny, które wpisują się w zróżnicowaną stylistkę, od ogrodów wiejskich po nowoczesne aranżacje. Zróżnicowanie roślin trawiastych daje nam wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne, a niewielkie wymagania większości gatunków przyjemny wypoczynek w ogrodzie przy niewielkim nakładzie pracy.

Zróżnicowanie roślin trawiastych

Zależnie od naszych potrzeb, przy wyborze roślin trawiastych mamy do wyboru gatunki i odmiany zaliczane do trzech rodzin, wiechlinowatych, turzycowatych oraz sitowatych. Do wiechlinowatych zalicza się także bambusy, które tworzą podrodzinę.

Stanowisko dla traw ozdobnych

Ze względu na olbrzymią różnorodność mamy możliwość uprawy roślin trawiastych na zróżnicowanych stanowiskach od słonecznych po cieniste. Zdecydowana większość traw preferuje stanowiska w pełni słoneczne, tylko nieliczne będą preferować stanowiska bardziej zacienione jak np. turzyca japońska, turzyca palmowa, turzyca ciborowata, perłówka jednostronna, kosmatka olbrzymia, turzyca letnia.


Trawy zazwyczaj nie są wymagające także pod względem podłoża, istnieją gatunki, które radzą sobie nawet na bardzo jałowym podłożu. Oczywiście także na tej płaszczyźnie zróżnicowanie w świecie roślin trawiastych jest olbrzymie, więc przed kupnem roślin warto poznać wymagania konkretnej trawy, aby w okresie późniejszym nie było problemów. Do bardziej wymagających traw należy zaliczyć miskanty, które piękniej będą prezentować się na podłożu bardziej żyznym i zasobnym, podobnie jest z gatunkami zimozielonymi. Na suche stanowiska nadają się m.in. ostnica włosowata, turzyca piaskowa, kostrzewa sina, perłówka orzęsiona, kostrzewa ametystowa, turzyca ptasia łapka, proso włosowate.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

Przygotowanie podłoża

Nim zakupimy rośliny, warto odpowiednio przygotować podłoże. Zdecydowanie należy je odchwaścić, oczyścić z zanieczyszczeń np. starych korzeni itp. Następnie zależnie od gatunku rośliny trawiastej, której  przeznaczyliśmy część powierzchni, należy podłoże dostosować do jej wymagań np. miskant potrzebuje bardziej żyznego podłoża, tak więc nie obędzie się bez dobrze przerobionego kompostu. Podłoża żyznego o przepuszczalnej strukturze wymagają także trawy zimozielone. Warto zaznaczyć, że podłoże wzbogacone próchnicą lepiej magazynuje wodę, a więc dłużej utrzymuje wilgotność. W zasadzie trawy nie lubią nadmiernej wilgotności, a zimą wymagają suchszego stanowiska, od którego zależy nawet przezimowanie danego gatunku. Szczególnie wrażliwa pod tym względem jest trawa pampasowa. Bardzo kapryśna, a przy tym jedna z najpiękniejszych, która zadziwi najbardziej wymagających. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo jej przezimowania, należy zapewnić jej bardziej piaszczyste, próchnicze i przepuszczalne podłoże, koniecznie w okresie zimowym. Przy zbyt dużej wilgotności roślina nie przetrwa zimy. Pewnym rozwiązaniem jest sadzenie tej trawy na podwyższeniu, usypanym z przepuszczalnego podłoża. Dzięki temu korzenie trawy nie są narażone na zalewanie. Zalewania nie lubi także miskant chiński.

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł:

    Śliczne trawy. Aż chciałoby się mieć takie okazy w swoim ogrodzie. Do koszenia zwykłych traw polecam kosiarki od Hortmasz z silnikiem Subaru EA190V został zaprojektowany i wykonany do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologi OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą. Polecam

  2. Dodał: Ania1985, Tytuł: Dobry artykuł

    Bardzo fajny artykuł, oby więcej takich. Również w poprzednim roku robiłam ogród od podstaw, nasionka zamawiałam w sklepie świat kwiatów.

  3. Dodał: eliza, Tytuł: trawy ozd

    Niestety w naszym klimacie trawy pampasowe nie przetrwaja uwierzcie mi. Stracilam cierpliwosc mimo solidnego okrycia na zime. Jedynym rozwiazaniem jest posadzenie w doniczce i na zime sprowadzac do domu,ale tez nie za bardzo sie trzyma. Poniewaz mam duzy ogrod i mnostwo roznych traw ktore sa bardzo piekne wiec zrezygnowal z pampasow.

  4. Dodał: gosc1234349, Tytuł: trawa

    Bardzo fajny i przydatny artykuł, na pewno skorzystam. Sama posiadam duży ogród na działce, trawę gazonową którą niedawno kupiłam i zastanawiałam się właśnie jak go w tym okresie pielęgnować.

  5. Dodał: michal123, Tytuł: poradadlaogrodnika

    Najlepiej kupić automatyczne zraszacze i często ją kosić. Choć z drugiej strony są różne mieszanki i każda się od siebie czymś różni.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik