Aukuba - Aucuba

Aukuba - Aucuba

3 komentarzy

Rozmnażanie

Aukubę możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona bądź wegetatywnie poprzez sadzonki zielne. Nasiona należy wysiać zaraz po zbiorze w okresie jesiennym, jednak częściej stosuje się rozmnażanie poprzez sadzonki. Sadzonki możemy pozyskać wiosną bądź jesienią. Pobraną sadzonkę ukorzeniamy  w odkażonym, przepuszczalnym podłożu np. mieszance torfu z piaskiem (1:1), uprzednio zanurzając sadzonkę w ukorzeniaczu. Następnie sadzonkę okrywamy folią i umieszczamy w miejscu, gdzie nie będzie narażona na pełne nasłonecznienie (półcień). Sadzonki ukorzeniamy w temperaturze pokojowej (około 20°C).

Pamiętajmy, że młode sadzonki należy uszczykiwać, aby ładnie się rozkrzewiły.

Wybrane problemy w uprawie aukuby japońskiej 

Zimozielona aukuba japońska jest problematyczna przede wszystkim w uprawie gruntowej, a jej kłopotliwość wynika z niepełnej mrozoodporności. Warto pamiętać, że na słonecznym stanowisku mogą zostać przypalone liście, a w zbyt zacienionym, roślina o pstrych liściach nie wybarwi nie wybarwi się tak jak należy.

Aukuba japońska nie jest podatna na choroby oraz szkodniki, czasami mogą  pojawić się m.in. mszyce.

Zastosowanie

Aukuba należy do ciekawszych roślin o zimozielonym, bardzo dekoracyjnym ulistnieniu, które mogą być uprawiane przede wszystkim na tarasie. Możemy traktować ją także jako roślinę doniczkową, uprawianą w mieszkaniu, ale przy zapewnieniu odpowiednich warunków. Coraz częściej pasjonaci roślin starają się uprawiać ją w gruncie, w zacisznych zakątkach m.in. z roślinami zimozielonymi. Nie zawsze się to udaje, ale są przykłady aukuby japońskiej, które w gruncie utrzymują się od wielu lat. Warto jednak podkreślić, że zazwyczaj w cieplejszych regionach kraju.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Halina, Tytuł: Aukuba

    Dziękuję za wskazówki dotyczące uprawy aukuby, Kupiłam dzisiaj 1 aucubę japońską variegatę (męską/żeńską-w ogrodnictwie nie wiedzieli) i 1 aucubę japońską crotonifolię (pisało że odmiana męska)Czy mam szansę uzyskać owoce, jeśli posadzę je w odległości 1,5m od siebie? Czy owoce aucuby są jadalne? Nigdzie nie potrafię znaleźć tych informacji-bardzo zatem proszę o odpowiedź lub wskazówkę. Pozdrawiam.

  2. Dodał: Marysia, Tytuł: moja ulubiona aukuba

    Moja aukuba rośnie w ogrodzie 5 lat i jest piękna, wybarwiona, nigdy jej nie okrywam na zimę i nie zmarzła jak dotąd.Mieszkam na dolnym śląsku między Wrocławiem a Zieloną Górą. Rośnie za ogromnym cyprysem, wśród host i innych roślinek i ma takie słoneczne rozproszone światło, ale nie pełne słońce i nie cień.Zaaklimatyzowała się tam i wspaniale cieszy oko. Ma około 70 cm wysokości, nie przycinam i rzadko podlewam. Bardzo polecam.

  3. Dodał: agapant, Tytuł: Aucuba. Pytanie o odmiany

    Panie Grzegorzu, bardzo rzeczowy opis. Brakuje mi jednak fragmentu opisującego tworzenie się owoców.Większość odmian, to rośliny jednopienne, a zatem pytanie. Od 22 lat mam aukubę wyhodowaną z nasienia przywiezionego z okazu rosnącego w okolicach dworca w Kolonii. Roślina kwitnie, ale to "dziewczynka".Od wielu lat próbowałem ją "ożenić", ale szkółki w Polsce nie wiedzą, co rozmnażają. Wybrałem więc angielskiego Ebaya i pomoc przyjaciela, tam mieszkającego. Dostałem trzy malutkie sadzonki odmiany Rozannie, już kwitnące. Po kwiatach widzę, że większość jest męska, ale to sadzonka, na oko, półroczna więc się nie dziwię. Domyślam się, że za rok zapylą moją "dziewczynkę", ale chciałbym wiedzieć, czy zna Pan odmianę typowo męską o pstrych liściach? Rozannie jest zielona, jakoś ją wkomponuję w swoją, ale jednak szukam typowo męskiej variegaty. W internecie jest pełno sprzecznych informacji.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także