Irys syberyjski

Irys syberyjski

Skomentuj artykuł

Irys syberyjski to prawdziwy skarb w naszym ogrodzie. Ma przepiękny szafirowo – ciemnoniebieski kolor i doskonale nadaje się do obsadzania wodnych zbiorników,  na ogródki skalne, podwyższone rabaty oraz jako element naturalnych kompozycji. Kwitnie w lipcu i sierpniu.  Oprócz przepięknych dekoracyjnych szafirowych kwiatów występujących również w kolorze białym i fioletowym, irys syberyjski wyróżnia się wysokim pokrojem i podłużnymi trawiastymi liśćmi. Ciemnozielone liście zebrane w kępy, które imitują szuwary, wyglądają wyjątkowo efektownie nad oczkiem wodnym. Co ciekawe, ten drogocenny kwiat rośnie dziko m. in. na Dolnym Śląsku, Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej, gdzie znajduje się pod ścisłą ochroną. Odmiany ogrodowe irysa syberyjskiego są na szczęście łatwo dostępne i proste w uprawie, dlatego warto się pokusić o zasadzenie tego imponującego kwiatu.

Stanowisko i gleba

Irys syberyjski nie ma wysokich wymagań glebowych i tak naprawdę może rosnąć na każdym podłożu, chociaż najbardziej odpowiednia jest gleba próchnicza, przepuszczalna i wilgotna. Irys syberyjski dobrze znosi podmokle podłoże, wiec nie bójmy się go zasadzać nad oczkiem wodnym. Co więcej, irys dobrze rośnie zarówno w cieniu, półcieniu jak i w pełnym słońcu, chociaż zdecydowanie preferuje stanowiska lekko zacienione.


Uprawa/ Rozmnażanie

Irysy najlepiej rozmnażać przez podział kłączy. Wybieramy te rośliny, które znajdują się na zewnątrz kępy - są najmłodsze i najzdrowsze. Najlepsze są sadzonki co najmniej dwupędowe, ponieważ pojedyncze nie rosną tak szybko i mają mniejszą zdolność regeneracji. Kiedy już wybierzemy odpowiednie sadzonki, przycinamy liście do wysokości ok. 30 cm, natomiast korzenie pozostawiamy nieskrócone. Liście mogą obumrzeć, jednak nie należy się tym przejmować, ponieważ  szybko powinny pojawić się nowe młode przyrosty. Irysy należy sadzić w kępach w trójkąt na głębokość 10 cm.  Kwiaty należy przesadzać co 5 lat, ponieważ później kępa zaczyna od środka łysieć. Ten zabieg jest również wskazany ze względu na glebę, która po kilku latach sadzenia na niej irysa wymaga regeneracji. Pamiętajmy żeby zasadzać irysa w drugiej połowie lata, po przekwitnięciu, kiedy kwiaty już obumrą. Irysa syberyjskiego można również rozmnażać przez nasiona, jednak jest to proces długotrwały i na kiełkowanie możemy czekać nawet 3 lata.

Irys syberyjski

Irys syberyjski

Irys syberyjski

Irys syberyjski

Pielęgnacja

Irys syberyjski w zasadzie nie wymaga pielęgnacji, należy tylko pamiętać, żeby gleba była cały czas wilgotna. Przed zasadzeniem kwiatów można również przygotować ziemię. W tym celu przekopujemy ją na głębokość łopaty i wypełniamy podłoże przekompostowanym obornikiem albo nawozem o niskiej zawartości azotu. Na tak przygotowanym podłożu możemy zasadzić irysa miesiąc po nawożeniu.

Uwaga! Irysy nie tolerują świeżych nawozów.

W czasie zimy nie wysadza się irysa z ziemi, ponieważ jest dobrze odporny na mrozy. Można go ewentualnie okryć liśćmi albo słomą.

Irys syberyjski

Irys syberyjski

Irys syberyjski

Irys syberyjski

Szkodniki

Irys jest podatny na mozaiki gęsiówki, obwódkowa plamistość liści, mokra zgnilizna kłączy, bakteryjne więdnięcie liści. Najczęściej atakowany jest przez takie szkodniki jak ślimaki, pomrowy, mszyce kosaćcowe, larwy drutowców i larwy gwietwy kosaćcowej.

Zastosowanie

Irys syberyjski nadaje się na kwiat cięty, jednak nie jest on zbyt trwały. Najładniej wygląda sadzony razem z innymi roślinami, które dobrze czują się na wilgotnym podłożu, np. hostami i języczkami pomarańczowymi. Ciekawym pomysłem jest tworzenie kompozycji w stylu wiejskim lub naturalnym.

Irys syberyjski

Irys syberyjski

Irysy znalazły również zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, farmaceutycznym i tekstylnym.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie