Szarotka alpejska

Szarotka alpejska

Skomentuj artykuł

Szarotka alpejska  (Leontopodium alpinum) jest jedną z ciekawszych roślin, jakie można spotkać w naszych ogrodach. Wprawdzie jest nieduża, gdyż dorasta do 20 - 30 cm, ale za to jej wygląd jest bardzo interesujący.

Charakterystyka wyglądu

Zakwita latem na przełomie VII-VIII wydając kwiatostan w kształcie włochatych, szarobiałych, dość dużych gwiazdek. Wprawdzie właściwe kwiatki są maleńkie i tworzą niewielkie, żółtawe koszyczki na szczycie pędu, ale tuż pod nimi rozwijają się dość duże listki przykwiatkowe i to właśnie one tworzą charakterystyczny, gwiazdkowaty kształt całego kwiatostanu. Nie są jednak prawdziwymi płatkami korony, a jedynie swoistą okrywą kwiatów właściwych. Szarotka ma słabo rozgałęzione, dość sztywne pędy, pokryte niezbyt gęsto niewielkimi listeczkami o podłużnym kształcie, które nie są jednak tak wyraźnie wybarwione, jak listki przykwiatkowe. Podobnie jak kwiatostan, reszta rośliny również jest pokryta szarobiałym, wełniastym kutnerem, który spełnia zadanie ochronne. Szarotki w naturze występują w trudnym, wysokogórskim środowisku, dlatego taka ochrona jest im bardzo potrzebna. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie wychłodzeniu rośliny oraz nadmiernemu parowaniu wody z tkanek. A ponieważ szarotka do takich trudnych warunków została przystosowana, oczekuje podobnych również w uprawie.


Warunki uprawowe i zastosowanie

 

Jako roślina ozdobna ma przede wszystkim zastosowanie w ogródkach skalnych i to w miejscach położonych najwyżej, które nie są narażone na zaleganie wody. Poradzi sobie nawet w zagłębieniach i szczelinach bądź na półkach skalnych. Preferuje bowiem gleby lekkie, przewiewne i niezbyt wilgotne, choć nie mogą one też być całkiem suche. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie uprawy jest odczyn przeznaczonego dla niej podłoża. Gleba musi być bowiem bezwzględnie zasadowa i zawierać sporo wapienia, gdyż takie właśnie warunki panują na naturalnych stanowiskach występowania szarotki. Drugim ważnym czynnikiem jest światło. Roślina potrzebuje go dużo i preferuje miejsca dobrze nasłonecznione. I choć nam wydają się te warunki dość ekstremalne, szarotka takich właśnie potrzebuje do prawidłowego rozwoju i jeśli ich roślinie nie zapewnimy, może nie kwitnąć, słabo się wybarwiać, a nawet całkiem wyginąć. Na terenach nizinnych, dokucza jej również nadmiar wody i nie zawsze wystarczająco duża okrywa śnieżna podczas zimy. Dlatego jej żywot bywa dość krótki, mimo iż w naturze rośnie na jednym stanowisku przez wiele lat. Można temu nieco zaradzić, okrywając roślinę na okres zimy, jednocześnie dbając o dobry drenaż pod korzeniami i właściwy odpływ nadmiaru wody, głównie tej, pochodzącej z zimowych roztopów. Szarotka jest dość odporna na choroby i szkodniki, które rzadko ją atakują, ale wrażliwa na błędy uprawowe.

Szarotka alpejska

 

Szarotka alpejska

 

Szarotka alpejska

 

Szarotka alpejska

 

Szarotka alpejska

 

Szarotka alpejska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik

Koniecznie zobacz: