Różowe kwiaty

Różowe kwiaty

1 komentarzy

Nic tak nie cieszy jak ogrody, w których dominują barwne i zmienne kompozycje. Zależnie od upodobań ogrody mogą zachwycać potokiem barw, a także być ukierunkowane na dominację konkretnego koloru. W ogrodach romantycznych, nostalgicznych, pełnych harmonii, nie brakuje roślin kwitnących na różowo. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ barwa różowa, utożsamiana jest z osobami kochającymi, wrażliwymi, skłonnymi do wzruszeń. Ogrody w tonacji różu preferują przede wszystkim kobiety, to miejsca pełne piękna, emocji, otwarte dla wrażliwych oraz uczuciowych.

Jeżeli marzy nam się zakątek przepełniony różem bądź też poszukujemy różowego akcentu do kompozycji, nie powinniśmy mieć problemu z doborem roślin, ponieważ różowych kwiatów nie brakuje i występują one w olbrzymiej ilości odcieni od pastelowych po bardzo wyraziste, bliższe barwie czerwonej.

Rośliny jednoroczne i dwuletnie - wybrane gatunki i odmiany kwitnące na różowo
   
Rośliny jednoroczne

Żeniszek meksykański – sięgająca nawet 40 cm roślina jednoroczna,  zachwyca ciekawymi, rurkowatymi kwiatami. Doskonała do ogrodu, na balkon i taras. Odmiany żeniszka meksykańskiego kwitnące na różowo, to m.in. ‘Bengali’, ‘Pinkie’, ‘Shell Pink’, ‘Pink Ball’.

Lwia paszcza- trochę zapomniana roślina jednoroczna, bardzo popularna w ogrodach wiejskich. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Występuje także w formie zwisającej. Jej kwiaty są niezwykle dekoracyjne, w zmiennej barwie, także w odcieniach różu np. odmiana ‘Bronze Dragon’, ‘King Coral’  i wiele innych.

Maciejka – jedna z bardziej pożądanych gatunków roślin, zwłaszcza do ogrodów, w których dużą uwagę zwraca się na oddziaływanie roślin na zmysły. Charakteryzuje się ona bardzo intensywnym i przyjemnym zapachem. Kwitnie latem, osiąga do około 30 cm wysokości  i kwitnie na różowawo.

Cynie – bardzo zmienne, wśród których dominuje cynia wytworna oraz liczne mieszańce. Kwitnie od lipca do października. Wiele jej odmian kwitnie na różowo m.in. ‘Dreamland Rose’, ‘Illumination’.

 

Lepnica jedwabista – delikatna roślina o różowych kwiatach, zebranych w grona. Bardzo wdzięczna i doskonała do ogrodów naturalistycznych z charakterystycznym nieładem, typowym dla dzikich polan, poboczy itp.

Kosmos podwójnie pierzasty- zwany także onętkiem, to jedna z wielu bardzo popularnych roślin, które zachwycają delikatnością, a także dekoracyjnością. Osiąga powyżej metra wysokości, kwitnie także na różowo od lipca do października.

Werbena ogrodowa- liczne mieszańce, wielobarwne, doskonałe na rabaty, do pojemników na balkon i taras. Wśród licznych odmian, dostępne także odmiany kwitnące na różowo przez całe lato do jesieni.

Kleome ciernista – wysoka o niezwykle oryginalnych kwiatach, zebranych w grona. Warta polecenia z względu na piękne kwiaty oraz zapach.

Różowe kwiaty - goździki

 

Różowe kwiaty - goździki

Ostróżeczka ogrodowa- roślina jednoroczna kwitnąca w okresie letnim. Kwiaty zebrane w grona w barwie zmiennej, ale dostępne są także odmiany o kwiatach różowych. Kwiaty ciekawie prezentują się w połączeniu z pierzastymi liśćmi. Roślina sięga ponad 100 cm wysokości.

Klarkia wytworna – zwana dzierotką, doskonale nadaje się na kwiat cięty, osiąga nawet powyżej 50 cm wysokości. Kwiaty w wielu barwach, również różowej. Możemy uprawiać ją na rabacie na stanowisku słonecznym. Kwitnie od czerwca do sierpnia (września).

Suchołuska różowa- osiąga nawet do ponad 50 cm wysokości, charakteryzuje się dużymi koszyczkami kwiatowymi. Mało wymagająca, doskonała na suche bukiety, pięknie prezentuje się na rabatach. Kwitnie od czerwca do września.

Ślazówka letnia – jedna z piękniejszych roślin jednorocznych o dużych płytko lejkowatych kwiatach. Kojarzy się z ogrodami wiejskimi, świetnie wpisuje się w taką stylistykę. Występuje w barwie białej i różowej.

Różowe kwiaty - tulipany

 

Różowe kwiaty - tulipany

Rośliny dwuletnie

 

Z roślin dwuletnich na uwagę zasługuje stokrotka trwała, która mimo swojej pospolitości, wciąż jest sadzona na ogrodowych rabatach. Kwitnie na biało, czerwono, a także różowo. Osiąga maksymalnie do 20 cm wysokości, doskonała na rabaty, obwódki oraz balkon. Kwitnie przez całą wiosnę.

Wyższym akcentem letniej rabaty z pewnością będzie dzwonek ogrodowy, którego wysokość może sięgać jednego metra. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Jego zmienne, dzwonkowate kwiaty zebrane są w grona. Dzwonek ogrodowy sprawdzi się jako roślina rabatowa, a także jako kwiat cięty.

Bez wątpienia w ogrodzie nie powinno zabraknąć także goździka brodatego. Osiągający nawet do ponad pół metra wysokości, kwitnie od późnej wiosny do późnego lata. Jego dekoracyjne kwiaty dostępne są także w barwie różowej. 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Maryla, Tytuł: malwy rozowe.pelne

    piekne zdjecia. Brak wypelnionej malwy rozowej, Jest kwiatem kilkuletnim. Nie wiem jednak- jak dlugo kwitnie. Kiedy nalezy zebrac jej nasiona.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie