Aukuba - Aucuba

Aukuba - Aucuba

3 komentarzy

Wśród krzewów zimozielonych na uwagę zasługuje także aukuba japońska, jako najpopularniejsza reprezentantka rodzaju Aukuba. Bardzo dekoracyjna, bez większych wymagań, ale wrażliwa na niskie temperatury, tak więc w gruncie, może być uprawiana przede wszystkim w cieplejszych regionach Polski. Nadaje się do uprawy pojemnikowej i jest idealną rośliną do ogrodu zimowego.

Kilka uwag o rodzaju

Rodzaj Aukuba obejmuje niewiele gatunków, a najważniejszym reprezentantem jest oczywiście aukuba japońska. Z pozostałych gatunków, warto wspomnieć o Aucuba chinensis, charakteryzującej się ząbkowanymi liśćmi, a także Aucuba himalaica o bardziej wydłużonych, lancetowatych liściach.

Gatunki zaliczane do rodzaju, występują na kontynencie azjatyckim, a poza tym należą do rodziny dereniowatych (Cornaceae).

Czy wiesz że …

Nazwa rośliny, została nadana przez szwedzkiego botanika Carla Petera Thunberga,

Aukuba japońska zimozielonym akcentem w ogrodzie, na tarasie, a także w mieszkaniu


Aukuba należy do ciekawych,  zimozielonych gatunków roślin ozdobnych, które czasem możemy podziwiać w ogrodzie. Gatunek w swoich ojczystych stronach może sięgać nawet do kilku metrów wysokości, w naszym klimacie zależnie od odmiany, aukuba japońska osiąga do około 1,5 m wysokości.  Podstawą dekoracyjności rośliny są jej skórzaste liście, jajowate do bardziej eliptycznych, duże, wydłużone, z nielicznymi ząbkami. Kwiaty o niewielkich walorach dekoracyjnych, fioletowawe, zebrane w wiechy, ukazujące się wiosną.

Aukuba

Aukuba

W przypadku aukuby japońskiej, mamy do czynienia  z tzw. dwupiennością, a więc na danej roślinie występują kwiaty żeńskie bądź męskie. Konsekwencją tego jest fakt, że aby uzyskać owoce- pestkowce, należy posiadać okaz żeński i męski.

Wybrane odmiany aukuby japońskiej

Nazwa odmiany
Uwagi
‘Crotonifolia’

Bardzo popularna odmiana aukuby japońskiej o żółto nakrapianych liściach.

‘Variegata’

Bardzo popularny gatunek, osiągający do 1,0- 1,5 m wysokości. Na zielonych liściach wyraźne żółte przebarwienia.

‘Golden King’

Odmiana o zielonych liściach, żółto nakrapianych.

‘Picturata’

Na zielonych liściach także zaobserwujemy żółte przebarwienia.

‘Rozannie’

Odmiana o purpurowych kwiatach i czerwonych owocach.

‘Nana Rotundifolia’

Odmiana niska, nie przekraczająca jednego metra wysokości.

‘Golden King’

Odmiana o zielonych liściach z żółtymi przebarwieniami.

Stanowisko, uprawa i pielęgnacja aukuby japońskiej

Aukuba japońska jest coraz częściej uprawiana w gruncie, ale w cieplejszych regionach Polski. Ponieważ wymaga cieplejszych warunków, przezimowanie jej w gruncie nie zawsze się udaje. Bezpieczniejsze będzie, potraktowanie rośliny jako tarasowej i na okres zimy przechowywanie jej w jasnym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, w którym temperatura, wyniesie kilka stopni powyżej zera.

Nie mniej jednak, uprawiający aukubę japońską w gruncie, powinni zadbać o solidne okrycie, w okresie zimowym, zwłaszcza w przypadku młodych roślin, które charakteryzują się niższą odpornością na niekorzystne warunki. W okresie zimy, dużym zagrożeniem dla rośliny jest zbytnie nasłonecznienie oraz wysuszające wiatry.

Poszukując odpowiedniego stanowiska dla aukuby japońskiej, pamiętajmy że odmiany pstre, posadzone w zbyt zacienionych zakątkach ogrodu, nie będą się prawidłowo wybarwiać, natomiast posadzone na zbyt słonecznych stanowiskach, mogą  ulec poparzeniom. Z pewnością warto zadbać o zaciszne stanowisko, najlepiej osłonięte, w pobliżu muru, budynku, w towarzystwie licznych roślin zimozielonych, dzięki którym zakątek  z aukubą, będzie bardziej przyjazny roślinie.

Aukuba

Aukuba - zdjęcie terriit3

Zdrową sadzonkę najlepiej zakupić w sprawdzonym, cieszącym się dobrą opinią punkcie sprzedaży roślin ozdobnych. Jeżeli aukubę japońską posadzimy wiosną, wówczas roślina będzie miała czas na zaaklimatyzowanie się na nowym stanowisku i lepsze ukorzenienie, przed nadejściem zimy.

Zanim posadzimy aukubę japońską, należy odpowiednio przygotować podłoże. Na samym początku, oczyszczamy je z chwastów oraz innych zanieczyszczeń, po czym uzupełniamy dobrze rozłożonym kompostem. Ponieważ aukuba japońska nie znosi mokrego podłoża, które często jest przyczyną utraty rośliny, zwłaszcza w okresie zimy, pamiętajmy aby  w przypadku cięższego podłoża wykopać głębszy i szerszy dołek, zapewniając roślinie dobry drenaż. Dołek uzupełniamy żyznym i przepuszczalnym podłożem. Na drenaż wysypujemy warstwę kompostu, następnie warstwę podłoża i dopiero umieszczamy roślinę z bryłą korzeniową, wcześniej nasączoną wodą (przed posadzeniem bryłę korzeniową należy umieścić w pojemniku z wodą, do momentu, kiedy przestaną ukazywać się bąbelki powietrza). Uzupełniamy dołek podłożem, obficie podlewamy oraz ściółkujemy.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Halina, Tytuł: Aukuba

    Dziękuję za wskazówki dotyczące uprawy aukuby, Kupiłam dzisiaj 1 aucubę japońską variegatę (męską/żeńską-w ogrodnictwie nie wiedzieli) i 1 aucubę japońską crotonifolię (pisało że odmiana męska)Czy mam szansę uzyskać owoce, jeśli posadzę je w odległości 1,5m od siebie? Czy owoce aucuby są jadalne? Nigdzie nie potrafię znaleźć tych informacji-bardzo zatem proszę o odpowiedź lub wskazówkę. Pozdrawiam.

  2. Dodał: Marysia, Tytuł: moja ulubiona aukuba

    Moja aukuba rośnie w ogrodzie 5 lat i jest piękna, wybarwiona, nigdy jej nie okrywam na zimę i nie zmarzła jak dotąd.Mieszkam na dolnym śląsku między Wrocławiem a Zieloną Górą. Rośnie za ogromnym cyprysem, wśród host i innych roślinek i ma takie słoneczne rozproszone światło, ale nie pełne słońce i nie cień.Zaaklimatyzowała się tam i wspaniale cieszy oko. Ma około 70 cm wysokości, nie przycinam i rzadko podlewam. Bardzo polecam.

  3. Dodał: agapant, Tytuł: Aucuba. Pytanie o odmiany

    Panie Grzegorzu, bardzo rzeczowy opis. Brakuje mi jednak fragmentu opisującego tworzenie się owoców.Większość odmian, to rośliny jednopienne, a zatem pytanie. Od 22 lat mam aukubę wyhodowaną z nasienia przywiezionego z okazu rosnącego w okolicach dworca w Kolonii. Roślina kwitnie, ale to "dziewczynka".Od wielu lat próbowałem ją "ożenić", ale szkółki w Polsce nie wiedzą, co rozmnażają. Wybrałem więc angielskiego Ebaya i pomoc przyjaciela, tam mieszkającego. Dostałem trzy malutkie sadzonki odmiany Rozannie, już kwitnące. Po kwiatach widzę, że większość jest męska, ale to sadzonka, na oko, półroczna więc się nie dziwię. Domyślam się, że za rok zapylą moją "dziewczynkę", ale chciałbym wiedzieć, czy zna Pan odmianę typowo męską o pstrych liściach? Rozannie jest zielona, jakoś ją wkomponuję w swoją, ale jednak szukam typowo męskiej variegaty. W internecie jest pełno sprzecznych informacji.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także