Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

3 komentarzy

Montaż – podstawowe zasady montażu palisad

Najłatwiejsze w montażu są oczywiście palisady wykonane  z tworzyw sztucznych, które wystarczy utwierdzić w podłożu poprzez wbicie przeznaczonych do tego celu części zakupionej palisady. Ponieważ składają się one  z niewielkich modułów, można z niej tworzyć zróżnicowane, zmienne, nieregularne ograniczenia rabat i nie tylko. Z pewnością dla wielu, którzy poszukują palisady rozgraniczającej rabatę i trawnik trafionym rozwiązaniem może okazać się palisada z kołnierzem, dzięki któremu po zakończeniu koszenia nie będzie konieczności dodatkowego podkaszania trawy przy samej palisadzie.

Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

Palisada drewniana także nie jest kłopotliwa w montażu. Ponieważ jest ona wykonana z drewna, dla przedłużenia jej trwałości warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze należy zakupić palisadę najwyższej jakości, bardzo dobrze zaimpregnowaną (ciśnieniowo). Palisada zaimpregnowana powierzchniowo, będzie rozwiązaniem mniej trwałym. Zależnie od przeznaczenia, długość części palisady znajdującej się w podłożu jest zmienna. W przypadku dużych nacisków podłoża na palisadę, ograniczającą podwyższoną rabatę, głębokość wkopanej palisady powinna być znacząca w zależności od potrzeby w granicach 40- 60% w stosunku do całej długości zastosowanej palisady. Aby wydłużyć trwałość palisady, na dno wykonanego wykopu wysypujemy warstwę żwiru, stanowiącego drenaż. Można również wykop całościowo utwardzić żwirem, co znacząco wydłuży jej trwałość.

Palisady kamienne i betonowe ze względu na ciężar, zazwyczaj wymagają wykonania fundamentu. Niezbędny jest wykop na głębokość, która uzależniona będzie od długości palisady. W podłożu powinna znaleźć się co najmniej 1/3 długości palisady, a doliczając do tego podsypkę np. z grysu (10- 20 cm), wykop może być znaczący. W celu zapewnienia stabilności zastosowanej palisady przy znaczącym nacisku, warto wykonać dodatkowe, betonowe wzmocnienie.


Zakończenie

Palisada ogrodowa rozumiana jako rząd pali wbitych w podłoże to już przeszłość. Obecnie oferta palisad ogrodowych jest niezwykle zróżnicowana i każdy znajdzie coś dla siebie. Bez problemu nabędziemy palisadę ogrodową, która odnajdzie się w ogrodzie wiejskim, rustykalnym, naturalistycznym, jak również w nowocześnie zaaranżowanych ogrodach. Przy wyborze palisady starajmy się wybierać materiały trwałe, odpowiednio zabezpieczone. Szczególnie istotne jest, aby palisady drewniane były prawidłowo zaimpregnowane, co wydłuży ich trwałość. Dłuższą trwałością będą charakteryzowały się palisady betonowe, które dodatkowo można zaimpregnować, w celu przedłużenia ich trwałości oraz estetycznego wyglądu- ograniczona podatność na zabrudzenia. Najtańsze palisady wykonane z tworzyw sztucznych, również cieszą się zainteresowaniem, ale z pewnością pod względem estetyki nie dorównują rozwiązaniom opartym na naturalnych materiałach.

Zastosowana palisada powinna być spójna ze stylistyka zastosowaną przy urządzaniu ogrodu.

Prawidłowo dobrana palisada będzie dopełnieniem ogrodowych aranżacji, podkreślającym piękno ogrodowych nasadzeń.

Palisada ogrodowa

Palisada ogrodowa

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Patrycja, Tytuł: Rabata

    Na dobrą sprawę dobrze wyglądają też takie obrzeża w taśmie strongeo, są nieco grubsze od takich, które można spotkać w supermarketach, więc dłużej wytrzymają. A swoją drogą uważam, że i tak największy efekt dają rośliny, a obrzeża tylko stanowią ich odgrodzenie.

  2. Dodał: Klaudia , Tytuł: Palisada IPAL3

    Może faktycznie takie palisady plastikowe po dłuższym czasie nie wyglądają estetycznie, ale za to są o wiele tańsze. Ja mam w swoim ogrodzie zamontowane palisady IPAL3, już ok. 4 lata i moim zadaniem jeszcze spokojnie 2 lata wytrzymają.

  3. Dodał: mirka34, Tytuł: bruk bet palisady

    ja u siebie w ogrodzie zdecydowałam sie na palisadę Meander i obudowałam nim klomby kwiatów - canów, pięknie się komponuje z kostką brukową do dojazdu do domu :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także