Rezeda - Reseda

Rezeda - Reseda

Skomentuj artykuł

Reseda to grupa roślin zielnych z których nieliczne pojawiają się także w ogrodach, inspirowanych naturą. Najbardziej popularnym gatunkiem jest rezeda wonna, to właśnie ona obok maciejki, groszku pachnącego, lilii jest bardzo chętnie sadzona w miejscach w których zależny nam na niezwykłym aromacie roślin. Są to wszelkiego rodzaju zakątki wypoczynkowe, okolice ławek, a także balkony.

Rodzaj Reseda obejmuje około kilkudziesięciu gatunków roślin zielnych, zaliczanych do rodziny rezedowatych ( Resedaceae). Występują one w Europie, Afryce oraz Azji. Kilka gatunków rodzaju spotykanych jest także w Polsce, zazwyczaj bardzo rzadko. Jest to rezeda mała, rezeda żółta, rezeda żółtawa, rezeda wonna oraz rezeda biała. Gatunkiem uprawianym w ogrodach jest przede wszystkim rezeda wonna, choć w uprawie można spotkać także inne gatunki o wartości głównie kolekcjonerskiej.

W ogrodach naturalistycznych, można pokusić się o uprawę rezedy żółtawej (Reseda luteola). Roślina dwuletnia, występująca także w Polsce na rumowiskach, przydrożach. Jest gatunkiem zdziczałym, a naturalne siedliska występują m.in. w krajach śródziemnomorskich. Osiąga spore rozmiary, dochodząc do około metra wysokości. Charakteryzuje się długimi kwiatostanami w formie gron, sięgających prawie pół metra, na które składają się liczne żółtawe kwiaty. Kwitnienie przypada na okres letni. Roślinę uzyskamy poprzez wysiew nasion późnym latem. Rezeda żółtawa zawiera żółty barwnik, a przede wszystkim zaliczana jest do roślin miododajnych, tak więc warta uprawy, gdyż stanowi pożytek dla pszczół.

Rezeda żółta (Reseda lutea) jest niższa od poprzedniej i sięga maksymalnie do około 60 cm wysokości. Jej łodygi pokładają się bądź wznoszą. Na łodygach osadzone są pierzaste liście, a w jej górnej części w okresie letnim ukazują się żółtawe kwiaty, tworzące grono. Gatunek spotykany na stanowiskach ruderalnych, suchych przydrożach itp.  Wykazuje właściwości lecznicze.

Rezeda mała (Reseda phyteuma) jest rośliną dwuletnią, zagrożoną  wyginięciem.  Spotykana na kamienistych stokach, może osiągać do około 25 cm wysokości. Kwitnie  od czerwca do lipca żółtawymi kwiatami.

Rezeda biała (Reseda alba) osiąga do metra wysokości i charakteryzuje się białym kwiatostanem.


Rezeda wonna - kilka uwag o budowie

Pachnąca rezeda wonna (Reseda odorata) jest uznawana za najbardziej wartościowy gatunek rodzaju Reseda. Jej ojczyste strony znajdują się w Afryce Północnej oraz cieplejszej Europie Południowej. W uprawie od setek lat, dziś na nowo znajduje uznanie jako roślina o przepięknie pachnących kwiatostanach. Dawniej uznawana za roślinę leczniczą, dziś może być wykorzystana do produkcji perfum. Osiąga do około 40- 60 cm wysokości, jednak w odmianach może osiągać niewielkie rozmiary, dzięki czemu sprawdzi się jako roślina balkonowa, a nawet doniczkowa. Kwitnie w okresie letnio- jesiennym do samych przymrozków. Kwiaty o zmiennej barwie ( odcienie bieli, zieleni, czerwieni, pomarańczy oraz żółci) tworzą podłużne grona.

Roślinę można nabyć w wielu odmianach m.in. „Goliat” o różowych kwiatach, „Grandiflora”  o dużych kwiatach, „Machet Rubin” o czerwonawych kwiatach, „Ameliorata” o zielonkawych, kremowych kwiatach, „Compacta multiflora” osiągająca niewielką wysokość do około 20 cm.

Rezeda wonna

Rezeda wonna - zdjęcie allicja

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także