Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
10 z 10

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Motylnik – Oncidium ( storczyk )

Motylnik – Oncidium ( storczyk )

2 komentarzy

Opis:

Motylnik to amerykańska odmiana storczyka. Ma bardzo ładne i oryginalne kwiaty. Przypominają one kolorowe, egzotyczne motyle siedzące na łodydze kwiatu. Są koloru żółtego z bordowymi lub brązowymi wzorami. Tworzy bogate i długie kwiatostany. Liście wydłużone, zielone.

Uprawa:

Kwiat ten potrzebuje do prawidłowego wzrostu dużo światła, ale należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Najlepiej, kiedy jest to jasne i rozproszone światło. Zimą należy doświetlać kwiatek, aby wydłużyć mu dzień. Bardzo dobrze sprawuje się oranżeriach. Najodpowiedniejszą temperaturą jest około 22 stopni w dzień i 18 stopni w nocy. Podlewamy dosyć często, do tego obficie zraszamy drobnymi kroplami. Bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza. Można raz w miesiącu nawozić. Należy jednak przy tym pamiętać, by stężenie nawozu było przynajmniej dwa razy niższe niż jest to napisane na opakowaniu. Najlepszą glebą jest podłoże specjalnie przygotowane dla storczyka, tzn.: ziemia dobrze drenowana, przepuszczalna, może być torfowa z dodatkiem korzeni paproci, o odczynie kwaskowatym.

Zastosowanie:

Roślina domowa, choć w ładne letnie dni można wystawić ja w lekki cień. Stosowana do wystroju wnętrz. Dobrze komponuje się z innymi odmianami. Podobnie jak inne storczyki, często wchodzi w skład kolekcji miłośników tych kwiatów.

Kwitnienie:

Kwitnie przeważnie wiosną, a zakwita na przełomie marca i kwietnia.

Zimowanie:

Zimować powinien w temperaturze około 18 – 19 stopni w dzień. W okresie tym można dostarczać mu dłużej światło, niż na to pozwala długość dnia.

Uwagi:

Zobacz też: przesadzanie.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Furtki ogrodowe
  Furtki ogrodowe

      Wielu z nas poświęca dużo czasu na dbanie o swój ogród. Starannie pielęgnujemy kwiaty, przycinamy drzewka, wyszukujemy najpiękniejsze i najoryginalniejsze gatunki roślin po to, by móc czuć się dobrze w tym zielonym zakątku oraz wzbudzić zachwy

  Przeczytaj więcej...
 • Konserwacja mebli ogrodowych
  Konserwacja mebli ogrodowych

  Meble ogrodowe narażone są na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Szkodzi im deszcz, wilgoć oraz niska, jak i wysoka temperatura. Przeszkadza im, także słońce, pleśń oraz szkodniki zamieszkujące drewno. Powyższe czynniki wpływają na wygląd oraz trwałość mebli

  Przeczytaj więcej...
 • Kompozycje kwiatowe
  Kompozycje kwiatowe

      Projektowanie i aranżacja ogrodów nie należy do łatwych zadań i często przysparza wielu problemów zwłaszcza, jeżeli chcemy stworzyć spójne i harmonijne kompozycje. Barwne, pięknie ukwiecone rabaty są marzeniem wielu, nie każdy jednak posiada z

  Przeczytaj więcej...

2 komentarzy

 1. Dodał: wielbicielka storczyków, Tytuł: 1 oncidium

  mam od 1 czerwca i zaczyna przekwitać, co zrobić jak opadną mu kwiaty podlewać dalej czy przesuszyć? po jakim czasie znów zakwitnie i czy usunąć stary pęd kwiatowy? w jakiej temp. go trzymać gdy ma kwiaty i w jakiej jak będzie miał okres spoczynku?

 2. Dodał: Kasia z Torunia, Tytuł: Brązowieja bulwy mojego storczyka :((

  Witam. Bardzo proszę o pomoc. Mam taki Stroczyk Oncidium. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że bulwy ( czy pseudobulwy) zaczęły robić się brązowe ale są twarde. Najpierw te najmłodsze a później cała reszta zaczęła brązowieć a liście odpadają. Te najbardziej brązowe oddzieliłam i wyrzuciłam niestety :( Resztą wsadziłam do nowej ziemi dla storczyków. Bardzo proszę o radę i pomoc co się z nimi dzieje i jak je pielęgnować. Z góry dziękuję.

Dodaj swój komentarz

Captcha