Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 103

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Ciemiernik biały - Helleborus niger

Ciemiernik biały - Helleborus niger

15 komentarzy

Opis:

Liście odziomkowe są zimozielone, dłoniasto złożone z listkami wydłużonymi, wąsko-jajowatymi, piłkowanymi i nagimi. Kwiaty średnicy 4-8 cm pojawiają się po 1-3 na mięsistych szypułkach, w zależności od pogody od stycznia do kwietnia. Czasami okres kwitnienia przedłuża się do maja, a kwiaty pojawiają się także późną jesienią od listopada. Kolor kwiatów jest biały z lekko zaróżowionymi brzegami listków okwiatu i ciemnieje różowo w miarę ich starzenia się.

Uprawa:

Ciemiernik biały należy uprawiać na glebie świeżej, próchnicznej i przepuszczalnej w miejscu półcienistym. Przed wysadzeniem rośliny na miejsce stałe, glebę należy głęboko przekopać, następnie dodać drobnego kompostu lub przefermentowanego obornika, gliny i wapna. Gatunek ten źle rośnie na glebie ciężkiej, wilgotnej, źle znosi również uszkodzenia korzeni, dlatego nie powinien być zbyt często przesadzany.

Zastosowanie:

Najlepiej rośnie wśród krzewów lub po drzewami liściastymi.

Kwitnienie:

Od stycznia do kwietnia.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Byliny
 • Wiosenne kwiaty cebulkowe w ogrodzie
  Wiosenne kwiaty cebulkowe w ogrodzie

  Kwiaty cebulowe są niezwykłe. Wśród nich wyróżniamy te kwitnące wiosną, oraz odmiany letnie. Najwcześniejsze odmiany kwitną nawet w lutym, a już wczesną wiosną, czyli w marcu i kwietniu, możemy cieszyć się bogactwem gatunków kwitnących roślin. Takie kwiaty ce

  Przeczytaj więcej...
 • Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja HIT
  Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

      Lilie to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych, jakie możemy podziwiać w naszych ogrodach. Ich niesamowita różnorodność barw, kształtu oraz budowy kwiatu i kwiatostanu, sprawiają, iż wyróżniamy ogromną ilość odmian tego okazu. Cieszą one się ogr

  Przeczytaj więcej...

15 komentarzy

 1. Dodał: krystyna, Tytuł: cierik biały

  Mój kwiatek przesadziłam od razu po zakupie mimo przymrozków do dużej donicy na tarasie za klimatyzował się doskonale ,kwitł do kwietnia. A teraz we wrześniu pojawiły się mszyce białe ,liście padły po oprysku został tylko jeden.Czy ma szanse na odbicie? Proszę o odpowiedz.

 2. Dodał: Janek, Tytuł: ciemiernik

  bardzo łatwy w uprawie przez podział,ciekawi mnie jak rozmnażać z nasion któee zebrałem

 3. Dodał: ewula, Tytuł: ciemiernik

  czy ciemiernik będzie kwitł w doniczce na balkonie,bardzo proszę o poradę

 4. Dodał: teresa, Tytuł: ciemierniki

  piekne kwiaty ktore zauroczyly mnie juz dawno ale w moim ogrodzie znalazly sie dopiero latem

 5. Dodał: jo, Tytuł: Ciemiernik

  A mój zakwitł już pod koniec listopada. Teraz jest jedną z nielicznych roślin kwitnących w ogrodzie.

 6. Dodał: jaga, Tytuł: ciemiernik

  Jest wiele gatunków ciemiernika. Róznią sie kolorem kwiatow i wielkoscia lisci- rowniez okresem kwitnienia Dla mnie najmniej ciekawe sa z zielonymi malymi kwiatami kwitnace latem

 7. Dodał: Iwona M., Tytuł: ciemiernik

  W opisie wyczytałam, że ciemiernik (helleborus niger)ciemnieje różowo w miarę starzenia się. Moj okaz (którego zdjęcie zamieszczam)ciemnieje ewidentnie na zielono i w takiej formie "zastyga" na parę tygodni. A może moje roślinka to jakaś inna odmiana ciemiernika? Ja jestem tylko działkowiczką amatorką. A może jakiś fachowiec byłby tak miły i pokusił się o rozpoznanie mojego "okazu"

 8. Dodał: Bogda amatorka wszystkich kwiatków, Tytuł: to bardzo proste!

  Po dwóch latach od posadzenia ciemiernika i nie przekopywania ziemi wokół dochowałam się kilkunastu sadzonek młodych samosiejek. Odporne na mróz zaprzeczają wszystkim teoriom o ich wraźliwości. Podstawowa zasada pozostawić kwiaty do przekwitnięcia, aź nasiona same się wysypią, wzejdą i dobrze ukorzenią. Przesadzać dopiero dwu letnie, dobrze rozwinięte roślinki. roślinki. Mogę spróbować wymianę z innymi amatorami. mam wiele ciekawych roślinek.

 9. Dodał: zuza, Tytuł: ciemiernik

  kwitnie już drugi rok a dostałam w 2007 roku jest śliczny!!!!!

 10. Dodał: Beta, Tytuł: Ciemiernik

  Dostałam ciemiernika w doniczce.Nie mogę wsadzić go do gleby bo za zimno.Wodę pije jak jakiś pijak.Czy mam szanse przetrzymać go w domu?Proszę, może ktoś coś mądrego doradzi.

 11. Dodał: mietek, Tytuł: CIEMIERNIK

  Ciemiernik należy sadzić płytko,korzenie "wciągają" roślinę w głąb gleby.Dobrze jest też zasilić go nawozem wieloskładnikowym na wiosnę i we wrześniu.Nie jest wrażliwy na przymrozki ale na zalegającą wilgoć. Należy oczyszczać go ze zgniłych liści i przekwitłych kwiatów.Raczej wycinać niż wyrywać.Nie lubi chemicznych środków ochrony roślin.Rozmnażanie z nasion bardzo trudne,lepiej przez podział rośliny ale najpóźniej do sierpnia.Wszystkie informacje na podstawie doświadczenia i "Działkowca" . Życzę powodzenia w uprawie tej orginalnej i raczej łatwej rośliny.

 12. Dodał: Lolita, Tytuł:

  Posadziłam w tamtym roku ciemiernika marzec-kwiecień a w tym roku nie wychodzi z ziemi. Dlaczego??????????

 13. Dodał: rosiczka, Tytuł:

  czy ciemiernik jest wrażliwy na przymrozki?

 14. Dodał: Marta, Tytuł: ciemiernik

  Mnie też zauroczyły te kwiaty.Szukam roślinek, ale kupiłam tylko mało efektowny okaz ciemiernika cuchnącego.Może powinnam szukać nasion?Proszę o rady doswiadczonych.

 15. Dodał: andi, Tytuł: ciemiernik

  nasiona ciemiernika często słabo wschodzą być może należy siać szybko po zbiorze nasion

Dodaj swój komentarz

Captcha