Rozchodnik okazały - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Rozchodnik okazały - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Rozchodniki to dość duża grupa roślin, w której poszczególne gatunki nie tylko nie musza osiągać podobnych rozmiarów, ale również sam wygląd bardzo często nie przemawia za ich pokrewieństwem. Pośród nich znajduje się właśnie rozchodnik okazały, który jak sama nazwa wskazuje, będzie wyróżniał się spośród innych swoją okazałością. Nie jest bardzo popularny w naszym kraju, chociaż coraz więcej osób już o nim słyszało. Między innymi właśnie dlatego warto też bliżej przyjrzeć się temu kwiatowi. Może właśnie ten okaz zdobędzie nasze serce na tyle, byśmy postanowili o jego zasadzeniu w naszym ogrodzie.

Charakterystyka rozchodnika okazałego

Rozchodnik okazały należy do bylin, czyli roślin wieloletnich, które raz wysiane na jednym stanowisku, mogą je zajmować przez bardzo długi okres. Przeważnie osiąga wysokość około 40 cm, jednak niektóre okazy przy sprzyjających warunkach uprawy dorastają nawet do pół metra. Przywędrował do nas aż z dalekich zakątków Azji - z Chin oraz Japonii. Na grubej i bardzo sztywnej, zielonej łodydze pojawiają się owalne i również grube liście, czasami pobłyskujące delikatnie błękitnym nalotem. Na samym szczycie mamy możliwość podziwiania w miesiącach od sierpnia do września parasolowatych kwiatostanów. Mogą one osiągać średnicę nawet 20 cm i składają się z niedużych, różowych lub karminowych kwiatów. Swoje walory dekoracyjne ukazuje szczególnie, gdy rośnie w zwartych kępach, a liczne kwiatostany przesłaniają praktycznie całą powierzchnię roślin.


Uprawa i pielęgnacja rozchodnika okazałego

Stanowisko i warunki uprawy

Rozchodniki są roślinami mało wymagającymi i nie powinny sprawić na zbyt dużo kłopotów. Przede wszystkim znajdujemy im miejsce, w którym będą miały dobry dostęp do promieni słonecznych, a ziemia charakteryzowała się będzie umiarkowaną wilgotnością. Gleba może być piaszczysto - gliniasta, przepuszczalna. Wysiewanie z nasion jest rzadko stosowane, a młode okazy uzyskuje się poprzez sadzonki lub podział kęp. Aby nie przesadzać z zagęszczeniem, powinniśmy zachować odstępy pomiędzy poszczególnymi okazami przynajmniej 30 - 40 cm.

Rozchodnik okazały

 

Rozchodnik okazały

Podlewanie

Jeżeli utrzymamy średnią wilgotność gleby, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z uprawą rozchodników okazałych. Czasami jednak, szczególnie latem, okresy bez deszczu i z wysokimi temperaturami mogą utrzymywać się trochę dłużej. W takich przypadkach nie powinniśmy pozostawiać naszych roślin bez nawadniania, a dostaw wody wymaga również i ten gatunek. Jeżeli widzimy, że dolne listki zaczynają usychać, jest to oznaką, iż rozchodnik zaczyna cierpieć z powodu suszy.

Rozchodnik okazały

 

Rozchodnik okazały

Nawożenie

Wszystkie wymagane składniki mineralne roślina potrafi sama pobrać z gleby. Jeżeli jednak nie zapewniliśmy jej optymalnych warunków uprawy, możemy na wiosnę zastosować jednorazowe dokarmianie. W takim przypadku używamy nawozów uniwersalnych, wieloskładnikowych, które zapewnią kompleksowe uzupełnienie ewentualnych niedoborów.

Cięcie oraz przerzedzanie

Zbyt gęsto posadzone rośliny mogą potrzebować co kilka lat rozsadzania, dzięki czemu poszczególne okazy nie będą musiały ze sobą walczyć o wodę oraz składniki pokarmowe z gleby. Przycinanie ogranicza się praktycznie tylko do usunięcia na wiosnę pędów, które nie przetrwały zimy oraz wycinania wyschniętych łodyg jesienią, a jeżeli o tym zapomnieliśmy to również wiosną.

Rozchodnik okazały

 

Rozchodnik okazały

Rozmnażanie

Czasami zdarza się, że chcemy uzyskać nowe sadzonki rozchodników, aby umieścić je w innej części ogrodu lub podzielić się tymi roślinami ze znajomymi. W takich przypadkach nie jesteśmy zmuszeni odwiedzać sklepów ogrodniczych, a młode roślinki bez problemu uzyskamy sami. W tym celu na wiosnę wykopujemy całe kępy i dzielimy je na mniejsze części lub ukorzeniamy pędy, które wycinamy z rośliny matecznej. Możemy zastosować ukorzeniacz, ale nie jest to konieczne, gdyż gatunek ten wypuści korzenie nawet po samym umieszczeniu w gruncie.

Rozchodnik okazały

 

Rozchodnik okazały

Zastosowanie rozchodników okazałych

Ta bylina ozdobna może być uprawiana w wielu miejscach, ale wybierana jest szczególnie na stanowiska o trudnych warunkach, gdzie bardziej wrażliwe gatunki nie mają szans na przetrwanie. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych oraz na skalniaki. Jako roślina dość wysoka, może zajmować centralne części luźno ulokowanych rabat kwiatowych, albo tylne w przypadku tych zlokalizowanych przy budynkach lub innych obiektach. Rozchodnik okazały może być uprawiany również w pojemnikach. Ścięte kwiaty stanowią ciekawą dekorację w wazonach, albo dodatek do bukietów. Po wysuszeniu są idealnym składnikiem suchych kompozycji kwiatowych.

Rozchodnik okazały

 

Rozchodnik okazały

Ciekawsze odmiany

Rozchodnik okazały przez lata jego uprawy wytworzył wiele odmian. Warto zapoznać się z ciekawszymi z nich, aby wiosną, kiedy najczęściej zaopatrujemy się w jego sadzonki, mieć pojęcie jak będzie wyglądała roślina dorosła w czasie kwitnienia.

Bertram Anderson - niższa od tradycyjnych odmian, gdyż rzadko kiedy dorasta do 30 cm wysokości. Charakteryzują ją dość ciemne, czerwone, a nawet wiśniowe kwiaty.

Brilliant - osiąga bez problemu 40 cm wysokości, a na jej szczycie możemy podziwiać różowe kwiatostany.

Carmen - odmiana, które charakteryzuje się jednymi z ciemniejszych kwiatów, jeżeli chodzi o ten gatunek. Pojawiają się one późnym latem i mają karminową barwę.


Frosty Morn - również może przekraczać 40 cm wysokości, jednak charakteryzują ją jaśniejsze liście oraz różowe kwiaty, często przechodzące w odcienie bieli.

Matrona - jej zielono - szare liście bardzo ładnie kontrastują z delikatnie czerwonkawą łodygą i różowymi kwiatami.

Neon - jest wysoką odmianą rozchodnika okazałego, które na szczycie pędów ukazuje swoje różowe kwiaty.

Raspberry Truffle - odmiana niższa, osiągająca około 25 cm wysokości. Kwiatostany przybierają intensywnie różowy kolor, natomiast liście czerwono - brązowawą barwę.

Stardust - odmiana ta jest o tyle ciekawa, gdyż przełamuje schemat różowych kwiatów rozchodnika okazałego i wytwarza białe kwiatostany.

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: