Kwiaty cięte

Kwiaty cięte

1 komentarzy

Bukiet pięknych kwiatów z pewnością może być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Aby jednak tak się stało, należy wybrać do jego wykonania odpowiednie gatunki kwiatów, gdyż nie wszystkie poradzą sobie w wazonie równie dobrze jak na rabacie. Niektóre po ścięciu bardzo szybko więdną (np. niezapominajki, maki), inne zakwitają tylko na jeden dzień (np. liliowce), a jeszcze inne rozwijają kwiaty wyłącznie w dni pełne słońca (np. gazanie). Wszystko to sprawia, że po ścięciu szybko tracą swoją urodę i przestają być atrakcyjne.

Jest jednak całkiem spora grupa roślin, których kwiaty są idealnym materiałem na rozmaite bukiety, gdyż doskonale nadają się do cięcia i w wodzie długo zachowują świeżość oraz ładny wygląd. Dlatego aby móc cieszyć się ich urodą nie tylko w ogrodzie, ale również w mieszkaniu, warto poznać najpopularniejsze gatunki nadające się na kwiat cięty.

1. Róże – znajdują się w ścisłej czołówce kwiatów ciętych, choć nie wszystkie nadają się do wazonu. Gatunki pnące, okrywowe bądź parkowe, nie tylko posiadają wiotkie i dość krótkie łodyżki, ale po ścięciu dość szybko więdną. Dlatego do wazonu należy wybierać przede wszystkim róże wielkokwiatowe, których łodygi są sztywne, a kwiaty duże i dość trwałe.


2. Lilie – to wytworne i piękne kwiaty, których dodatkową zaletą może być wspaniały zapach (niektóre odmiany pachną bardzo intensywnie, inne prawie wcale). Należy je ścinać, kiedy dolny pąk na pędzie jest już wybarwiony. Lilie posiadają duże pylniki z mnóstwem pyłku, przez co nazywa się je czasem „smolinosami”. Ich usunięcie może opóźnić więdnięcie kwiatów nawet o kilka dni. Należy też pamiętać, że lilie są wrażliwe na etylen, dlatego trzeba ustawiać je z dala od dojrzałych owoców.

Kwiaty cięte - słoneczniki

Kwiaty cięte - słoneczniki

3. Złocienie – to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych (w wazonie utrzymują świeżość nawet przez miesiąc). Różnorodność odmianowa zapewnia duży wybór i daje spore możliwości wykorzystania ich w dekoracjach roślinnych.

4. Cynie – to piękne i trwałe kwiaty cięte (w wazonie ok. 2 tyg.), ale aby długo stały w wazonie, należy je ścinać w pełni rozwinięte, a przed umieszczeniem w wodzie, z dolnej części pędu usunąć wszystkie liście.

5. Mieczyki – te kwiaty bardzo dobrze radzą sobie w wazonie, o ile są umieszczone w wodzie dość głęboko (powinna sięgać niemal do pierwszych kwiatów). Podobnie jak w przypadku lilii, należy je ścinać, kiedy dolny pąk jest już wybarwiony.

Kwiaty cięte

Kwiaty cięte

6. Lewkonia letnia – kiedyś bardzo popularny kwiat cięty, obecnie nieco zapomniany. Warto jednak posiadać go w ogrodzie, gdyż doskonale nadaje się do wazonu i posiada duże walory dekoracyjne. Należy tylko pamiętać, że pędów się nie ścina, a wyrywa razem z korzeniem, co znacznie przedłuża trwałość kwiatów.

7. Astry – trwałe i bardzo dekoracyjne kwiaty, doskonale nadające się do cięcia. Różnorodność odmianowa, zapewnia ogromny wybór roślin w różnych barwach. Ich pąki trudno rozwijają się w wazonie, dlatego kwiaty trzeba ścinać w pełnym rozkwicie i podobnie jak w przypadku cynii, usunąć z pędów dolne liście.

8. Słoneczniki – te duże, typowo letnie kwiaty, dobrze nadają się do cięcia, choć w wazonie nie postoją długo. Aby przedłużyć ich trwałość, należy usunąć z pędów jak najwięcej liści.

Kwiaty cięte - róże

Kwiaty cięte - lilie

9. Rudbekie – to piękne i trwałe kwiaty, znakomicie nadające się do cięcia.

10. Dalie – ich dekoracyjne, często pomponowe kwiaty, wspaniale wyglądają w wazonie, ale muszą zostać ścięte w pełni rozkwitu (pąki w wodzie raczej się nie rozwiną). Warto też usunąć im wszystkie liście z części pędu, która będzie zanurzona w wodzie.

11. Lwia paszcza – bardzo dekoracyjna roślina, której kwiaty długo utrzymują świeżość w wazonie.

12. Goździk brodaty – jest trwałym kwiatem, znakomicie nadającym się do wazonu.

Kwiaty cięte - róże

Kwiaty cięte - róże

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marek, Tytuł: Ładne kwiatki ;)

    Od piękna kwiatów może się naprawdę zakręcić w głowie. Dziś dzień kobiet i akurat byłem po piękną lilię dla mojej mamy - nie ukrywam, że wśród kwiatów ciętych jest ona jednym z moich faworytów. I co ważne pojedyncza gałązka doskonale spisuje się za cały bukiet. Do tego delikatne przybranie i efekt naprawdę świetny. Szalenie podobają mi się również gerbery - mam wrażenie, że odrobinę niedoceniane, a zdecydowanie na docenienie zasługujące. Zresztą co tu dużo mówić - nie ma brzydkich kwiatów :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie