Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

1 komentarzy

Palisada ogrodowa należy do popularnych rozwiązań, wykorzystywanych w ogrodach m.in.,  w zakresie umacniania skarp i rabat. Wydaje się być elementem niezbędnym w przypadku ogrodów założonych na nieregularnym terenie. Może stanowić element bardzo estetyczny i nie ma konieczności, aby przy wyborze palisad, ograniczać się wyłącznie do drewnianych żerdzi, poddanych odpowiedniej obróbce. Oferta jest bardzo zróżnicowana, a same palisady znalazły zastosowanie również na innych płaszczyznach.

Warto wiedzieć!

Palisada może zostać wykorzysta na wielu płaszczyznach. Najważniejsze z nich to:

•    umacnianie skarp,
•    umacnianie ścieżek,
•    umacnianie tarasów,
•    ograniczenie rabaty,
•    ograniczenie rabaty połączone z jej umocnieniem (zastosowanie w przypadku podwyższonych rabat),
•    podniesienie walorów estetycznych ogrodu,
•    zróżnicowanie ogrodu (poziomowanie terenu),
•    ograniczenie i zabezpieczenie schodów w ogrodzie;
•    inne.

Elementy małej architektury, takie jak palisada, mogą zostać wykorzystane na wielu płaszczyznach. Należy pamiętać, że zakres zastosowań jest o wiele większy i uzależniony również od wyobraźni tworzącego. Oryginalne zastosowania palisad, mogą znacząco urozmaicić ogród, decydując o jego unikalności, podwyższając przy tym jego estetykę.Nie tylko palisada ogrodowa …

Palisada ogrodowa to nie jedyne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie m.in. przy wyznaczaniu, wyodrębnianiu konkretnych rabat, grup nasadzeń. W celu podkreślenia rabaty, ograniczenia jej, połączonego często z uniemożliwieniem dostępu rozrastającego się trawnika na teren rabaty, stosuje się zróżnicowane obrzeża. Jako obrzeże ograniczające o walorach estetycznych bądź nie, można zastosować kamienie, cegły, deski, rollborder, blachę, opaski wykonane z kamienia, kostki brukowej, żwiru i innych, podkłady kolejowe, a nawet gabiony i wiele innych rozwiązań.

Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

Zróżnicowana oferta – palisady drewniane, kamienne, betonowe i z tworzywa sztucznego.

Przy wyborze kierujemy się przede wszystkim jakością oraz trwałością. Uwzględnijmy również wysokość, kształt, barwę. Należy zwrócić uwagę na sposób montażu.

Ze względu na materiał, z którego  wykonana została dana palisada, możemy wyróżnić m.in.: palisady drewniane, palisady z kamienia, palisady z betonu, palisady z tworzywa sztucznego.

1) Palisada drewniana- zróżnicowana pod względem długości, średnicy, sposobu wykonania, rodzaju drewna. W sprzedaży najczęściej dostępne są palisady drewniane sosnowe. Ze względu na ograniczoną trwałość, niezbędna jest impregnacja, najlepiej przeprowadzona ciśnieniowo.

2) Palisada z kamienia – bardzo estetyczne, droższe rozwiązania, zróżnicowane pod względem długości (do ponad 100 cm) i średnicy (od kilku do kilkunastu centymetrów). Bardziej wytrzymałe na nacisk, doskonałe do zabudowy murków oporowych, zabezpieczenia podwyższonych rabat, skarp. Palisada kamienna może zostać zastosowana również jako obrzeże m.in. schodów, ścieżki jak również innych utwardzanych nawierzchni. Do najbardziej trwałych rozwiązań należą palisady wykonane z granitu. Mniej trwałe będą palisady wykonane z piaskowca.

3) Palisada z betonu – betonowe palisady to również wysoka estetyka, ponieważ w ofercie nie brakuje palisad betonowych imitujących kamień naturalny. Występują one w wielu rozmiarach i zróżnicowanych barwach. Mogą być okrągłe z wycięciem, prostopadłościenne, łupane. Z pewnością będą stanowić estetyczne umocnienie skarpy, jak również wykończenie rabaty, rozgraniczenie wybranych części w ogrodzie.

4) Palisada z tworzyw sztucznych- najtańsze rozwiązanie, najmniej estetyczne, jednak dość trwałe, łatwe  w montażu.

Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

Cena – ile kosztuje palisada ogrodowa ?

Ceny palisady ogrodowej są bardzo zmienne. Uzależnione jest to m.in. od tworzywa, z którego została wykonana dana palisada, rozmiaru czy też zastosowanej technologii. Z pewnością kamienna palisada będzie o wiele droższa od tej wykonanej z tworzywa sztucznego. Nie mniej jednak palisada kamienna jest o wiele bardziej estetyczna, a przede wszystkim trwalsza. Biorąc pod uwagę trwałość, kamienna palisada w perspektywie czasu, zawsze będzie rozwiązaniem korzystniejszym i bardziej ekonomicznym.

Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa – wybrane rodzaje oraz cena

Nazwa

Opis

Cena

Minipalisada

Drewniana palisada, jednostronnie ostrzona o wysokości od 30 do 60 cm i średnicy 6 cm.

Od 1,79 PLN za szt.

 
 
 

Palisada granitowa

Palisada o wysokich walorach estetycznych o wymiarach 25 x 10 x 10 cm.

9,99 PLN za szt.

 
 
 

Palisada z piaskowca naturalnego

Mniej trwała od palisady granitowej, ale także o wysokich walorach estetycznych. Wymiary 25 x 10 x 10 cm.

17, 99 PLN za szt.

 
 
 

Palisada granitowa

Wymiary 50 x 10 x 10 cm.

19,99 PLN za szt.

 
 
 

Palisada betonowa

Palisada okrągła z wcięciem, pozwalającym uzyskać zazębienie typu „wpust – wypust”. Wymiary 30 x 11 cm.

Od 4,99 PLN za szt.

 
 
 

Palisada drewniana fazowana

Sosnowa palisada o wysokości 100 cm i średnicy 3 cm. Impregnowana ciśnieniowo.

3,50 PLN za szt.

 
 
 

Palisada ogrodowa z tworzywa sztucznego (trójelementowa)

Trwałe, łączone rozwiązanie o wysokości całkowitej 22,5 cm (łącznie z częścią wbijaną w podłoże).

44 PLN za opakowanie (10 trójelementowych modułów- szerokość po zamontowaniu 210 cm).

 
 
 
Źródło: Katalog Ogród 2013 OBI; Leroy Merlin.

Montaż – podstawowe zasady montażu palisad

Najłatwiejsze w montażu są oczywiście palisady wykonane  z tworzyw sztucznych, które wystarczy utwierdzić w podłożu poprzez wbicie przeznaczonych do tego celu części zakupionej palisady. Ponieważ składają się one  z niewielkich modułów, można z niej tworzyć zróżnicowane, zmienne, nieregularne ograniczenia rabat i nie tylko. Z pewnością dla wielu, którzy poszukują palisady rozgraniczającej rabatę i trawnik trafionym rozwiązaniem może okazać się palisada z kołnierzem, dzięki któremu po zakończeniu koszenia nie będzie konieczności dodatkowego podkaszania trawy przy samej palisadzie.

Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

Palisada drewniana także nie jest kłopotliwa w montażu. Ponieważ jest ona wykonana z drewna, dla przedłużenia jej trwałości warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze należy zakupić palisadę najwyższej jakości, bardzo dobrze zaimpregnowaną (ciśnieniowo). Palisada zaimpregnowana powierzchniowo, będzie rozwiązaniem mniej trwałym. Zależnie od przeznaczenia, długość części palisady znajdującej się w podłożu jest zmienna. W przypadku dużych nacisków podłoża na palisadę, ograniczającą podwyższoną rabatę, głębokość wkopanej palisady powinna być znacząca w zależności od potrzeby w granicach 40- 60% w stosunku do całej długości zastosowanej palisady. Aby wydłużyć trwałość palisady, na dno wykonanego wykopu wysypujemy warstwę żwiru, stanowiącego drenaż. Można również wykop całościowo utwardzić żwirem, co znacząco wydłuży jej trwałość.

Palisady kamienne i betonowe ze względu na ciężar, zazwyczaj wymagają wykonania fundamentu. Niezbędny jest wykop na głębokość, która uzależniona będzie od długości palisady. W podłożu powinna znaleźć się co najmniej 1/3 długości palisady, a doliczając do tego podsypkę np. z grysu (10- 20 cm), wykop może być znaczący. W celu zapewnienia stabilności zastosowanej palisady przy znaczącym nacisku, warto wykonać dodatkowe, betonowe wzmocnienie.


Zakończenie

Palisada ogrodowa rozumiana jako rząd pali wbitych w podłoże to już przeszłość. Obecnie oferta palisad ogrodowych jest niezwykle zróżnicowana i każdy znajdzie coś dla siebie. Bez problemu nabędziemy palisadę ogrodową, która odnajdzie się w ogrodzie wiejskim, rustykalnym, naturalistycznym, jak również w nowocześnie zaaranżowanych ogrodach. Przy wyborze palisady starajmy się wybierać materiały trwałe, odpowiednio zabezpieczone. Szczególnie istotne jest, aby palisady drewniane były prawidłowo zaimpregnowane, co wydłuży ich trwałość. Dłuższą trwałością będą charakteryzowały się palisady betonowe, które dodatkowo można zaimpregnować, w celu przedłużenia ich trwałości oraz estetycznego wyglądu- ograniczona podatność na zabrudzenia. Najtańsze palisady wykonane z tworzyw sztucznych, również cieszą się zainteresowaniem, ale z pewnością pod względem estetyki nie dorównują rozwiązaniom opartym na naturalnych materiałach.

Zastosowana palisada powinna być spójna ze stylistyka zastosowaną przy urządzaniu ogrodu.

Prawidłowo dobrana palisada będzie dopełnieniem ogrodowych aranżacji, podkreślającym piękno ogrodowych nasadzeń.

Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: mirka34, Tytuł: bruk bet palisady

    ja u siebie w ogrodzie zdecydowałam sie na palisadę Meander i obudowałam nim klomby kwiatów - canów, pięknie się komponuje z kostką brukową do dojazdu do domu :)

Dodaj swój komentarz