Różowe kwiaty

Różowe kwiaty

1 komentarzy

Nic tak nie cieszy jak ogrody, w których dominują barwne i zmienne kompozycje. Zależnie od upodobań ogrody mogą zachwycać potokiem barw, a także być ukierunkowane na dominację konkretnego koloru. W ogrodach romantycznych, nostalgicznych, pełnych harmonii, nie brakuje roślin kwitnących na różowo. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ barwa różowa, utożsamiana jest z osobami kochającymi, wrażliwymi, skłonnymi do wzruszeń. Ogrody w tonacji różu preferują przede wszystkim kobiety, to miejsca pełne piękna, emocji, otwarte dla wrażliwych oraz uczuciowych.

Jeżeli marzy nam się zakątek przepełniony różem bądź też poszukujemy różowego akcentu do kompozycji, nie powinniśmy mieć problemu z doborem roślin, ponieważ różowych kwiatów nie brakuje i występują one w olbrzymiej ilości odcieni od pastelowych po bardzo wyraziste, bliższe barwie czerwonej.

Rośliny jednoroczne i dwuletnie - wybrane gatunki i odmiany kwitnące na różowo
   
Rośliny jednoroczne

Żeniszek meksykański – sięgająca nawet 40 cm roślina jednoroczna,  zachwyca ciekawymi, rurkowatymi kwiatami. Doskonała do ogrodu, na balkon i taras. Odmiany żeniszka meksykańskiego kwitnące na różowo, to m.in. ‘Bengali’, ‘Pinkie’, ‘Shell Pink’, ‘Pink Ball’.

Lwia paszcza- trochę zapomniana roślina jednoroczna, bardzo popularna w ogrodach wiejskich. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Występuje także w formie zwisającej. Jej kwiaty są niezwykle dekoracyjne, w zmiennej barwie, także w odcieniach różu np. odmiana ‘Bronze Dragon’, ‘King Coral’  i wiele innych.

Maciejka – jedna z bardziej pożądanych gatunków roślin, zwłaszcza do ogrodów, w których dużą uwagę zwraca się na oddziaływanie roślin na zmysły. Charakteryzuje się ona bardzo intensywnym i przyjemnym zapachem. Kwitnie latem, osiąga do około 30 cm wysokości  i kwitnie na różowawo.

Cynie – bardzo zmienne, wśród których dominuje cynia wytworna oraz liczne mieszańce. Kwitnie od lipca do października. Wiele jej odmian kwitnie na różowo m.in. ‘Dreamland Rose’, ‘Illumination’.

 

Lepnica jedwabista – delikatna roślina o różowych kwiatach, zebranych w grona. Bardzo wdzięczna i doskonała do ogrodów naturalistycznych z charakterystycznym nieładem, typowym dla dzikich polan, poboczy itp.

Kosmos podwójnie pierzasty- zwany także onętkiem, to jedna z wielu bardzo popularnych roślin, które zachwycają delikatnością, a także dekoracyjnością. Osiąga powyżej metra wysokości, kwitnie także na różowo od lipca do października.

Werbena ogrodowa- liczne mieszańce, wielobarwne, doskonałe na rabaty, do pojemników na balkon i taras. Wśród licznych odmian, dostępne także odmiany kwitnące na różowo przez całe lato do jesieni.

Kleome ciernista – wysoka o niezwykle oryginalnych kwiatach, zebranych w grona. Warta polecenia z względu na piękne kwiaty oraz zapach.

Różowe kwiaty - goździki

 

Różowe kwiaty - goździki

Ostróżeczka ogrodowa- roślina jednoroczna kwitnąca w okresie letnim. Kwiaty zebrane w grona w barwie zmiennej, ale dostępne są także odmiany o kwiatach różowych. Kwiaty ciekawie prezentują się w połączeniu z pierzastymi liśćmi. Roślina sięga ponad 100 cm wysokości.

Klarkia wytworna – zwana dzierotką, doskonale nadaje się na kwiat cięty, osiąga nawet powyżej 50 cm wysokości. Kwiaty w wielu barwach, również różowej. Możemy uprawiać ją na rabacie na stanowisku słonecznym. Kwitnie od czerwca do sierpnia (września).

Suchołuska różowa- osiąga nawet do ponad 50 cm wysokości, charakteryzuje się dużymi koszyczkami kwiatowymi. Mało wymagająca, doskonała na suche bukiety, pięknie prezentuje się na rabatach. Kwitnie od czerwca do września.

Ślazówka letnia – jedna z piękniejszych roślin jednorocznych o dużych płytko lejkowatych kwiatach. Kojarzy się z ogrodami wiejskimi, świetnie wpisuje się w taką stylistykę. Występuje w barwie białej i różowej.

Różowe kwiaty - tulipany

 

Różowe kwiaty - tulipany

Rośliny dwuletnie

 

Z roślin dwuletnich na uwagę zasługuje stokrotka trwała, która mimo swojej pospolitości, wciąż jest sadzona na ogrodowych rabatach. Kwitnie na biało, czerwono, a także różowo. Osiąga maksymalnie do 20 cm wysokości, doskonała na rabaty, obwódki oraz balkon. Kwitnie przez całą wiosnę.

Wyższym akcentem letniej rabaty z pewnością będzie dzwonek ogrodowy, którego wysokość może sięgać jednego metra. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Jego zmienne, dzwonkowate kwiaty zebrane są w grona. Dzwonek ogrodowy sprawdzi się jako roślina rabatowa, a także jako kwiat cięty.

Bez wątpienia w ogrodzie nie powinno zabraknąć także goździka brodatego. Osiągający nawet do ponad pół metra wysokości, kwitnie od późnej wiosny do późnego lata. Jego dekoracyjne kwiaty dostępne są także w barwie różowej. 

Kojarząca się z niebieską barwą, niezapominajka leśna, także jest dostępna w barwie różowej. Tak delikatna roślina, doskonale nadaje się na rabaty, skalniaki, obwódki, a także na balkon i taras. Osiąga do około 30- 40 cm wysokości.

Do najwyższych roślin uprawianych na rabatach należy malwa ogrodowa zwana różową. Może sięgać nawet 250 cm wysokości. Posiada piękne kwiaty, osadzone na szczycie pędu kwiatostanowego, tworzące kłosokształtne kwiatostany. W sprzedaży dostępne są liczne odmiany malwy różowej, także o kwiatach pełnych.

Poszukując różowych kwiatów nie zapominajmy także o naparstnicy purpurowej, dostępnej w barwie białej, różowej, a także purpurowej i fioletowej. Jej wysokość może przekraczać metr wysokości. Długość strzelistych kwiatostanów może sięgać kilkudziesięciu centymetrów.

Różowe kwiaty - stokrotki

 

Różowe kwiaty - stokrotki

Byliny kwitnące na różowo

Wśród roślin kwitnących na różowo nie brakuje także bylin, łącznie z gatunkami cebulowymi.

Do bylin kwitnących na różowo w okresie wiosennym należą (gatunki o i odmiany): zawilec wieńcowy ‘Admiral’, śnieżnik Forbesa ‘Pink Giant, cyklamen dyskowaty, psiząb liliowy, hiacynt wschodni ‘Pink Pearl’, aster alpejski ‘Happy End’, miodunka, tulipany ‘Pink Diamond’, ‘China Pink’, ‘Angelique’, dąbrówka ‘Pink Elf’, naradka odroślowa, zawilec gajowy ‘Rosea’, zawciąg nadmorski,  orliki, piwonie, floks szydlasty, zawciąg, sasanki,

Do kwiatów kwitnących na różowo w okresie letnim zaliczymy liczne rozchodniki, jeżówkę purpurową, zawilce japońskie, dalie ogrodowe np. ‘Pink Giraffe’, zimowity, czosnek Ostrowskiego, mieczyki, lilie ogrodowe, tawułki, ostróżki ogrodowe, liczne goździki, floks wiechowaty, pysznogłówka.

Jesienią dominują chryzantemy, astry, rozchodniki okazałe, trawy, dalie, zimowity.

Krzewuszki, migdałek trójklapowy, hortensja ogrodowa …

 

Różowe kwiaty

 

Różowe kwiaty

Z krzewów kwitnących na różowo należy:

Żylistek wytworny ‘Rosealind’ – krzew, którego wysokość sięga około 1,5 m, kwitnie w okresie letnim.

Suchodrzew tatarski ‘Arnold Red’- krzew o niewielkich wymaganiach, osiąga do około 3 m wysokości, dekoracyjny ze względu na kwiaty i owoce.

Migdałek trójklapowy- jeden z najpiękniejszych akcentów wczesnej wiosny. Różowe, pełne, różyczkowe kwiaty, są największą dekoracją krzewu.

Magnolie- drzewa, krzewy, których wiele odmian kwitnie na różowo w okresie wiosennym.

Lilaki- krzewy, niewielkie drzewa, których liczne odmiany kwitną także na różowo.

Krzewuszka – jeden z najmniej wymagających, a przy tym najobficiej kwitnących krzewów. Występuje w wielu barwach, także w różowej.

Wawrzynek wilczełyko- niewielki krzew liściasty, osiągający do około metra wysokości. Kwitnie już w marcu.

Tawuła japońska ‘Little Princess’, ‘Goldmound’, ‘Goldflame’, ‘Crispa’- niewielkie krzewy osiągające do około 50 cm wysokości.

Tamaryszek francuski- występuje w formie krzewu bądź niewielkiego drzewa. Podczas kwitnienia obsypany jest tysiącem drobnych kwiatów.

Śliwa dziecięca – w okresie wiosennym, zakwita śliwa dziecięca, a więc krzew, dochodzący do 2 m wysokości. Kwiaty lekko białe,  różowawe.

Tamaryszek drobnokwiatowy- osiąga do około 3 m wysokości, a kwitnie w okresie wiosennym.

Śnieguliczka ‘Mother of Pearl’- Krzew osiągający do około 1,5 m wysokości, kwitnie na różowo, a po kwitnieniu ukazują się liczne, dekoracyjne owoce, lekko różowe.

Kolkwicja chińska – krzew kwitnący późną wiosną o delikatnie różowych, dzwonkowatych kwiatach.

Ketmia syryjska – krzew osiągający zazwyczaj do około 2 m wysokości o kwiatach kształtem podobnych do kwiatów malwy. Kwitnie od sierpnia do września.

Hortensja ogrodowa – występująca w wielu odmianach, kwitnie na biało, czerwono, niebiesko, różowo . Kwiaty tworzą kuliste kwiatostany, ukazujące się latem . Osiąga około 1,0-1,5 m wysokości.

Budleja Davida – krzew o szybkim wzroście, który kwitnie latem. Kwiaty zebrane w wydłużone kwiatostany w barwie białej, czerwonej, różowej i fioletowej. Przykładem odmiany o kwiatach różowych jest odmiana ‘Pink Delight’.

Różaneczniki i azalie – Rhododendrony – zimozielone krzewy oraz krzewy o sezonowym ulistnieniu. Obficie kwitną i nie brakuje odmian kwitnących na różowo.

Różowe kwiaty

 

Różowe kwiaty - malwy

Drzewa kwitnące na różowo

Z drzew kwitnących na różowo należy zwrócić uwagę na judaszowca kanadyjskiego, bardzo charakterystycznego ze względu na kwiaty ukazujące się na gałęziach, pniu. Kwitnie wczesną wiosną.

Czeremcha pospolita w odmianie ‘Colorata’ , charakteryzuje się różowymi kwiatami, zebranymi w grona. Przybiera formę niewielkiego drzewka bądź wysokiego krzewu.

Na różowo kwitnie także wiele drzew jabłoni ozdobnych np. odmiana ‘Ola’, osiągająca do około 5 m wysokości. Po przekwitnięciu ukazują się czerwone, bardzo dekoracyjne owoce.

Delikatnymi kwiatami zachwyci wiśnia piłkowana w odmianie ‘Amanogawa’ . Osiąga do kilku metrów wysokości, a kwitnie późną wiosną. Z wiśni ozdobnych warto także wspomnieć o odmianie ‘Kanzan’ w maju pokryta różowymi kwiatami.

Niezwykle pięknie prezentuje się głóg dwuszyjkowy w odmianie ‘Paul’s Scarlet’ . Różowe, różyczkowe kwiaty są niezwykle malownicze.

W różanym królestwie

Poszukując roślin kwitnących na różowo nie zapominajmy o różach. Te królewskie krzewy, występują w dużym zróżnicowaniu, także pod względem barwy  oraz obfitują w odmiany charakteryzujące się różowymi kwiatami.

Różowe kwiaty -  kosmosy

 

Różowe kwiaty -  kosmosy

Wybrane odmiany kwitnące na różowo

Conrad Ferdinand Meyer’- odmiana krzewiasta, której wysokość przekracza dwa metry.
Constance Spry’- odmiana krzewiasta o pełnych kwiatach,  przekraczająca dwa metry wysokości.
Wife of Bath’- róża angielska , osiąga niewiele ponad metr wysokości.
Fritz Nobis’- odmiana krzewiasta.
Laguna’- odmiana pnąca, której wysokość sięga powyżej dwóch metrów.
Minnehaha’- róża pnąca, o drobnych kwiatach, której wysokość przekracza trzy metry.
Tommelise’- róża okrywowa o pojedynczych kwiatach.
Gaertnerfreude’ – róża drobnokrzaczasta, o pełnych kwiatach zebranych w liczne grona.
Magenta’ – róża wielokwiatowa.
Mary Rose’- odmiana zaliczana do róż angielskich.
Tour de malakoff’ – osiąga prawie dwa metry wysokości i jest przykładem róży historycznej, a konkretnie róży stulistnej.
Wisley’- róża angielska.
The Fairy’- róża okrywowa, której wysokość do dochodzi do około 60 cm.
Carina’ – róża wielkokwiatowa.
Abraham Darby- róża angielska, osiągająca do około 1,5 m wysokości, kwitnie od czerwca do października.
Ballerina’ – róża parkowa.
Therese Bugnet ‘ – róża parkowa, osiągająca do około 2 m wysokości.
Elmshorn’-  róża parkowa.
Sweet Pretty’-  róża okrywowa, sięgająca  powyżej 60 cm wysokości.
Maiden’s Blush’ – róża biała o pastelowo różowych kwiatach. Osiąga niewiele ponad metr wysokości.
Cottage Rose’- piękna odmiana o pełnych i różowych kwiatach.
Othello’- róża angielska.
Super Dorothy’- forma pnąca róży, sięgająca 4 m wysokości o małych, ale licznych oraz pełnych kwiatach.
Aloha’- odmiana pnąca, sięgająca 3 m wysokości.
Eglantyne’- róża angielska.
Felicia’- Odmiana krzewiasta o półpełnych kwiatach, kwiaty delikatnie różowe, wysokość rośliny osiąga około 1,5 m.
Rosa rubiginosa – róża rdzawa, której wysokość przekracza 2 m wysokości, kwiaty pojedyncze, delikatnie różowe.
Astrid Lindgern’- odmiana wielokwiatowa.
Augusta Luise’- odmiana wielkokwiatowa o dużych i pełnych kwiatach.

W domowym zaciszu

Wśród roślin domowych kwitnących na różowo  na uwagę zasługuje m.in. zaślaz, echmea wstęgowata, begonia bulwiasta, cyklamen perski, gerbera, kalanchoe Blossfelda, jakobinia różowawa, miltonia, szczawik Deppego, pelargonia wielkokwiatowa,  piątak lancetowaty, starzec cyneraria, falenopsis, azalia indyjska, róża chińska ‘Minima’, fiołek afrykański, szlumbergera, skrętnik, oplątwa niebieskawa.

Nie tylko pelargonie

 

Z pewnością pelargonie należą do podstawowych roślin balkonowych. Występują one w licznych, barwnych odmianach. Wiele z nich zachwyca różowymi kwiatami. Przykładowe odmiany kwitnące na różowe to m.in. ‘Americana Pink’ odmiana pelargonii rabatowej o różowych, półpełnych kwiatach, ‘Celina’ – odmiana pelargonii rabatowej o jasnoróżowych kwiatach, ‘Savannah Pink’- odmiana o różowych kwiatach z oczkiem, ‘Survivor Baby Face- odmiana pelargonii rabatowej różowej z jaśniejszym środkiem. Na różowo kwitnie także wiele mieszańców pelargonii jak np. ‘Salsarita Lilac Splash’, ‘Salsarita Pink’. Z pelargonii bluszczolistnych na różowo kwitnie m.in. ‘Great Balls of Fire Pink’, ‘Lollipop Candy’, ‘Balcon Pink’ oraz ‘Zeebra Lee’.

Na balkonie nie powinno zabraknąć także surfinii np. odmiany ‘Pink Vein’ o różowawych kwiatach z ciemniejszym środkiem oraz odmiany ‘Hot Pink’.

Werbena to także, bardzo dobra propozycja na balkon i taras. Z odmian kwitnących na różowo warto wymienić odmiany ‘Estrella Pink Star’, ‘Empress Flair Pink Charme’, ‘Empress Hot Pink Charme’, ‘Strawberry Charme’, charakteryzujące się kwiatami z jasnym środkiem.

Kojarzona przede wszystkim z białymi kwiatami bakopa, także występuje w odmianach kwitnących na różowo np. ‘Scopia Double Pink Pearl’ (kwiaty podwójne), ‘Scopia Classic Pink’, ‘Scopia Great Pink Beauty’ (odmiana o kwiatach ciemnoróżowych), ‘Scopia Gulliver Pink Heart’ (jasnoróżowa z ciemnym oczkiem).

Z pozostałych roślin balkonowych kwitnących na różowo warto wymienić stokrotkę afrykańską ‘Summertime Pink Charme’ – jasnoróżowa, ‘Swing Lavender’, ‘Summertime Hot Pink’ – ciemnoróżowa; gipsówka błyszcząca odmiana kaskadowa ‘Festival Pink’; jasnota ‘Marsh Mallow’; lobelia przylądkowa ‘Riviera Rose’; złocień ‘Angelic Dark Pink’, ‘Dark Rose, scewola ‘Pink’; fuksja ‘Paloma’; niecierpek Walleriana ‘Apple blossom’ ; begonia stale kwitnąca ‘Super Olympia Pink’, ‘Premium Pink’, ‘Coctail Tequila’, ‘Havana Pink’; begonia bulwiasta ‘Nonstop Pink Imp.; celozja ‘Kimono Pink’.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: Maryla, Tytuł: malwy rozowe.pelne

    piekne zdjecia. Brak wypelnionej malwy rozowej, Jest kwiatem kilkuletnim. Nie wiem jednak- jak dlugo kwitnie. Kiedy nalezy zebrac jej nasiona.

Dodaj swój komentarz