Kwiaty cięte

Kwiaty cięte

Skomentuj artykuł

Bukiet pięknych kwiatów z pewnością może być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Aby jednak tak się stało, należy wybrać do jego wykonania odpowiednie gatunki kwiatów, gdyż nie wszystkie poradzą sobie w wazonie równie dobrze jak na rabacie. Niektóre po ścięciu bardzo szybko więdną (np. niezapominajki, maki), inne zakwitają tylko na jeden dzień (np. liliowce), a jeszcze inne rozwijają kwiaty wyłącznie w dni pełne słońca (np. gazanie). Wszystko to sprawia, że po ścięciu szybko tracą swoją urodę i przestają być atrakcyjne.

Jest jednak całkiem spora grupa roślin, których kwiaty są idealnym materiałem na rozmaite bukiety, gdyż doskonale nadają się do cięcia i w wodzie długo zachowują świeżość oraz ładny wygląd. Dlatego aby móc cieszyć się ich urodą nie tylko w ogrodzie, ale również w mieszkaniu, warto poznać najpopularniejsze gatunki nadające się na kwiat cięty.

1. Róże – znajdują się w ścisłej czołówce kwiatów ciętych, choć nie wszystkie nadają się do wazonu. Gatunki pnące, okrywowe bądź parkowe, nie tylko posiadają wiotkie i dość krótkie łodyżki, ale po ścięciu dość szybko więdną. Dlatego do wazonu należy wybierać przede wszystkim róże wielkokwiatowe, których łodygi są sztywne, a kwiaty duże i dość trwałe.


2. Lilie – to wytworne i piękne kwiaty, których dodatkową zaletą może być wspaniały zapach (niektóre odmiany pachną bardzo intensywnie, inne prawie wcale). Należy je ścinać, kiedy dolny pąk na pędzie jest już wybarwiony. Lilie posiadają duże pylniki z mnóstwem pyłku, przez co nazywa się je czasem „smolinosami”. Ich usunięcie może opóźnić więdnięcie kwiatów nawet o kilka dni. Należy też pamiętać, że lilie są wrażliwe na etylen, dlatego trzeba ustawiać je z dala od dojrzałych owoców.

Kwiaty cięte - słoneczniki

Kwiaty cięte - słoneczniki

3. Złocienie – to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych (w wazonie utrzymują świeżość nawet przez miesiąc). Różnorodność odmianowa zapewnia duży wybór i daje spore możliwości wykorzystania ich w dekoracjach roślinnych.

4. Cynie – to piękne i trwałe kwiaty cięte (w wazonie ok. 2 tyg.), ale aby długo stały w wazonie, należy je ścinać w pełni rozwinięte, a przed umieszczeniem w wodzie, z dolnej części pędu usunąć wszystkie liście.

5. Mieczyki – te kwiaty bardzo dobrze radzą sobie w wazonie, o ile są umieszczone w wodzie dość głęboko (powinna sięgać niemal do pierwszych kwiatów). Podobnie jak w przypadku lilii, należy je ścinać, kiedy dolny pąk jest już wybarwiony.

Kwiaty cięte

Kwiaty cięte

6. Lewkonia letnia – kiedyś bardzo popularny kwiat cięty, obecnie nieco zapomniany. Warto jednak posiadać go w ogrodzie, gdyż doskonale nadaje się do wazonu i posiada duże walory dekoracyjne. Należy tylko pamiętać, że pędów się nie ścina, a wyrywa razem z korzeniem, co znacznie przedłuża trwałość kwiatów.

7. Astry – trwałe i bardzo dekoracyjne kwiaty, doskonale nadające się do cięcia. Różnorodność odmianowa, zapewnia ogromny wybór roślin w różnych barwach. Ich pąki trudno rozwijają się w wazonie, dlatego kwiaty trzeba ścinać w pełnym rozkwicie i podobnie jak w przypadku cynii, usunąć z pędów dolne liście.

8. Słoneczniki – te duże, typowo letnie kwiaty, dobrze nadają się do cięcia, choć w wazonie nie postoją długo. Aby przedłużyć ich trwałość, należy usunąć z pędów jak najwięcej liści.

Kwiaty cięte - róże

Kwiaty cięte - lilie

9. Rudbekie – to piękne i trwałe kwiaty, znakomicie nadające się do cięcia.

10. Dalie – ich dekoracyjne, często pomponowe kwiaty, wspaniale wyglądają w wazonie, ale muszą zostać ścięte w pełni rozkwitu (pąki w wodzie raczej się nie rozwiną). Warto też usunąć im wszystkie liście z części pędu, która będzie zanurzona w wodzie.

11. Lwia paszcza – bardzo dekoracyjna roślina, której kwiaty długo utrzymują świeżość w wazonie.

12. Goździk brodaty – jest trwałym kwiatem, znakomicie nadającym się do wazonu.

Kwiaty cięte - róże

Kwiaty cięte - róże

Wiosenne bukiety

Wymienione rośliny to przede wszystkim kwiaty lata i jesieni, jednak wiosną również można cieszyć się kolorowymi bukietami z kwiatów ciętych. W tym okresie do wazonu najlepiej nadają się:

1. Tulipany – ich trwałość nie jest wprawdzie imponująca, ale są za to kwiatami niezwykle pięknymi, a różnorodność barw pozwala tworzyć z nich wspaniałe, jednogatunkowe bukiety. Te kwiaty lepiej ścinać w fazie wybarwionego pąka niż w pełni rozkwitu, gdyż dłużej zachowają świeżość.

2. Konwalie – ich wspaniały zapach i niezaprzeczalny urok sprawiają, że w maju bardzo chętnie ozdabiamy nimi nasze mieszkania. Doskonale nadają się do wazonu i mogą być ścięte, kiedy na pędzie rozwinie się zaledwie kilka kwiatów.

3. Narcyze – nie są bardzo trwałe, ale z pewnością mogą przetrwać w wazonie kilka dni, stanowiąc uroczą dekorację. Ze względu na specyficzne substancje zawarte w ich soku, nie powinny być umieszczane z innymi kwiatami.

4. Lilaki – w wazonie wyglądają pięknie i mają wspaniały zapach, ale te najbardziej dekoracyjne, o dubeltowych kwiatach, po ścięciu więdną znacznie szybciej, niż odmiany o kwiatach drobnych i pojedynczych.

Kwiaty cięte - tulipany

Kwiaty cięte - tulipany

Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych

Aby dłużej cieszyć się urodą kwiatów ciętych, należy mieć na uwadze kilka zasad skutecznego przedłużania ich trwałości:

• Kwiaty należy ścinać ostrym narzędziem (nożem, sekatorem), unikając ran szarpanych, gdyż mocno uszkodzona łodyga po umieszczeniu w wodzie, szybko zacznie gnić. Z tego samego powodu nie należy miażdżyć końcówek pędów kwiatostanowych.

• Przed umieszczeniem kwiatów w wazonie, warto z ich pędów usunąć wszystkie liście, które mogłyby znaleźć się w wodzie. Bez dostępu tlenu szybko ulegają gniciu, powodując rozwój bakterii i skażenie wody.

• Wodę w wazonie należy zmieniać dość często (co 1-2 dni), płucząc jednocześnie pędy kwiatów pod bieżącą wodą.

• Przedłużeniu trwałości kwiatów ciętych sprzyja dodanie do wody specjalnych odżywek (np. Chrysal). Można również skorzystać ze sposobów domowych, rozpuszczając w wodzie tabletkę aspiryny lub nadmanganianu potasu (zapobiega rozwojowi bakterii) oraz cukier (jako pożywka dla kwiatów). Przykładowa proporcja takiej mieszanki to: 1 l. wody + 1-2 łyżeczki cukru + 1 tabletka polopiryny s lub odrobina nadmanganianu potasu.

• Nie ustawiajmy wazonów z kwiatami w pobliżu źródeł etylenu (np. dojrzałych owoców), gdyż gaz ten znacznie przyspiesza starzenie się kwiatów (np. lilii, róż, goździków).

• Kwiaty należy ścinać rano lub wieczorem, gdyż cięte w południe szybciej więdną.

Kwiaty cięte - lilie

Kwiaty cięte - lilie

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
Wiedza własna, uzupełniona o dwie publikacje:
1.    „Popularne kwiaty ogrodowe” W. Szydło, M. Szymczykiewicz, W-wa 1996r.
2.    „Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych” J. Nowak, R.M. Rudnicki, W-wa 1988r.

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz